Tennis

OTSEBLOGI | VÄGEV! Kontaveit võitis Rumeenia turniiri ja kindlustas koha aastalõputurniiril (24)

Eigo Kaljurand, 31. oktoober 2021 19:17

Kas Anett Kontaveit kindlustab koha WTA finaalturniiril?

Foto: AP / Scanpix

Eesti esireket Anett Kontaveit (WTA 14.) alistas Rumeenias Cluj-Napoca turniiri finaalis 6 : 2, 6 : 3 endise maailma esireketi Simona Halepi (WTA 18.), millega kaasnes koht parimatest parimatele mõeldud WTA finaalturniirile Mehhikos. Kohtumise täpsema käiguga saan tutvuda allolevas blogis.

Matši esimese murdepalli teenis Halep, kuid Konteveit tuli keerulisest seisust välja ja läks kohtumist juhtima 2 : 1. Esimeses setis oli rumeenlanna hädas oma servigeimides, kus ta jäi järjepidevalt 0 : 30 taha ning Kontaveit pääses kahe murdega ette 5 : 1 ja võitis vaid 29 minutit kestnud seti 6 : 2.

Teist geimi alustas Kontaveit halvasti, sest ta lõi mitu palli pikaks, kaotas oma servigeimi nulliga ja jäi kaotusseisu 0 : 2. See siiski ei murdnud eestlannat, sest kahe murde najal pääses ta ette 5 : 2. Halepi servigeimis sai Kontaveit kolm matš- ja turniiripalli, mida 25aastane tallinlanna ei suutnud ära kasutada. Kuid oma servi hoidis Anett kindlalt ning võitis tund ja 11 minutit kestnud kohtumise 6 : 2, 6 : 3.

„Ma olen sõnatu, sest see nädal oli uskumatu. Õnnitlen Simonat, sest sa oled eeskuju, vaatasin sulle aastaid alt üles ja sa alistasid mind mitmel korral,“ vihjas Kontaveit tõigale, et eelnevad kolm kohtumist võitis rumeenlanna. 2017. aastal kohtusid naised kaks korda, Halep võitis Miamis 6 : 3, 6 : 0 ja Roomas 6 : 2, 6 : 4. Viimati said nad kokku möödunud aasta Austraalia lahtiste veerandfinaalis, kus rumeenlanna jäi peale skooriga 6 : 1, 6 : 1. Neljandal korral jäi lõpuks peale Kontaveit.

Sellega lunastas ta pääsme 10. novembril Mehhikos Guadalajaras algavale WTA aastalõputurniirile, kust võtavad osa maailma kaheksa parimat naistennisisti.

„Sa hävitasid mu! Sa väärid sinna minekut, sest sul oli imeline aasta. Naudi, see on midagi erilist,“ ütles kohtumise järel Halep, kelle sõnul oli nädal olenemata kaotusest imeline. „Mu aasta oli keeruline, mistõttu mu ootused polnud väga kõrgel. Kuid kodus on teine tera mängida.“

Kontaveit napsas viimase Mehhiko pääse sõbrannalt Ons Jabeurilt. „Vabanda, Ons, et sulle nii tegin. Loodetavasti järgmisel aastal oleme seal koos,“ ütles ta naerdes ja tänas oma uut treenerit. „Tänan Dmitri, meil olid imelised paar kuud. Ma ei teagi, kuidas see nii läks.“

Eestlanna mängis WTA turniiri finaalis 12. korda. Esimesest kaheksast finaalist võitis ta vaid ühe, kui ta lõpetas esikohal 2017. aastal Hollandis Rosmalenis. Kuid viimastel kuudel sai Kontaveit juurde neli karikat, sest enne Rumeeniat võitis ta nii Clevelandis, Ostravas kui ka Moskvas.

18:49
Kontaveit võitis 6 : 2, 6 : 3

Halep ei saanud Kontaveidi servi kätte ning eestlanna võitis matši ja pääseb WTA aastalõputurniirile! Vägev!

Kohtumise statistika:

18:48

Eestlanna vajutas vägeva eestkäe joonele ning Anett teenis kolm matšpalli!

18:47

Kontaveit võitis ülipika pallivahetuse äralöögiga joonele. Suurepärane punkt, millega ta sai 30 : 0 edu.

