Eigo Kaljurand, 28. november 2021 21:39

Eesti võõrustas kodusaalis Iisraeli

Eesti korvpallikoondis kaotas pühapäeval kodusaalis 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri mängus Iisraelile 69 : 79. „Jäime taga surve alla. Meil läks palli ületoomisega aega ja ei saanud kohti korralikult üles. Me ei jõudnud rünnakuga sinna, kuhu oleksime loogiliselt pidanud jõudma. Sealt tulid ka vastavad lahendused,“ tunnistas mängu järel meeskonna kapten Siim-Sander Vene.

Kohtumist alustasid teravamalt külalised, kes pääsesid Tomer Ginati eestvedamisel juhtima 4 : 0 ning kodumeeskond püsis kuival ligi neli minutit, kuni skoori avas Rauno Nurger. Eesti oli esimesel veerandil hädas kaugvisetega, sest rõngast ei läbinud ükski viiest teele saadetud pallist ning kümne minuti järel oli tablool seis 14 : 20. Teist veerandit alustas Eesti suurepäraselt, kui Mikk Jurkatamme ühe ning Siim-Sander Vene kahe tabava kolmepunktiviskega tegi Eesti 38 sekundiga 9 : 0 spurdi ning pääses ette 23 : 20.

20:51

Kahjuks läks täna nii … 69 : 79 kaotus, kuigi oli igati võidetav mäng.

Eesti parim oli Mikk Jurkatamm 14 punktiga (seejures tabas ta 4 kolmest). Siim-Sander Vene lisas 13 ja Kristian Kullamäe 11 punkti.

Iisraeli eest viskasid koguni kaheksa meest vähemalt kaheksa punkti ja neli neist täpselt 10. Gal Mekel andis ka 10 resultatiivset söötu ja Nimrod Levi noppis 11 lauapalli.

20:43
Eesti - Iisrael 68 : 76

Mekelilt järjekordne kolmene…

20:42
Eesti - Iisrael 68 : 73

Veideman vastab aga kiire kolmesega. Vahe taas see saatuslik 5.

20:41
Eesti - Iisrael 65 : 72

Kas nüüd on kõik? Dibartolomeo paneb Kullamäe vastu veaga kolmese. Lõpuni 1.51.

20:40
Eesti - Iisrael 65 : 69

Mekel võttis Kitsingu ette ja tegi ära. 2.30 lõpuni ja vahe neli.

20:39

Iisrael ei saanud jälle viskele ja rünnakul saadakse Iisraelile neljas meeskondlik viga. Ise oleme teinud ainult ühe.

20:36
Eesti - Iisrael 65 : 67

Kullamäe alustab kolmesega ja Iisrael võtab aja maha!

20:35
Eesti - Iisrael 62 : 67

Mõlemad meeskonnad on juba mitu minutit kuival, aga Eesti kaitse on võimas. Iisrael ei saa kaks korda järjest 24 sekundiga viskele. Kaks minutit puhata saanud Kullamäe tuleb nüüd otsustama. Lõpuni 3.56.

20:32

5.31 mängu lõpuni ja vahe jätkuvalt viis. Siit pole Eestil õnnestunud lähemale pääseda, kuigi võimalusi on olnud mitu. Kaitse on pidama saadud.

20:28
Eesti - Iisrael 60 : 65

Jurkatamm tabas juba oma neljanda kolmese (kokku on mehe arvel juba 14 punkti) ja vahe on viis. Iisrael ei jõudnud enda rünnakul 24 sekundiga viskele.

20:26
Eesti - Iisrael 57 : 63

Vahe libises taas kümnele, aga Vene ja Kullamäe keskpositsioonid vähendavad selle kuuele.

20:21
Eesti - Iisrael 53 : 61

Lõpp läks taas Iisraelile ja enne viimast veerandaega on Eesti seis ikka päris keeruline. Vahe on -8 ja tegelikult on asjad ikkagi enam-vähem vastaste kontrolli all.

20:15
Eesti - Iisrael 53 : 56

Henri Drell võtab üle! Läbimurre ja kolmene otsa, aga Iisrael püsib veel ees.

20:10
Eesti - Iisrael 48 : 54

Jurkatamme kolmesele järgnes kohe ka Kitsingu! Rahvas on taga ja Iisrael võttis koheselt aja maha. Jätame 42 : 54 seisu meelde, sealt hakkas Eesti ronima.

20:08
Eesti - Iisrael 45 : 54

Väga raskelt läheb. Mencolt kolmene ja Levilt kaks vabaviset ja vahe oli korraks juba 12. Jurkatamm vähendas kolmesega vahe taas üheksa peale.

