ÕL TŠEHHIS | Eesti jalgpallikoondise kindel kaotus, aga lootus tuleviku ees säilis

Hindrek Pärg, Praha, 17. november 2021 01:23

Tšehhid (punases) tähistasid Eesti vastu kahte löödud väravat.

Eesti jalgpallikoondis lõpetas 2022. aasta MM-valiksarja kindla 0 : 2 kaotusega Tšehhile. Kuigi alagrupi viimased kolm kohtumist kaotati, on koondis teinud sammu edasi ning tulevikku võib näha positiivsemates toonides.

„See on edasiminek, et olime võõral väljakul Tšehhi vastu viigile lähedal. Suudame nüüd teatud tasemel võidelda,“ lausus pärast kohtumist Praha Letna staadionil peatreener Thomas Häberli.

23:50

Siin ka kohtumise statistika. Kuigi pallavaldamise protsent on Tšehhile „vaid“ 61 : 49, siis mängupildi järgi võinuks sama hästi olla 70 : 30. Võõrustajad sooritasid ka rohkem pealelööke (25 vs 13). Eestil läks vaid kaks üritust postide vahele tšehhide kaheksa vastu.

Kohtumise statistika.

(Uefa.com)
23:37
Tšehhi saab teenitud võidu

Kohtunik vilistab matši lõppenuks. Tšehhi võidab igati teenitult 2 : 0. Eesti mänguga täielikult rahule ei saa jääda. Võõrustajad domineerisid kohtumist pea algusest lõpuni ning eestlastel olid vaid üksikud head võimalused.

23:34

Lisaminutil saadab Zenjov madala palli ohtlikult karistusalla, aga eestlased kahjuks löögile ei saa.

23:33

Kohtunik annab neli lisaminutit.

23:32

Eesti teeb veel ka vahetuse - Paskotši välja, Kirss sisse.

23:31

Tamm tahab enda väljakupoolel sööta palli Kuusele, aga see on nii nõrk, et maandub otse Kopici jalge ette. Kopic aga annab täpse ja väga hea passi Sykorale, kes pääseb Igoneniga vastakuti. Sykora ei jäta võimalust kasutamata ja pall lendab Igoneni jalge alt väravasse. Nüüd on küll mäng tehtud. Väga lohakas sööt Tammelt.

23:28

Tšehhi läheb 2 : 0 juhtima.

23:26

83. minut ja Tšehhi väravavaht peab esimest korda tõeliselt näitama oma oskuseid. Karistuslöögi järgses olukorras saab Zenjov palli karistusalaus ning sooritab 12. meetrilt pöördelt korraliku pealelöögi, ent Vaclik tõrjub nurgalöögiks. Kõik ahhetavad. Hea tõrje. Nurgalöögist kahjuks midagi ei sünni.

23:23

Tšehhid söödavad palli nüüd enda väljakupoolel ning mõned fännid lasevad neile isegi vilet. Tundub, et kohalikud pole rahul omade vaid üheväravalise eduseisuga.

23:22

Veidi üle kümne minuti on jäänud mängida ning midagi uut mängupildis pole - initsiatiiv on tšehhide käes, eestlastel on raskusi palli endale saamise, rääkimata selle hoidmisest. Vastaste väljakupoolele eriti pole jõutudki viimase kümne minuti jooksul.

23:19

Eestlased teevad ka vahetuse - Sappinen tuleb ära, asemele Zenjov.

23:18

Tšehhi tuleb taaskord ohtlikult vasakult äärelt, aga väikeses segaduses saab palli Igonen.

23:15

72. minut ning tšehhid saavad taaskord ohtlikult löögile. Vasakult äärelt tulnud tsenderduse järel saab peaga löögile Krmenčík , aga Igonen toob esipostist palli kindlalt ära.

23:13

Tšehhi teeb veel kaks vahetust - mängu tulevad Pavelka ja Kopic, puhkama pääsevad Sadilek ja Vydra, kellest viimane kujutas oma läbiminekutega pidevalt Eestile ohtu.

23:11

Tšehhide nurgalöögist jäävad kaks võõrustajat karistusalla lebama. Kohtunik miskit aga ei näe ning laseb mängul jätkuda - olukord lõpeb tribüünidele lendava peapalliga. Tulihingelised poolehoidjad on aga marus, nõudes penaltit. Loomulikult seda aga ei tule.