18:47
Kontaveit - Halep 6 : 2, 5 : 3

Kahju… Kontaveidi tagantkäsi läks ülinapilt auti ja Halep sai järjekordse geimpalli, mille lahendas ässaga.

18:45

Halep tegi täpse löögi nurka, sai edu, aga Anett vastas suurepärase äralöögiga ja seis tasa. Geim on kestnud ligi seitse minutit…

18:43

Ai-ai-ai… Halepi eksis ning Kontaveit sai kolmanda turniiripalli. Kuid eestlanna tõrje läks pikaks ning seis taas tasa. Müstiliselt pikk geim.

18:43

Halep pääses taas täpsest äralöögist juhtima, kuid tegi seejärel servidel topeltvea ning seis tasa. Rumeenlanna lennutas matšis kolmandat korda reketit.

18:41

Kontaveit eksis tõrjel ja Halep pääses taas juhtima. Kuid seis taas tasa, sest Halepi serv jäi pehmeks ning Anett nõelas teravalt. Närvid on pingul nii siin kui sealpool ekraani.

18:40

Halep pääses ässast juhtima, kuid Kontaveit lõi eestkäe joonele ning rumeenlanna laiutas käsi, sest sinna oli võimatu jõuda. Seis taas tasa.

18:40

Halep sai Kontaveidi eksimuse järel edu, kuid järgmisel pallivahetusel lõi rumeenlanna ise palli auti. Seis tasa.

18:39

Ai-ai, Kontaveidi eestkäelöök lendas napilt-napilt pikaks ja seis tasa 40 : 40.

18:38

Äralöök tõi Kontaveidile kaks matš- ja turniiripalli, kuid esimese suutis serviv Halep ära hoida.

18:38

Milline tõrje! Halep vajutas vägeva servi ning Konteveit saatis selle tugevalt ja täpselt väljakunurga. Kontaveit ees 30 : 15.

18:35
Kontaveit - Halep 6 : 2, 5 : 2

Tuli ära! Anett sai Halepi lihtveast edu ning kasutas selle ära tugeva tagantkäelöögiga, kuhu rumeenlanna enam ei jõudnud. Halep on näost päris-päris ära ja Kontaveit turniirivõidule päris-päris lähedal!

18:34

Pahandus! Viimased kolm pikemat pallivahetust: Kontaveit lõi auti, Kontaveit lõi võrku, Kontaveit lõi auti ja seis Aneti servigeimis 40 : 40.

18:32

Kontaveidilt suurepärane geimi algus. Pikkadel pallivahetustel pani ta kahel Halepi surve alla ja eksima ning serviässast tuli tabloole seis 40 : 0.

18:31
Kontaveit - Halep 6 : 2, 4 : 2

Halepi eestkäsi maandus võrgus ning 15 : 40 seisult sai Kontaveit kaks murdepalli. Rumeenlanna esimeselt servilt tegi eestlanna kohe äralöögi ning sellega tegi ta teises setis teise murde. Vägev!

18:29

Halepi jäi oma pallingugeimis taas 0 : 30 taha, kui Kontaveidi ilus tõrje maandus väljakuraamides.

18:27
Kontaveit - Halep 6 : 2, 3 : 2

Seisult 15 : 15 sai Kontaveit servi tööle ja Halepi jooksma, millega eestlanna võttis kolm punkti järjest ning asus teist setti juhtima. Kas üsna pinges Halepi närv peab vastu?

18:25

Võrreldes eelnevate ringidega on finaalis näidatav tase maailmaklass, sest mõlemad naised toovad ära suurepäraseid palle ning pallivahetused kujunevad üsna pikaks.

18:24
Kontaveit - Halep 6 : 2, 2 : 2

Esimest murdepalli Anett ei suutnud kasutada, sest eestkäsi lendas võrku. Kuid järgmises pikas pallivahetuses vajutas ta fantastilise eestkäe väljaku nurka, kuhu Halepil polnud lootustki jõuda. Vägev punkt!

18:22

Teises setis näitavad naised märgatavalt pikemaid pallivahetusi, millest esimene päädis Kontaveidi ja teine Halepi võrkulöögiga. Kui eestlanna võttis asja külma rahuga, siis Halep asus oma eksimusel järel taas reketit vastu maad peksma. Näost tulipunane rumeenlanna tegi seejärel topeltvea ning kaotas veel ühe pika pallivahetuse. Kontaveidil kaks murdepalli!