20:05
Eesti - Iisrael 42 : 49

Teisel poolajal on Eesti rünnak seisnud ainult Kullamäe najal, kes on toonud kõik kuus punkti. Kellegi teise pealt ei tule aga mitte midagi. Üsna ruttu tõi Toijala Dorbeku asemel sisse Jurkatamme ning võttis ka oma poolaja esimese timeouti.

20:01
Eesti - Iisrael 40 : 43

Kullamäe tõi läbimurde pealt taas punkte, aga vahepeal sai ka Iisrael paar lihtsamat korvi.

19:59

PIkem mänguseisak, sest Iisraeli suurim punktimasin Tomer Girat vigastas hüppeliigest ja tuli välja võtta. Vaevalt temast enam täna mängumeest on, sest ta talutatakse kaaslaste saatel riietusruumi.

19:57
Eesti - Iisrael 38 : 39

Iisrael alustas poolaega kahe pallikaotusega ja Kullamäe sai lõpuks käe valgeks, kui pika käe vastu korvi alt ära lahendas.

19:46
Eesti kaotas poolaja 36 : 39

Eesti algkoosseisus on mitmeid ebaõnnestujaid (Kullamäe visked 5/0, 2 pallikaotust ja +/- näitaja -9), aga õnneks Siim-Sander Vene kolmesed ning hästi pingilt sekkunud Rain Veideman ja Mikk Jurkatamm hoidsid Eestit mängus.

Teisel veerandil sai Eesti ka pallikaotused kontrolli alla, poolajaga tuli neid lõpuks seitse. Kui väga vähe on pääsetud vabaviskejoonele (1 korra, Iisrael 11) ning samuti ollakse hädas lauas (Eesti 14 lauda, Iisrael 19, millest 6 ründelauast). Kui Saksamaa vastu tabas Eesti 19st kaugviskest 11, siis täna on avapoolaja saldo 16/5. Eestit on suurest veel hoidnud suurepärane kaheste tabavus (15/10)

Eesti parimad: Vene 9, Jurkatamm 8, Nurger, Treier, Veideman 4, Kitsing 3, Drell ja Dorbek 2
Iisrael: Ginat 9, Zalmanson 8, Menco 5, Madar, Sokring ja Levi 4.

19:42
Eesti - Iisrael 36 : 39

Gal Mekel leidis korvi alt Tomer Ginati ja Eesti läheb puhkama 36 : 39 kaotusseisust.

19:39
Eesti - Iisrael 36 : 37

Eesti rünnakul ei suutnud üksi unustatud Drell kolmest tabada ning külalised andsid palli taas korvi alla Sorkinile, kelle vastu Nurger tegi vea ja Sorkin pani 2/1. Korralik deja vu

19:38
Eesti - Iisrael 36 : 36

Rauno Nurgeri jäi Roman Sorkini vastu korvi all aegalseks ning võttis vastase veaga maha. Õnneks Iisraeli mängijatel täna vabavisked kuigi hästi ei lähe ning temagi pani 2/1.

19:37
Eesti - Iisrael 36 : 35

Saksamaa vastu väga kahvatuks jäänud Jurkatamm võttis taas julgelt ette ning tõi sammudest 2 punkti. Veideman ja Jurkatamm on vaieldamatult senise õhtu suurimad positiivsed üllatused!

19:36

2.05 enne poolajapausi võttis Toijala aja maha.

19:35
Eesti - Iisrael 34 : 35

Kaspar Treier võttis neljalt meetrit õnnestunud viske. Kuid Iisrael pääses hõlpsalt korvi alla, kust layup'i tabas Yam Madar.

19:34

Eesti rünnak jooksis taas sassi ning Kullamäe lasi üle käe lendu kolmese, mis läks taas mööda. Kummalisel kombel jäi pikaks aja pingile Veideman, kelle platsil oleku ajal jäi Eesti kaheksaga plussi.

19:33
Eesti - Iisrael 32 : 33

Iisrael sai taas kätte ründealaua ja Roman Sorkin pani palli korvi.

19:32

Eesti rünnak jooksis päris umbe ning Vene tegi sisuliselt hädaviske. Kullamäel on üsna paha päev (0 silma, 2 korvisöötu, 2 pallikaotust) ja väga palju abi pole ka Märt Rosenthali mänguloomest.

19:30
Eesti - Iisrael 32 : 31

Kui enne mängu võis karta Iisraeli tagumisi, siis senine saldo John Di Bartolomeo 3/0, Gal Mekel 4/1, Yam Madar 0/0 ja kamba peale on toodud vaid viis silma. Samas teevad pahandust külaliste pikemad mehed, kui kaugelt sopsas Tomer Ginat. Jukka Toijalale nähtu ei meeldinud ja ta võttis aja maha.

19:28
Eesti - Iisrael 32 : 28

Eesti mängis ilma „päris“ tsentriga ning kohe said vastaste Levi kätte ründelaua ja pani korvi alt. Samas rünnakul tegi teravust korvi alla Kitsing, kes tegi 2+1 rünnaku.

19:27
Eesti - Iisrael 29 : 26

Oi-oi! Vene on tules! Meeskonna kapten tabas juba õhtu kolmanda kaugviske!

19:26

Korvi alla murdnud Kullamäe eksis taas. Saksamaa mängu kangelase tänane saldo 4/0.

19:25
Eesti - Iisrael 26 : 26

Noor talent Yam Madar võttis õhtu esimese viske ja Rosenthal tegi talle kolmesel vea. 20aastane tagamängija kolmest vabaviskest kotti kaks ja tablool viik.

19:24
Eesti - Iisrael 26 : 24

Nimrod Levi sopsas keskpositisoonilt ja vahe kaks. Eesti tegi ka vahetusi, sealjuures platsile tuli kaitsespets Märt Rosenthal.

19:23

Eestlastel on täna ka õnne, sest Iisraeli mängijad on mitu korda korvi alt mööda pannud…

19:22
Eesti - Iisrael 26 : 22

Idan Zalmanson tegi taas korvi all eestlastele ära ning tõi kaks silma. Aga pole vahet… Vene leidis Jurkatamme, kes pani kaugviske kotti!

19:20
Eesti - Iisrael 23 : 20

Eesti tegi 38 sekundiga 9 : 0 spurdi, sest õhtu teise kolmese tabas Vene! Guy Goodes võttis kiirelt aja maha, sest külaliste kaitse oli päris sassis.

19:19
Eesti - Iisrael 20 : 20

Super! Eesti võitis aktiivse kaitsega palli tagasi ning kaugelt sopsas Siim-Sander Vene. Kui avaveerandil ei tabatud ühtegi kolmest, siis teisel veerandil pandi 22 sekundiga kaks!

19:18
Eesti - Iisrael 17 : 20

Eesti sai lõpuks perimeetrilt otsa lahti, kui kaugelt vajutas Mikk Jurkatamm!

19:17
Eesti - Iisrael 14 : 20

Ai, valus, Guy Pnini tabas koos lõpusireeniga ja Eesti kaotas avaveerandi kuuega.

Kodumeeskond tabas 10st kahesest 7, aga eksinud kõigil viiel kaugviskel. Pahandus on seegi, et meeskond tegi 4 pallikaotust. Veideman ja Nurger tõid avaveerandil 4, Drell, Treier ja Dorbek 2 silma. Iisraeli skoorijad: Zalmanson 6, Menco 5, Ginat 4, Mekel 3 ja Pnini 2.

19:15
Eesti - Iisrael 14 : 18

Idan Zalmanson teeb Henri Veesaare vastu pahandust, sest Tel Avivi Hapoeli tsenter tõstis veel kaks punkti juurde.

19:14
Eesti - Iisrael 14 : 16

Veideman liitus väga aktiivselt, sest Viimsi mees tegi taas teravust ning tõi korvi alt kaks juurde.

19:13

Eesti pani mängu alguses kolm kaugviset mööda ja peale seda üritatakse lähedalt. Seni on võetud kolm kaugviset ning üheksa kahest. Väike üllatus.

19:12
Eesti - Iisrael 12 : 16

Rafael Menco viis Iisraeli taas neljaga ette, kui sammudest vastas Kaspar Treier.

19:12
Eesti - Iisrael 10 : 14

Zalmansoni teisele korvile vastas Veideman. Korralik paarisrakendis andmine.

19:11
Eesti - Iisrael 8 : 12

Idan Zalmansoni õnnestumisele vastas Martin Dorbek. Kui rünnakul on positiivseid märke, siis kaitses on asjad hapud…

19:10
Eesti - Iisrael 6 : 10

Korvi alla murdnud Veideman leidis ilusa sööduga Drelli, kes vajutas palli pealt.