23:09

Tundub, et pärast väravat on lisaks publikule rahunenud ka Tšehhi koondislased. Sappinen mängib vasakul äärel kaitsja üle ja pääseb teraa nurga alt karistusalla, aga sööt takerdub kaitsjatesse ja eestlased teenivad nurgalöögi. Kahjuks lendab aga kornerist tulnud pall üle kõigi peade.

23:08

Eesti aga jätkab ründavalt ning saavad ka palli vastaste karistusalla. Kahjuks aga Kuuse löök blokeeritakse ning palli saanud Poom saadab mänguvahendi väravast mitu meetrit mööda.

23:07

Arvestades mängu käiku, pole Tšehhide värav üllatav. Nad on kohtumist domineerinud 10. minutist ning isegi mõnevõrra üllatavalt ei suutnud nad oma paremust varem maksma panna. Millega vastab aga Eesti? Kõigepealt vahetustega - soojendusalalt kutsutakse ära Ojamaa ja Anier, kes vahetavad välja vastavalt Sinjavski ja Sorga. Vahetused teevad ka võõrustajad - platsile tulevad Krmencik ja Kruchta, päev lõpeb Kralil ja Masopustil.

23:03

Kõigepealt teeb Igonen suurepärase tõrje, tuues ära ristnurka sihitud palli. Nurgalöögist aga on segadus Eesti karistusalas ning Brabec lööb palli mõnelt meetrilt väravasse.

23:01

Tšehhi läheb 59. minutil juhtima!

23:01

Tšehhi tuleb taas - pall söödetakse taaskord keskväljakult üle kaitseliini pea jooksu pääsenud tšehhile. Seda on juba juhtunud teisel poolajal juba kolm korda. Õnneks veel väga ohtlikuks ei lähe.

22:59

Ohtlikud olukorrad Eesti värava all. Kahel rünnakul järjest on saanud Tšehhid ohtlikult löögile, aga Coufali löök läheb teisele korrusele, teine kord viskub eestlane palli ette. Ka publik on koheselt pärast kahte head järjestikust rünnakut rohkem elevil ja elavduvad märgatavalt. Kui Metsale tehakse karistusalas viga ja ta langeb väljakule, tuleb võimas vilekoor. Aga viga oli.

22:57

Muidu, tšehhidele olulises teises mängus Walesi ja Belgia vahel on skoor 1 : 1. Olgu meelde tuletatud, et Tšehhi vajab ise võitu ja Walesi kaotust, et pääseda kohamängudele parema asetusega.

22:55

Teise poolaja esimesed minutid on läinud taaskord Tšehhi taktikepi all. Paar korda on pall toimetatud ka Eesti karistusalasse ja selle lähedale, ent eestlaste kaitse veel peab.

22:51

Eestlased saavad ka kohe 47. minutil palli karistusalla ja Vassiljev jõuab ka löögile, ent Tšehhi kaitsja blokeerib löögi. Mõnikümmend sekund hiljem saab Vydra hea palli Eesti keskkaitsjate vahele, aga esimene puude peaga ebaõnnestub ning Igonen tuleb väravast välja ja korjab palli enda sülle.

22:49

Kohe esimesel minutil nõuavad tšehhid viiendat korda penaltit, aga ka seekord jääb kohtunik endale kindlaks!

22:35

Esimene poolaeg on lõppenud 0 : 0 viigiga. Osad Tšehhi poolehoidjad saadavad omad riietusruumi vilekoori saatel. Tõesti, võõrustajad domineerisid, aga üleolekut ei suudetud ära kasutada. Ka eestlastel olid olukorrad olemas, aga ei suudetud ühtegi ära kasutada.

22:33

Üleminutitel on eestlastel kaks poolikut võimalust. Poom sai Sappinenilt hea söödu keskele, sööstes karistusala poole, aga viimasel hetkel saab Tšehhi kaitsja jala vahele. Umbes 30 sekundit hiljem saab Sinjavski hea tsenderduse karistusalasse Vassiljevilt, aga palli ei õnnestu hästi tabada. Midagi ülemäära ohtlikku ei teki.

22:31

45. minutil saab Sykora ohtlikult peaga löögile, aga läheb napilt üle värava. Poolaja lõpp tuleb eestlastel ära kannatada, kohtunik annab kaks lisaminutit.

22:30

Kreida saab kollase kaardi kätte, tehes vea kiiresse jooksnud Novakile. Kohe on 45. minutit mängitud.

22:29

42. minut ning eestlased saavad vahelduseks palli vastaste karistusala lähedusse. Poom sooritab ka ca 20 meetrilt pealelöögi, aga Vaclik tõrjub madala palli kindlalt. Vaba koht oli, lööma pidi. Tšehhid tulevad aga kiiresti vastu ning Vydra saab löögile, et üle värava.

22:28

Tšehhi domineerib jätkuvalt ning Sinjavski suurest eksimusest teenivad võõrustajad taaskord korneri. Barbec sooritab ka kaarlöögi, ent see jääb veidi nõrgaks ning Igonen tõrjub kindlalt.

22:27

40. minut. Tšehhid toimetavad küljeaudi karistusalla ning võitluses teenivad võõrustajad nurgalöögi, nõudes ka korraks penaltit väidetava käega mängu eest. Ka neljandat korda jääb kohtunik endale kindlaks. Kornerist saavad aga tšehhid ohtlikult pealelöögile, ent keegi Eesti kaitsjatest saab jala vahele.

22:24

37. minutil veab Kreidal, et ei saa okollast kaarti, kui sõidab vastasele tagant jalgadega sisse. Tšehhid saavad karistuslöögi, aga õnneks miskit ohtliku ei sünni. Siiski on Eesti taaskord jäänud täielikult võõrustajate surve alla ning palli ei õnnestu üldse vallata.

22:22

Tšehhid toimetavad palli vasakule äärele, kus jääb Novak kahevõitlusesse Paskotšiga. Novak kukub väga kergelt ning nõuab penaltit. Kohtuniku vile vaikib ning tšehh on silmnähtavalt pahane.

22:20

Tšehhid saadavad taas madala palli karistusalasse, aga õnneks saab Mets jala vahele ning ohtlikum olukord likvideeritakse. Mängitud on 35 minutit.

22:19

Eestlased saavad keskväljakult ka karistuslöögi ning Vassiljev lööb palli ilusasti tahaposti, mida jätkates saab Sappinen ka peaga löögile, aga see ebaõnnestub, maandudes väga suure kaarega tšehhide värava kohal.

22:17

Väljakule tulnud Sykora teeb 30. minutil pealelöögile, ent Igonen tõrjub palli nurgalöögiks, mille eestlased aga kindlalt klaarivad. Jällegi ohtlik rünnak võõrustajatelt.

22:16

Tšehhid teevad ka juba esimese vahetuse - platsilt lahkub Jakub Pešek, tema asemele pääses väljakule Jan Sykora. Momendid hiljem teeb kollase kaardi väärilise vea Paskotši!

22:15

27. minutil saavad eestlased esimese väga ohtliku võimaluse tšehhide värava all. Sinjavski mängib vasakul äärel hästi ja saadab tsenderduse karistusalasse, aga Sappinenil ei õnnestu saada löögile ning tšehhid elavad ehmatuse üle. Jätkuolukorras jääb pall küll eestlastele ja Sappinen lööb ka 19 meetrilt peale, aga tšehhid jäävad ette. Hea näha, et ka eestlased suudavad teravust lüüa, täpselt seda oligi vaja pärast eelnevat 15. minutit, kui jäädi täielikult võõrustajate surve alla.

22:11

Vydra saab hea palli Eesti kaitseliini taha ja sooritab ka terava nurga alt pealelöögi, ent pall läheb vöga mööda.

22:10

24. minutil taaskord ohtlikum olukord Eesti värava all. Barak saab 17 meetril palli, ühtegi eestlast ümberringi pole, aga ometi jätab miskipärast löömata. Hämmeldus on ka pressitribüünil - miks suurepärasest kohast jätta löök tegemata ja hoopis üritada söötu Masopustile? Seekord Eesti pääseb, aga praegu ollakse täielikult võõrustajate surve all. 20 minutit esimest poolaega veel mängida.

22:09

Viimast kümmet minutit on täielikult domineerinud Tšehhi ning külalised on ainult paaril korral saanud vallata palli vastaste väljakupoolel.

22:07

21. minutil kukub Kral küllaltki pehmelt karistusalas ning fännid nõuavad taaskord penaltit. Kohtunik seda aga ei anna. Järgnenud episoodis Tšehhi midagi ohtliku ei leiuta ning pealelöök, mis oli küll keeruliselt sooritatud, läheb umbes 20 meetrit väravast mööda.

22:05

Tšehhidel on Eesti värava all ohtlikum olukord. Võõrustajad mängivad karistusalas seina, aga meie õnneks segasummasuvilas jäävad eestlased peale ning pall saadakse endale. Mitte aga pikaks, ning tšehhid tulevad uuesti.

22:02

Viimastel minutitel on aga Tšehhi saanud enda mängu paremini tööle ning Eesti on pea asjalikult pidanud olema enda väljakupoolel. Mets saab paremalt äärelt tulnud pallile jala aga vahele ning võõrustajad teenivad nurgalöögi. Eestlased ei suuda aga palli väga kaugele minema lüüa ning tšehhid saavad jätkata rünnakut. Pešek teeb ka pealelöögi, aga Igonen tõrjub kindlalt.

22:01

Eestlased kaotavad aga väga lihtsalt enda väljakupoolel pallil ning taas tšehhidel ohtlikum olukord. Õnneks tsenderdusest miskit ei tule, sest eestlased saavad pea vahele. Küll aga kukub jätkuolukorras Novak trahvikastis ning tšehhid nõuavad penaltit. Kohtunik on aga kindel ning võõrustajad palju protesti ka.

21:59

13. minutil koovad võõrustajad enda esimese korralikuma rünnaku, aga miskit sellest ei tule ning Igonen püüab kindlalt viiekasti joonele tulnud tsenderduse.

21:57

10. minutil saavad eestlased esimese nurgalöögi. Poomi antud kornerist saab Paskotši suhteliselt hästi peaga löögile, aga pall läheb üle ja mööda. Siiski saab esimese kümne minuti põhjal öelda, et pigem on initsiatiiv eestlaste käes.

21:55

Kaheksandal minutil saadavad tšehhid kaks tsenderdust eestlaste karistusalla, esimesse klaarib Kuusk ära, teisele saavad eestlased jala vahele ning võõrustajad teenivad kohtumise esimese nurgalöögi. Midagi ohtlikku sellest aga ei teki.

21:52

Metsale teevad tšehhid vea ning kui eestlane jääb viivuks platsile lebama, saadab teda kohalike fännide vali vilekoor. Kohtunik karistab veategijat Masopust ka kollase kaardiga. Õnneks on Metsaga kõik korras.

21:51

Neljandal minutil hoiavad eestlased palli Tšehhi karistusalas ning saavad palli ka isegi kasti sisse, aga midagi ülemäära ohtlikku ei teki. Pärast võitlust keskväljal saab Igonen omadelt ohtliku söödu, aga jõuab napilt enne vastast pallini ja lööb selle ära.

21:48

Kohtumise avaminutil näeb midagi harukordset - kohtunik vilistab tšehhidele valeaudi! Eestlased saavad see peale palli ning Sappinen söödab palli tšehhide värava alla, aga kedagi pole omadest kohal ning pall on kerge saak võõrustajate väravavahile.

21:45

Kuigi tšehhidel pole sellist fännide tribüüni nagu võib kohata Lilleküla staadionil, on vähemalt üks trumm kohalikel kaasas! Hümnid on nüüd kuulatud ja kohtunik annab avavile!

21:41

Koondised on sammunud väljakule ja on aeg hümnideks!

21:39

Staadioni diktor luges ette Eesti algkoosseisu, millest kohalikud välja ei teinud. Kui aga tuli aeg lugeda ette tšehhide nimed, siis diktor ütles eesnimi ning staadionile kogunenud pealtvaatajad karjusid kooris mängijate perekonnanimed ja tuleb tunnistada, et kuigi umbes pooled istekohad on veel tühjad, siis kohaletulnud suutsid tekitada väga valju häält!

21:32

Kohtumist on tulnud vaatama ka käputäis eestlasi. Silma järgi ütleks, et fännitsoonis on neid praegu ca 20, aga loomulikult võib Eesti poolehoidjaid olla ka kohalike pealtvaatajate vahel. Praegu, kui staadionil lastakse rokkmuusika klassikat AC/DC esituses, on ka eestlasi veidi kuulda pressitribüünile!

Eesti poolehoidjad Tšehhi-Eesti mängul.

(Hindrek Pärg)
21:29

Kohtumise alguseni on jäänud umbes 20 minutit ning meeskonnad teevad väljakul veel sooja. Kuidas on ilmaolud novembrikuu keskel Prahas? Ühesõnaga - jahedad. Sooja on praegu kuus kraadi, aga mängu jooksul peaks langema kolmele kraadile. Õnneks taevaluugid on kinni, mis peaksid jäämagi suletuks kohtumise lõpuni.

Vaade pressitribüünilt 25 minutit enne kohtumise algust.