18:19
Kontaveit - Halep 6 : 2, 1 : 2

Ehkki Halepi tõrjed toimisid päris hästi, siis Kontaveit pööras pikad pallivahetused enda kasuks ning hoidis oma servigeimi kindlalt. Sealjuures rumeenlanna lõi ühe lihtsa palli pikaks ning hakkas15 : 40 seisult reketit vastu maad peksma. Loodetavasti märk sellest, et Simona murdus mentaalselt…

18:16
Kontaveit - Halep 6 : 2, 0 : 2

Kontaveit tõi tabloole seisu 15 : 30, kuid järgmised kaks punkti sai taas Halep. Sealjuures viimane neist tuli pikas pallivahetuses, kus Kontaveit lõi tagantkäe võrku. Rumeenlannalt senise matši kõige kindlam servigeim.

18:14

Halep jätkas võimsalt, kui pääses oma pallingugeimis ette 30 : 0. Rumeenlannalt kuus punkti järjest…

18:12
Kontaveit - Halep 6 : 2, 0 : 1

Mis lahti? Kontaveit oli väga-väga hädas, kui lõi mitu palli pikaks ning Halep teenis kolm murdepalli. Seejärel tegi eestlanna topeltvea ehk kaotas oma servigeimi nulliga!

18:09
Kontaveit võitis esimese seti 6 : 2

Eestlanna kasutas kohe esimese settpalli ära ja võitis (vaid) 28 minutit kestnud seti 6 : 2.

Avaseti statistika (Kontaveidi numbrid paremal)

18:07

Halep jõudis 30 : 30 viigini, aga seejärel tegi rumeenlanna lihtvea ning Anett teenis esimese settpalli.

18:05

Konteveidilt vägev tõrje ning Halep jäi taas oma pallingugeimis 0 : 30 kaotusseisu. Neljas kord järjest!

18:04
Kontaveit - Halep 5 : 2

Halep sai kena tõrjega Kontaveidi servi kätte, eestlanna suutis esimese palli nurgast ära tuua, aga võrku jooksnud Halep lõi palli tühja tsooni, kuhu Anetil polnud enam võimalik jõuda. Midagi pole katki, kuid Halep tegi esimese murde.

18:02

Ai-ai, Kontaveit jäi enda pallingugeimis kaotusseisu 0 : 30 ja 15 : 40 ehk rumeenlannal on kasutada kaks murdepalli.

18:01
Kontaveit - Halep 5 : 1

Halepi topeltvea järel sai Anett kaks murdepalli. Esimese lõi eestlanna auti, kuid teisel pallivahetusel uhas Halep palli ise võrku ning Kontaveit teenis juba teise murde! Seni kõik suurepärane!

17:59

Halepi teine serv jäi lühikeseks ja pehmeks, mistap Kontaveit vastas terava tõrjega. Seejärel tuli pikem pallivahetus, kus rumeenlanna tegi lihtvea ehk kolmas kord järjest jäi Halep oma pallingugeimis 0 : 30 kaotusseisu.

17:57
Kontaveit - Halep 4 : 1

Kontaveit suutis taas Halepit jooksutada, kuid rumeenlanna tõi järjepidevalt keerulised pallid nurkadest ära. Kuid eestlanna õnneks ei suutnud võrku tõtanud Halep palli üle lindi lüüa ning eestlanna võitis kolmanda geimi järjest.

17:55

Kontaveit pani Halepi jooksma ning rumeenlanna lõi palli taas pikaks. Eestlanna 30 : 15 edus vahetas vastane reketit.

17:53
Kontaveit - Halep 3 : 1

Esimest murdepalli Kontaveit ei suutnud kasutada, sest eestlanna tegi lihtvea. Kuid kohe vastas pikaks läinud löögiga Halep ja Anett tegi esimese murde!

17:52

Halep on oma servigeimis hädas, sest jäi taas 0 : 30 taha ning eksimuse järel sai Konteveit lausa kolm murdepalli.

17:51
Kontaveit - Halep 2 : 1

Rumeenlanna sai matši esimese murdepalli, kuid servi järel sai eestlanna Halepi jooksma ning teenis kindla punkti. Järjekordse suurepärase kehasse läinud servi abil sai Anett edu ning geimi otsustas tema terav tagantkäsi. Kuigi korraks läks seis ärevaks, siis Kontaveit näitas külma närvi. Seni toimib väga hästi tema esimene serv, sest ta on 15st pallingust 14 löönud sisse.