19:09
Eesti - Iisrael 4 : 10

Eesti kaitse on päris lappes, sest Iisrael leidis vanaks unustatud Mekeli, kes pani kaugviske kotti. Toijala tegi seepeale kolm vahetust korraga, kui väljakule tulid Veideman, Drell ja Veesaar.

19:08
Eesti - Iisrael 4 : 7

Iisraeli poolelt tabas kaugelt Menco, eestlastest vastas Nurger kahesega.

19:08
Eesti - Iisrael 2: 4

Eesti oli kuival ligi neli minutit, kuid siis võttis Rauno Nurger Jake Coheni selg ees ette ning sopsas lauapõrkest.

19:06

Eesti on kolmandat minutit kuival, sest kolmesel eksisid nii Vene kui Kullamäe…

19:05
Eesti - Iisrael 0 : 4

Eesti neljas rünnak päädis Dorbeku pallikaotusega. Üsna hapu algus kodumeeskonnal. Iisraeli poolel tegi taas teravust Tomer Ginat, kes võeti taas veaga maha ja taas pani vabakaid 2/1.

19:04
Eesti - Iisrael 0 : 3

Eesti kolmas rünnak päädis Vene mööda läinud keskpositsiooniviskega, Iisraeli poolelt tegi teravus taas Ginat, kes sopsas korvi alt.

19:02

Eesti esimene rünnak päädis Kullamäe valesööduga ning teine Kullamäe mööda läinud kolmesega.

19:02
Eesti - Iisrael 0 : 1

Timer Ginat ründas teravalt korvi alla, kus ta võeti veaga maha. Eesti õnneks pani ta vabaviskejoonelt kahest ühe.

19:01

Kuigi Iisrael sai juurde kaks Euroliiga meest, siis tiimi algkoosseis on sama nagu Poola mängus, kui Guy Goodes saatis platsile viisiku: Gal Mekel, Yam Madar, Rafael Menco, Timer Ginat ja Jake Cohen.

Muudatusi pole ka Eesti kvintetis, sest alustasid Kristian Kullamäe, Martin Dorbek, Siin-Sander Vene, Kaspar Treier ja Rauno Nurger.

18:41

Mängu alguseni on 20 minutit ja meeskonnad teevad viimaseid soojendusliigutusi. Valitsus tegi tänasele matšile ka erandi, kui tuhande inimese asemel lubati mängule 3360 pealtvaatajat. Loodetavasti saavad fännid täna korraliku elamuse!

18:24

Iisraeli koosseisus on neli meest Euroliiga klubist Maccabi. Nelikust John DiBartolomeo, Yiftach Ziv Roman Sorkin ja Jake Cohen keegi keskmiselt kahekohalisi minuteid pole teeninud ehk kõik on leegionäride kõrval statistid. Samas on Maccabisse pääsemine kvaliteedimärk.

Külaliste tagaliinis leiab mitu põnevat meest. 20aastane Yam Madar oli möödunud aasta NBA drafti 47. valik ning mängib tänavu Partizanis. 33aastasel Gal Mekelil on varasemast karjäärist kirjas 35 NBA kohtumist, aga nüüd vanuigi teenib leiba Hispaania kõrgliiga klubis Andorra.

Iisraeli avamängu suurim täht oli aga Tomer Ginat, kes viskas 11 punkti ja võttis maha 11 lauda, millest 7(!) ründelauast. Nii võib tänagi suurde rolli tõusta lauavõitlus, sest Poola vastu sai Iisrael kätte lausa 18 palli ründelauast.

18:16

Eesti ja Iisrael kuulusid ühte gruppi 2013. aasta Euroopa meistrivõistluste valiktsüklis, kus Eesti alistas võõrsil vastased lisaajal 88 : 86, aga kaotas kodus lausa 53 : 84. Toona pääses kuuesest grupist edasi kolm parimat, grupi võitis täiseduga Montenegro, aga nii Iisrael, Serbia kui Eesti võitsid kuus matši. Nigelema korvide vahe tõttu jäi joone alla just Eesti.

Kaks meeskonda olid ühes grupis ka 2019. aasta MMi valiktsüklis. Siis võitis Iisrael kodus 88 : 68, aga Eesti sai kodus revanši skooriga 78 : 62. Ehkki see viimane matš toimus 2018. aastal, siis toonasest koondises on eestlastel täna koosseisus vaid Martin Dorbek, Kristjan Kitsing ja Kristian Kullamäe ning Iisraeli poolel Gal Mekel, Radi Menco, Jake Cohen ja Idam Zalmanson. Näitab kenasti ära, et mõlemal satsil on uus põlvkond jõuliselt pead tõstnud.

