Doping

Briti ujuja loodab saada 41 aastat hiljem olümpiakulla: teadsime täpselt, mida ja millal nad tarvitavad 

Toimetas Mart Treial, 15. oktoober 2021 19:38

Endine Suurbritannia tippujuja Sharron Davies koos isaga.

Foto: Twitter / @sharrond62

Rahvusvaheline ujumisliit (FINA) lubas hakata vanu dopingujamasid, nagu 1970ndatel ja 80ndatel vohanud Ida-Saksamaa riiklik programm. Endine Suurbritannia tippujuja Sharron Davies (58) loodab, et saab tänu sellele Moskva olümpiamängude kuldmedali.

Davies saavutas 1980. aasta OMil 17aastasena 400 meetri kompleksujumises idasakslanna Petra Schneideri järel teisekoha, kuid Schneider on hiljem tunnistanud dopingu tarvitamist.

Daviese sõnul teati juba toona, et idasakslased on petised, kuid tõestust polnud. „Kui müür langes, leidsime dokumendid,“ märkis ta BBC-le.

„Teadsime täpselt, mida ja millal nad tarvitavad ning kes. Lihtsalt FINA ei tahtnud midagi selle osas ette võtta. Nüüd tuli uus president (Husain Al-Musallam – M. T.), kes tahab selle asja joonde ajada. Ta juhib tähelepanu, et kahe inimgupi hüvanguks ei tehtud mitte midagi. Esiteks nende, kes ei võitnud teenitud medaleid, aga ka noorte idasakslaste, kellele anti väga vastikuid vanamoelisi ravimeid, millel olid pikaajalised kõrvalmõjud.“

Schneider tegi Daviesele Moskvas enam kui 10 sekundiga pähe ja püstitas maailmarekordi 4.36,29, mis pidas vastu üle 17 aasta.

Daviesele meeldiks, kui kuldmedal jõuaks temani kuniks 85aastane treenerist isa veel elus on. „Mu vanemad ohverdasilt tohutult, kui ma sporti tegin. Toona polnud loteriirahastust. Meie elu möödus ilma puhkusreiside ja uute külmikuteta. Mäletan, et mu vennad ei saanud isegi uusi koolivorme, et mina saaks spordiga tegeleda,“ avaldas ta.

Samal teemal

02.02.2021
VERINE SPERMA JA ENESETAPUMÕTTED: Ida-Saksamaal tehti amatöörsportlaste peal inimkatseid