John Gruden ei ole enam Las Vegas Raidersi peatreener.

Foto: Ethan Miller / AFP / Scanpix
Toimetas Viljar Voog 12. oktoober 2021 09:00

2002. aastal Ameerika jalgpalli profiliiga NFL võitnud Jon Gruden, kes viimased paar hooaega on juhendanud Oaklandist Las Vegasesse kolinud Raidersi meeskonda, jäi tööta. Legendaarsele peatreenerile said saatuslikuks vanad e-kirjad, mis maalisid tema iseloomust inetu pildi.

10 aastat tagasi kirjutas Gruden NFLi mängijate ametiühingu juhi DeMaurice Smithi kohta, et mustanahalise mehe „huuled on suured kui autorehvid“. See on rassism, väitis eelmisel nädalal Wall Street Journal. Gruden üritas end välja vabandada väitega, et ta kutsub tihti valetajaid „kummihuulteks“.

Seepeale sai New York Times küüned taha Grudeni ja endise Washington Redskinsi tiimijuhi Bruce Alleni kirjavahetusele ja avastas terve portsu vastuolulisi sõnakasutusi. Näiteks ütles ta NFLi liigajuhi Roger Goodelli kohta „loll jalgpallvastane tussu“ ja „lilla“. Grudeni väitel olla Goodell survestanud St Louis Ramsi enda ridadesse värbama „homosid“ – täpsemalt Michael Sami, kes oli 2014. aastal esimene avalikult gei mängija, kes noormängijate valikust NFLi pääses.

Eelneva teeb Grudeni jaoks seda ebamugavamaks, et tänavu sai tema enda Raidersi kaitsemängijast Carl Nassibist esimene aktiivse karjääri jooksul kapist välja tulnud ameerika jalgpallur. „Õppisin juba ammu, et see, mis teeb mehe teistsuguseks, teeb ta ka suureks,“ kommenteeris Gruden juunis Nassibi kohta.

„Tussu“ oli Grudeni arvates ka meili saatmise ajal USA asepresidendiks olnud Joe Biden, kes nüüd ametiredelil koha võrra tõusnud. Lisaks saatis toona ESPNi analüütikuna töötanud Gruden Allenile ohtralt pilte bikiinides naistest – see teeb temast misogüüni.

Värskete paljastuste valguses otsustas Gruden, et targem on peatreeneritoolilt taanduda. „Armastan Raidersit ja ei taha olla segavaks faktoriks,“ teatas ta esmaspäeva õhtul. „Palun vabandust, ma ei tahtnud kunagi kedagi haavata.“

Raiders on alustanud NFLi hooaega enda jaoks igati viisakalt, kolme võidu ja kahe kaotusega.