17:47

Kontaveit sai servigeimis 40 : 15 edu, kuid Halep pääses kahe tõrje abil viigini.

17:45
Kontaveit - Halep 1 : 1

Kontaveidi edu sulas kiirelt, kui Halep vajutas ässa ning järgmisel kahel pikemal pallivahetusel tegi eestlanna lihtvead. Ka neljanda punkti sai Halep lihtsalt, kui Anetti eestkäsi läks pikaks.

17:43

Halepi servid olid üsna pehmed, mis lasid Kontaveidi heade tõrjetega mängu ja seis teises geimis 30 : 0 eestlannale.

17:41
Kontaveit - Halep 1 : 0

Eestlanna alustas matši ässaga, ning kahe pikema pallivahetuse võiduga pääses Kontaveit ette 40 : 15. Otsustava punkti sai Anett vägeva serviga, mille tõrjega oli Halep hädas ning Kontaveit lõi palli kindlalt tühja tsooni.

17:38

Kontaveidi senised matšis Rumeenias
Krunic 6 : 3, 7 : 5
Van Uytvanck 6 : 3, 6 : 4
Kalinina 6 : 3, 6 : 1
Peterson 6 : 3, 6 : 2

17:37

Ehkki Halep võitis eelnevad kolme naiste omavahelist lahingut, siis viimase aja vormi põhjal võiks väikese eelise anda Kontaveidile. Kuigi turniir toimub Rumeenias, siis õnneks Halep kodupubliku marulist toetust ei saa nautida, sest matš toimub tühjade tribüünide ees.

17:31

Kontaveidi ja Halepi finaal on peagi algamas. Samal väljakul peeti naiste paarismängu finaal, mis kujunes vägevaks trilleriks. Irina Bara (Rumeenia)/Ekaterine Gorgodze (Gruusia) tulid Aleksandra Krunic (Serbia)/Lesley Pattinama Kerkhove (Holland) duo vastu keerulisest seisust välja ning võitsid matši 4 : 6, 6 : 1, 11 : 9.

17:30

Eestlanna jõudis WTA turniiri finaali 12. korda. Esimesest kaheksast finaalist võitis ta vaid ühe, kui ta lõpetas esikohal 2017. aastal Hollandis Rosmalenis. Kuid viimastel kuudel sai Kontaveit juurde kolm karikat, sest ta võitis nii Clevelandis, Ostravas kui Moskvas. Kontaveidi ja Halepi vaheline finaal algab täna kell 17.30, Õhtuleht vahendab matši käiku otseblogi vahendusel.

17:29

Tänavune hooaeg on Halepi jaoks kulgenud aga väga keeruliselt, kui vigastuse tõttu pidi ta loobuma nii French Openist, Wimbledonist kui ka Tokyo olümpiaturniirist.

Ent Cluj-Napocas on 30aastane Halep näidanud taas väga heal tasemel tennist ning poolfinaalis saavutatud 6 : 0, 6 : 1 võit Marta Kostjuki (WTA 55.) üle tähendas seda, et ta jõudis tänavu esimest korda WTA turniiri finaali.

„Ma tõepoolest tahtsin siin finaalis mängida,“ rääkis Halep pärast poolfinaali. „See on kodune turniir ja alati kui siia tulen, tunnen end suurepäraselt. Olen õnnelik, motiveeritud ja ootan esikohamängu.“

Anett Kontaveit on rõhutanud, et tema viimase aja edu võtmeks on suuresti olnud see, et ta naudib mängimist ja väljakul olemist ning sama märkis ka Halep.

„Katsun anda endast parima, proovin olla agressiivne ja lihtsalt nautida. Kui ma sisemiselt naeratan, siis on ka väliselt asjad paremini,“ lausus rumeenlanna. „Kui mängin kodus, on kogu riik minu taga, nii et see annab mulle ekstramotivatsiooni. Tänu sellele tunnen end väljakul kindlalt ja tugevalt ja tahan näidata oma parimat tennist.

Olen varem võitnud kaks turniiri Bukarestis ja loodetavasti võidan nüüd kolmanda kodumaise turniiri, aga kui ei võida, on see [finaalipääs] ikkagi hea tulemus ning ning on tore olla kodus.“