Korvpall

OTSEBLOGI | Kas Eesti korvpallikoondis seljatab MM-valiksarja avamängus Saksamaa? (2)

Eigo Kaljurand, täna 19:51

Eesti korvpallikoondis Saksamaal.

Foto: FIBA

Eesti korvpallikoondis kohtub täna 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri avamängus Nürnbergis Saksamaaga. Õhtuleht vahendab kohtumist otseblogis.

Eesti kuulub MM-valiksarjas Euroopa tsoonis D-alagruppi koos Saksamaa, Iisraeli ja Poolaga. Järgmisesse ringi pääseb neist kolm parimat, millega järel moodustakse vahegrupp C-grupi (Horvaatia, Sloveenia, Soome ja Rootsi) kolme parimaga. Tollest kuuesest seltskonnas selgub juba kolm MMile pääsejat.

Eesti koondisese kuuluvad tagamängijad Kristian Kullamäe, Rain Veideman, Märt Rosenthal, Martin Dorbek ja Mikk Jurkatamm, ääred Joonas Riismaa, Henri Drell, Siim-Sander Vene, Kaspar Treier ja Kristjan Kitsing ning tsentrid Rauno Nurger ja Henri Veesaar. Esialgsest 14mehelisest listis jäävad Saksamaa mängust eemale Jaan Puidet ning Kregor Hermet.

20:48
Saksamaa võitis poolaja 34 : 30

Eesti rünnakul on üsna palju ebakõlasid, kui meeskond tegi 10 pallikaotust, milles kolm on Veidemani arvel. Õnneks kaitses seistakse siiski korralikult.

Eesti tabas esimesel poolajal 11st kaugviskest 6, 14st kahesest 4 ja 7st vabaviskest 4. Treier tõi 8, Kitsing ja Vene 6, Kullamäe ja Nurger 5 silma.

Saksamaa 34st silmast 28 on toonud trio Robin Benzig (10), Christian Sengfelder ja Justus Hollatz (mõlemad 9).

20:45
Saksamaa - Eesti 34 : 30

Kullamäe leidis Kitsingi, kes pani kauge kolmese.

20:45
Saksamaa - Eesti 34 : 27

Vene tegi lauavõitluses vea Christian Sengfelderile ning sakslane joonel ei eksinud. Poolajapuhkuseni minna veel pool minutit.

20:44
Saksamaa - Eesti 32 : 27

Rauno Nurger pani korvi alt kahese ja vahendas vähe viiele.

20:43
Saksamaa - Eesti 32 : 25

Veideman eksis söödul ning Justus Hollatz sai taas läbimurdel vea kätte. Sellel korral pani noormees joonelt kahest ühe, aga sakslased said ründelaua ning Dominic Lockhart sopsas kolmese. Valus…

20:42
Saksamaa - Eesti 28 : 25

Kaspar Treier läks ise oma mööda läinud viskele järgi ja teisel korral ei eksinud.

20:41
Saksamaa - Eesti 28 : 23

Ai-Ai, Maik-Kalev Kotsari 20aastane tiimikaaslane Justus Hollatz läks hoogu, kui sai läbimurdel vea Rain Veidemanilt ning pani vabaviskeid 2/2.

20:40
Saksamaa - Eesti 26 : 23

Korvi alla palli küsinud Rauno Nurger võeti korvi alt veaga maha ning keilakas pani 2/1.

20:39
Saksamaa - Eesti 26 : 22

Hamburgi tagamees Justus Hollatz ründas sammudest Mikk Jurkatamme kehasse, pääses vabaviskejoonele ning sopsas kahel korral. Sama mees võttis Kullamäe söödu vahelt ning vajutas palli pealt. Jukka Toijala võttis -4 pealt aja maha.

20:34
Saksamaa - Eesti 22 : 22

Vahetusest platsile naasnud Robin Benzig keerutas korvi alt kaks silma. Tablool viik, mehe enda arvel on juba 10 punkti.

20:31

Teisel veerandil ei taha kummagi meeskonna rünnak käima minna, eestlaste viimane rünnak päädis Veidemani jooksuga ja sakslased võtsid aja maha. Eesti on mängus seni teinud kaheksa pallikaotust, kodumeeskond kuus. Viieminutilise mängu järel on teise veerandaja seis 5 : 2 Eestile.

20:30

Kuigi rünnakul Eesti häid lahendusi ei leia, siis kaitse toimib sinisärkidel väga hästi. Sakslased on patustanud juba kolmese jooksuga, samuti on nad teinud ründevigu.

20:28
Saksamaa - Eesti 20 : 22

Eestil liikus pall väga hästi, kui kahe kiire passiga leiti korvi alt Rauno Nurger, kes pani palli korvi. Ilus rünnak!

