Eesti korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala (keskel).

Foto: Tiit Tamme
Toimetas Mihkel Talivee 17. november 2021 16:20

Eesti korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala avaldas täna 14 mängijat, kelle seast valib 12mehelise koosseisu järgmisel nädalal toimuvateks 2023. aasta MMi valikturniiri mängudeks.

Eesti mängib 25. novembril võõrsil Saksamaaga ning kolm päeva hiljem võõrustab Saku Suurhallis Iisraeli. Toijala nimetas 14 mängija sekka kaks noorema põlvkonna andekat mängijat, 17aastase Henri Veesaare ja 19aastase Joonas Riismaa, kes pole rahvusvaheliste tiitlivõistluste valikturniiril Eesti koondist varem esindanud.

„Henri ja Joonas on oma koduklubis tublid. Praegu on paras aeg nende koondisega liitumiseks,“ lausus Toijala. Tema sõnul koosneb koosseis mitmekesise pagasiga korvpalluritest, kes täiendavad üksteist nii kehaliste võimete, tehniliste oskuste kui ka kogemusega.

Kahele juuniorile lisanduvad parimas arengujärgus korvpallurid ja suurema karastusega mängijad. Kristian Kullamäe, Kaspar Treier ja Märt Rosenthal on 22aastased, Henri Drell ja Mikk Jurkatamm aasta nooremad. Siim-Sander Venel, Kristjan Kitsingul, Rain Veidemanil ja Martin Dorbekil on eluaastaid üle 30, Rauno Nurger ja Jaan Puidet on neist aasta-paar nooremad. Vahepeale jääb 24aastane Kregor Hermet.

Hinnates Eesti-Läti korvpalliliigas osalevaid koondislasi, tõstatus küsimus, kuidas BC Kalev/Cramo mängijatele on mõjunud suur mängukoormus ja tihe reisigraafik. „On jah üks murekoht,“ möönis Toijala. „Teisalt on väga tähtis, et koondise liikmed saavad mängida nii heal tasemel, nagu pakuvad FIBA Meistrite liiga ja VTB Ühisliiga. Heitlused väljakul on tugevad ja kohati päris karmid.“

Eesti-Läti korvpalliliiga oktoobrikuu mängijaks valitud Jurkatamm osaleb rahvusvaheliste tiitlivõistluste valikturniiril esimest korda. „Mikk täidab TalTechi meeskonnas tähtsat rolli ja on heas hoos,“ sõnas Toijala.

Samas tunnistas juhendaja, et polnud lihtne otsustada, keda jätta 14 mängija hulgast välja. „Kui pidime kellegi seekord valikust välja jätma, siis see ei mõjuta meie edaspidiseid otsuseid,“ lausus soomlasest treener. „Võib-olla väljajäänute hulgas leidub mehi, kes saavad võimaluse esindada koondist järgmistes maailmameistrivõistluste valikturniiri kohtumistes veebruaris või teenivad koha septembrikuiseks Euroopa meistrivõistluste finaalturniiriks. Valikut mõjutab kaalukalt asjaolu, kas mängija on terve ja missuguses kehalises vormis. Kellelegi ei saa lubada kindlat kohta koondises, mis usutavasti motiveerib mängijaid ennast püüdlikult arendama.“

Toijala kahetses, et vigastust ravivad Hamburgi Towersi keskmängija Maik-Kalev Kotsar ja Bayreuthi ääremängija Janari Jõesaar pidid kodumaa koondisest eemale jääma.

„Kindlasti tahaks jõuda olukorda, kus kõik paremad korvpallurid on terved ja heas kehalises seisundis. Siis on võimalik oma mängustiili paremini arendada. Nii rünnakul kui ka kaitses on vaja teha väikesi taktikalisi muudatusi,“ lausus Toijala.

Toijala jättis seljataha ringsõidu Hispaanias marsruudil Madrid-Burgos-Vitoria-Valladolid. Madridi Reali juunioride meeskonna liiget Veesaart külastades nägi ta, kuidas kuulsate traditsioonidega klubi akadeemias treenitakse ja missugust rolli Eesti tulevikumees täidab.