18:06

Eesti koosseis:

Tagamängijad: Kristian Kullamäe (Burgos), Martin Dorbek (Kalev/Cramo), Rain Veideman (Viimsi), Märt Rosenthal (Tartu Ülikool), Mikk Jurkatamm (TalTech), Jaan Puidet (Valladolid)

Ääred: Henri Drell (Pesaro), Siim-Sander Vene (klubita), Kaspar Treier (Sassari), Kristjan Kitsing (Kalev/Cramo)

Keskmängijad: Rauno Nurger (Kalev/Cramo), Henri Veesaar (Madridi Reali noortesüsteem)

Iisraeli koosseis:

Tagamängijad: Yam Madar (Partizan), Gal Mekel (Andorra), Adam Ariel (Jeruusalemmi Hapoel) John DiBartolomeo ja Yiftach Ziv (mõlemad Tel Avavi Maccabi)

Ääred: Nimrod Levi (Galil-Elyon Hapoel), Tomer Ginat (Metropolitans), Guy Pnini ja Rafael Menco (mõlemad Holoni Hapoel)

Keskmängijad: Idan Zalmanson (Tel Avivi Hapoel), Roman Sorkin ja Jake Cohen (mõlemad Tel Avivi Maccabi)

18:06

Eesti koondise koosseisus tehti üks muudatus – Joonas Riismaa asemel astus 12 korvpalluri hulka Jaan Puidet. Võrreldes valikturniiri avamatšiga sai Iisrael aga olulist täiendust Euroliiga klubist Tel-Avivi Maccabi, kus meeskonnaga liitusid 183 cm pikkune tagamängija John DiBartolomeo ja 208 cm pikkune tsenter Roman Sorkin.

„Üks on hea viskaja, teine toob lisajõudu korvi alla,“ lausus Toijala. „Neil pole olnud Euroliiga mängudes suur roll, aga nad teevad peaaegu igal nädalal kaasa kõrgetasemelises mängus, milleks vajalikud individuaalsed oskused on olemas.“

Iisraeli lootsi Guy Goodesi sõnul on eelolev mäng väga oluline, sest võitja teeb suure sammu edasipääsu suunas. „Nägime, kuidas eestlased võitsid Saksamaad. Teame, mis on nende tugevad ja nõrgad küljed – neile meeldib visata palju kolmepunktiviskeid, mida Saksamaa vastu tabati 19st 11. Peame keskenduma eestlaste kiiretele üleminekutele ning kaitses ei tohi kaotada nende mängijaid, sest sellega anname neile tarbetult vabu kolmeseid,“ avas juhendaja sõjaplaani.

Iisrael alistas avamängus 69 : 61 Poola, sealjuures jagunes võitjate skoorimine väga ühtlaselt, sest lausa kuus meest viskasid vähemalt kaheksa punkti. Parimatena tõid Gal Mekel, Jake Cohen ja Tomer Ginat 11 punkti, viimane võttis lisaks maha 11 lauapalli, millest 7 ründelauast.

Ginati sõnul eestlasi ei alahinnata. „Mõlemad meeskonnad tulevad mängule võidu pealt, aga meie oleme võõrsil ja Eesti kodus, mis on suur erinevus. Kohtumise võitmiseks peame mängima paremini kui neljapäeval. Peame kaitselaua kinni panema, jooksma ning oma stiilist kinni hoidma,” rääkis Prantsusmaa kõrgliigaklubis Metropolitans 92 leiba teeniv suur äär.

18:06

Tere õhtust, korvpallifännid!

Eesti ja Iisraeli mängu avavileni on 55 minutit. Täna on mängus grupi esikoht, sest esimeses voorus alistas Eesti 69 : 66 Saksamaa ning Iisrael 69 : 61 Poola. Teatavasti saab neljasest grupist järgmisesse ringi kolm parimat, mistap kaks võitu oleks ka selles vaates kõva valuuta.

Saksamaa vastu tõid Eesti parimatena Kaspar Treier ja Kristian Kullamäe 15 punkti, sealjuures viimane andis lisaks 7 korvisöötu. Siim-Sander Vene toetas neid 14, Kristjan Kitsing 9 ja Rauno Nurger 7 silmaga.

Eesti koondise kapteni Vene sõnul tegutsevad Iisraeli tagamängijad teravamalt kui Saksamaa sama positsiooni mehed. „Sakslased järgisid joonist ja otsisid suuremaid mängijaid, Iisraeli meeskonnas võib ka tagameestelt tulla korve,“ selgitas ta.