20:28

Saksamaa koondise peatreener Gordon Herbert lubas kohtumsie eel, et tema hoolealused vahetavad väga aktiivselt. Täpselt nii ongi, aga kahjuks eestlased ei suuda platsil tekkivaid ebavõrseid vahetusi ära kasutada.

20:26
Saksamaa - Eesti 20 : 20

Christian Sengfelder viis korvi alt Saksamaa kolmega ette, kuid eestlaste poolet vastas kaugelt Kristian Kullamäe.

20:24

Eesti koondis tegiu juba viienda pallikaotuse, kui Kitsing tegi teise veerandi alustuseks rünnakul kattevea. Selliseid lihtsaid apsakaid peab Eesti vältima.

20:23
Saksamaa võitis avaveerandi 18 : 17

Huhuh, Eesti koondise viimane rünnak päädis järjekordse lolli pallikaotusega, aga Christian Sengfelder õnneks eksis kolmesel.

Eesti poolelt on Vene ja Treier toonud 6, Kitsing 3 ja Kullamäe 2 silma. Sakslaste parimad on kuue minutiga 8 punkti visanud Benzig ning vähem kui nelja minutiga 5 toonud Sengfelder.

20:20
Saksamaa - Eesti 18 : 17

Kristjan Kitsing tegi Kristjan Kitsingut, sest tabas koos veaga kolmese. Müstika, kuidas ta suudab seda igas mängus! Kahjuks nelja punkti rünnakut ei tulnud, sest Kalev/Cramo äär pani vabaviske juurikasse.

20:19
Saksamaa - Eesti 18 : 14

Ai-ai, eestlaste söödud on hooti päris lohakad ja pall kingiti lihtsalt vastasele. Christian Sengfelder karistas selle kolmesega ära.

20:17
Saksamaa - Eesti 15 : 14

Saksamaa kõrgliiga resultatiivseim mängija Christian Sengfelder keerutas paarilt meetrilt osavalt sisse. Seda meest ei tohi hoogu lasta!

20:15
Saksamaa - Eesti 13 : 14

Kaspar Treier võttis taas Benzigi ette ja sai taas vea kätte. Teise vea saanud Benzig lendas pingile, Treier pani kahest vabaviskest ühe kotti.

20:14
Saksamaa - Eesti 13 : 13

Kaspar Treier võttis Benzigi sammudega ette ning sakslane tegi vea. Eestlane sopsas mõlemad vabavisked ja tablool viik.

20:12
Saksamaa - Eesti 13 : 11

Ai-ai, Rain Veideman jäi Itaalia kõrgliigas mängivast Robin Benzigist kaugele ning mees tabas taas kolmese. 32aastase mehe arvel on Saksamaa 13st silmast 8 ning arusaadavalt võttis 4.24 enne veerandi lõppu Jukka Toijala esmakordselt aja maha.

20:11
Saksamaa - Eesti 10 : 11

Jukka Toijala tõi väljakule Rain Veidemani, Mikk Jurkatamme ning Henri Veesaare. Viimase kahe nii kiire platsilepääs on väike üllatus, sest nad tegid koondise eest ametlike mängude debüüdi. Vahepeal vähendas Robin Benzig vahe ühele silmale.

20:10
Saksamaa - Eesti 8 : 11

Kaspar Treier leidis sööduga Siim-Sander Vene, kes tabas juba oma teise kaugviske.

20:09
Saksamaa - Eesti 8 : 8

Robin Benzing eksis kaugviskel, kuid sakslased said ründelaua ning kogenud äär proovis taas kaugelt ning sellel korral pani kotti.

20:09
Saksamaa - Eesti 5 : 8

Esimesel kahel viskel eksinud Karim Jallow proovis kolmandatki korda ning sopsas kolmese.

20:08
Saksamaa - Eesti 2 : 8

Kuna eestlased pani paar korda kaugelt mööda, siis Kristian Kullamäe murdis teravalt korvi alla ning tabas lay-up'i.

20:06
Saksamaa - Eesti 2 : 6

Saksamaal kulus ligi kaks minutit skoori avamiseks, kui korvi alt skooris Justus Hollatz.

20:05

Sakslaste kolmas rünnak päädis Robin Benzingi jooksu ja pallikaotusega, aga kahjuks eestlaste poolel ei suutnud Rauno Nurger korvi alt ning Siim-Sander Vene perimeetrilt sisse panna.

20:04
Saksamaa - Eesti 0 : 6

Martin Dorbek varastas kaitses palli ning rünnakul pani Siim-Sander Vene kolmese. Vägev algus!