21:10

Tänane kohtunikebrigaad tuleb Iisraelist. Peakohtunik Orel Grinfeld on mitmetele praegustele koondislastele tuttav aastast 2018, mil ta oli peakohtunik Soome – Eesti Rahvuste liiga vastasseisus. Tolles mängus kuulusid brigaadi ka Roy Hassan ja Idan Yarkoni, kes on teisipäevase vastasseisu abikohtunikud. Mängu neljas kohtunik on Gal Leibovitz, videkohtunikuna on ametis Roi Reinshreiber, teda assisteerib Ziv Adler.

21:08

Milline on siis enne tänast tabeliseis? Belgia, kes kohtub täna Walesiga, on alagrupivõidu juba kindlustanud, Eesti on kindlalt neljandal ja Valgevene, kes viimase kohtumise juba pidanud, viies. Küsimus on ainult, kuidas paiknevad Wales ja Tšehhi. Juhul, kui Tšehhi ja Belgia peaksid mõlemad võitma, tõuseb Tšehhi teiseks ja saab märtsikuus toimuvateks kohamängudeks parema asetuse. Kui aga Tšehhi viigistab, kaotab või Wales saab kätte vähemalt viigipunkti, jäävad Eesti tänased vastased kolmandaks.

Tabeliseis.

(Flashscore.com)
21:00
Söök ja jook on staadionil odav

Millised on aga siis hinnad siin Letna staadionil? Eestlastele kindlasti ülimalt odavad ja atraktiivsed. Kohalik Staroprameni õlu maksab 49 tšehhi krooni ehk ca 1,95 eurot, kusjuures Pepsi ja Mirinda (sarnane jook Fantale) maksab 45 krooni ehk ca 1,78 eurot. Vee eest peab välja käima 30 krooni ehk ligemale 1,20 euro jagu.

Kui on soovi midagi hamba alla panna, siis erinevad vorstid maksavad 70-75 krooni ehk ka alla 3 euro. Olles elanud Tšehhis viimased 2,5 kuud, siis peab tõdema, et need hinnad on küllaltki sarnased nendele, mida võib näha igas teises baaris, võib-olla ainult 5-10 krooni kallim.

Kui söök ja jook on Eestist märgatavalt odavam, siis mängupileti eest peab välja käima vastavalt istekohale 15-20 eurot, mis on sarnane meie jalgkpallikoondise kodumängude hindadele.

Fänninänni kohta ei saa ka öelda, et see oleks kallis. Tšehhi-Eesti mängusalli eest pidi välja käima 300 ehk veidi alla 12 euro, mängusärgi koopia eest peab maksma 999 krooni ehk alla 40 euro.

Joogi- ja söögikoht Letna staadionil.

Hinnad Letna staadionil. Kui hakata arvutama, siis 25 tšehhi krooni on ca 1 euro.

Fännipoe hinnad.

20:44
Vassiljev ja Sappinen tagasi algkoosseisus

Eesti algkoosseisus on võrreldes kohtumise Belgiaga paar muudatust - Anieri ja Zenjovi asemel alustavad Rauno Sappinen ja Erik Sorga, Sinjavski alustab vasakul äärel Ojamaa asemel. Samuti on algkoosseisus tagasi Kuusk, kes läheb platsile Teniste asemel.

Eesti algkoosseis

(Uefa.com)

20:39

Selgunud on ka kohtumise algkoosseisud. Kui uskuda Tšehhi koondise asepeatreener Jiři Chytryt, siis temal oli algrivistus selge juba enne eilset pressikonverentsi.

20:36

Tere õhtust taaskord Prahast! Kohtumise alguseni on jäänud veidi üle tunni, aga suuremat melu Letna staadionil ja selle lähiümbruses pole eriti näha. Kohtumisele oodatakse umbes 10 000 pealtvaatajat, mis tähendab, et rohkem kui pooled istekohad jäävad täitmata. Põhjuseid selleks ei pea kaugelt otsima - kohtumine toimub teisipäeva õhtul ajal, mil riigis möllab koroonaviirus (Tšehhi on nakatumisnäitajatega esirinnas), lisaks pole ka tšehhidel mängus kuigi palju ning Eesti pole atraktiivne vastane.

Letna staadionil väljast. Pildikvaliteet pole kõige parem, sest pole ka kõige etem fotograaf.

16:31

Tere õhtust, head jalgpallisõbrad!

Äsja selgus, et Eesti koondisega kaasas olevatest mängijatest ei kuulu täna koosseisu Michael Lilander ja Henrik Pürg.