„Tundub, et Henri läheb kuust kuusse paremaks,“ ütles Toijala. „Arvan, et iga minut Nurgeri, Kitsingu, Vene, Treieri ja Hermetiga koos treenides tuleb talle kasuks. Kindlasti saab Henri ise aru ja mõistame ka meie, et tal seisab lähiaastatel ees palju tööd. Tulevik näitab, mis tasemele ta jõuab. Ta seisab kahe jalaga tugevasti maas ja peab igapäevast tööd kõige olulisemaks.“

Hispaania kõrgliiga meeskondadesse kuuluvad Kullamäe ja Sander Raieste pole erinevatel põhjustel koduklubi eest mänginud.

„Küllap korvpallisõbrad saavad aru, et Kullamäe ja Raieste on teistsuguses olukorras,“ lausus Toijala. „Käesoleval nädalal vahetus mõlema koduklubi peatreener. Eelmine Burgose meeskonna peatreener Žan Tabak Kullamäele mänguaega ei andnud, aga Kristian on kogu aja treeninud koos meeskonnaga. Tore oli veenduda, et ta on heas kehalises vormis ja tahab väga innustunult tulla koondise au kaitsma.“

Põlveoperatsioonist taastunud Raieste ootab aega, mil saaks Euroliigas osaleva Vitoria Saski Baskonia eest väljakule joosta. Ta on keskendunud võistlusvormi kogumisele ja ilmselt võib taas mängida paari nädala pärast.

„Missuguse rolli saab Sander uue peatreeneri käe all, on praegu veel raske öelda,“ sõnas Toijala. „Tema taastumine vigastusest on läinud hästi. Oleme Sanderiga rääkinud, et koondisega võiks ta liituda järgmise aasta suvel.“

Valladolidi meeskonnaga Hispaania tugevuselt teises liigas palliv Puidet on nii koduklubile kui ka Eesti koondisele kasulik.

“Puidet on universaalne korvpallur, kes saab väljakul hakkama eri positsioonil. Ta on samuti väga motiveeritud koondisega liituma," lausus Toijala.

Eesti rahvusmeeskond:

Siim-Sander Vene

Sünniaeg: 12. november 1990

Pikkus: 203 cm

Klubi: Limoges CSP, Prantsusmaa

Kaspar Treier

Sünniaeg: 19. september 1999

Pikkus: 204 cm

Klubi: Polisportiva Dinamo Srl Sassari, Itaalia

Rauno Nurger

Sünniaeg: 24. november 1993

Pikkus: 208 cm

Klubi: BC Kalev/Cramo

Kristjan Kitsing

Sünniaeg: 11. detsember 1990

Pikkus: 205 cm

Klubi: BC Kalev/Cramo

Kregor Hermet

Sünniaeg: 9. juuni 1997

Pikkus: 205 cm

Klubi: BC Kalev/Cramo

Martin Dorbek

Sünniaeg: 21. jaanuar 1991

Pikkus: 194 cm

Klubi: BC Kalev/Cramo

Kristian Kullamäe

Sünniaeg: 25. mai 1999

Pikkus: 194 cm

Klubi: Hereda San Pablo Burgos, Hispaania

Henri Drell

Sünniaeg: 25. aprill 2000

Pikkus: 206 cm

Klubi: U.S Victoria Libertas Pallacanestro s.s.r.l Pesaro, Itaalia

Rain Veideman

Sünniaeg: 1. oktoober 1991

Pikkus: 194 cm

Klubi: KK Viimsi/Sportland

Mikk Jurkatamm

Sünniaeg: 18. september 2000

Pikkus: 196 cm

Klubi: TalTech/OPTIBET

Jaan Puidet

Sünniaeg: 4. jaanuar 1992

Pikkus: 194 cm

Klubi: Club Baloncesto Ciudad de Valladolid, Hispaania

Märt Rosenthal

Sünniaeg: 15. märts 1999

Pikkus: 192 cm

Klubi: Tartu Ülikool Maks & Moorits

Henri Veesaar

Sünniaeg: 28. märts 2004

Pikkus: 209 cm

Klubi: Real Madrid Junior, Hispaania

Joonas Riismaa

Sünniaeg: 6. märts 2002

Pikkus: 199 cm

Klubi: A.S. Pistoia Basket 2000 Srl, Itaalia