20:03
Saksamaa - Eesti 0 : 3

Rauno Nurger pani Karim Jallow viskele käe peale ja Kaspar Treier sopsas kolmese.

20:03

Eesti koondise algkoosseis on huvitav, sest Kullamäe pole nädalaid mänginud, Dorbek on Kalev/Cramos süvapingil ja Vene on klubita. Eks näis, kas ja kuidas asi toimib.

20:02

Jukka Toijala mängitas Saku Suurhallis treeningul põhiviisikut Kristjan Kullamäe, Martin Dorbek, Siim-Sander Vene, Kaspar Treier ja Rauno Nurger. Sama kvintett alustab ka täna.

Gordon Herbert paneb omalt poolt vastu viisiku Justus Hollatz, Dominic Lockhart, Karim Jallow, Robin Benzig ja Leon Kratzer.

19:55

Nürnbergis kõlavad hümnid!

19:50

Eesti kuulub MM-valiksarjas Euroopa tsoonis D-alagruppi koos Saksamaa, Iisraeli ja Poolaga. Järgmisesse ringi pääseb neist kolm parimat, millega järel moodustakse vahegrupp C-grupi (Horvaatia, Sloveenia, Soome ja Rootsi) kolme parimaga. Tollest kuuesest seltskonnas selgub juba kolm MMile pääsejat.

Eesti alagrupikaaslased Saksamaa, Iisrael ja Poola said hiljuti uued peatreenerid, mistap peavad meie rahvusmeeskonna juhendajad lähtuma esimeses matšis vastase lootsi varasemast tööst. Alates sellest sügisest on Saksamaa eesotsas Kanada passiga Gordon Herbert, kes eelmisel kümnendil töötas pikalt Frankfurdi Skylinersis ning möödunud hooajal juhendas ühisliigas Avtodori.

Rivistusega pole probleeme vaid Eestil, sest Saksamaa mängib kodus sisuliselt B-koosseisuga. „Nende Euroliiga mehed meie mängule ei tule, see on kindel. Oleme skautinud kaht moodi. Esiteks vaatasime mängijad, kes on kindlasti kohal,“ kirjeldas nädala alguses Eesti koondise pealik Jukka Toijala, et Saksa koondise varasemate mängude videotega pole suurt midagi teha. Teise sammuna lähtub ta nende uue juhendaja varasemast tööst.

„Mulle on peatreener Gordon Herbert vägagi tuttav, sest 4-5 aastat tagasi külastasin nädala Frankfurti, kus vaatasin ta trenne. Tema mängufilosoofia on mulle tuttav, aga raske öelda, kuidas ta hakkab selle võistkonnaga mängima. Tema tiimide rünnakud on üsna kontrollitud, kus olulised on väikesed detailid – näiteks, kuidas mängijad liiguvad kui keegi ründab korvi. Aga ma ei tea, mida ta selle satsiga teeb, sest tal on kolm päeva liikumiste paika saamiseks,“ rääkis eestlaste peatreener. „Kui suudame nende mängujuhti survestada, siis see oleks meile pluss.“

19:47

Kohtumine toimub Nürnbergis asuval KIA Metropol Arenal.

(FIBA)
19:44

Tere õhtust, korvpallisõbrad!

Eesti ja Saksamaa korvpallikoondised on ajaloos pidanud mälestusväärseid kohtumisi. 1993. aasta EMil alistas Eesti Aivar Kuusmaa eestvedamisel sakslased 113 : 103, sealjuures tuli Saksamaa hiljem kodusel turniiril Euroopa meistriks.

Ühes grupis olid meeskonna ka 2001. aasta EMil, kus oodati suurt Martin Müürsepa ja Dirk Nowitzki duelli. Kahjuks tegid seal sakslased eestlastele säru skooriga 92 : 71.

Viimati mängisid meeskonnad 2019. aasta MM-valiktsüklis, kui üsna noore koosseisuga Eesti sai koduväljakul 43 : 86 sauna. 2018. aasta septembris viskas ainsa eestlasena kahekohalise punktisumma 14 silma toonud Rain Veideman, vastaseid vedas NBA-täht Dennis Schröder, kelle arvele jäi 18 punkti, 6 lauapalli ning 10 korvisöötu. Detsembris püsis Eesti võõrsil mängus esimese veerandi, kuid siis läksid sakslased oma teed. Toona oli sinisärkide resultatiivsem Siim-Sander Vene 18 punktiga, sakslaste poolel tegi enim pahandust 16 sanga toonud Johannes Thiemann.

16:53

Saksamaa koondise peatreeneri mõtted:

Ja tema Eesti ametivenna jutt: