Kristjan Ilves on alustanud MK-hooaega hästi.

Foto: Flawia
Toimetas Viljar Voog 8. detsember 2021 19:35

„Otepää MK-etapp on kindlasti selline võistlus, kus tahan endast parima anda ja hästi esineda,“ sõnab Eesti esikahevõistleja Kristjan Ilves, kes loodab 10.-12. detsembril näha nii talle kui nooremale vennale Andreasele kaasa elamas palju talispordisõpru.

Kui palju Ilves jõuab võisteldes kodupubliku tuge hoomata? „Hüppe eel ja ajal kuulen seda erinevalt. Üsna palju oleneb väikestest detailidest ja enda fookusest, aga vahel on seda kisa rohkem kuulda, vahepeal vähem. Ent publiku toetamine annab eriti suusarajal väikese käigu juurde. Esimestel ringidel, kui tempo on all, siis kuuled rohkem, vahel kaob isegi kõrvakuulmine,“ naerab Ilves.

Norras treeniv kahevõistleja möönab, et kuigi ta ise väga suurt koduväljakueelist ei tunneta, on tema treeningpartnerid Otepää kohta maad uurinud.

„Paljud on Otepääl kas noortevõistlustel või isegi [murdmaasuusatamise] MK-etapil võistelnud ning neile on see tuttav. Pigem ikka need poisid, kes ei ole Otepääl veel hüpanud, uurivad, mis mäega tegu on ning kuidas suusarajaks valmistuda. Kokkuvõttes suusahüpetes ei mängi koduväljakueelis suurt rolli, sest võivad olla mäed, mis sobivad natuke paremini kui teised. Fakt on aga see, kes hüppab 50. kohale, ei ole teisel mäel esikümne konkurentsis,“ hindab Ilves.

Ilvese enda hooaeg on alanud üldjoontes hästi – MK-sarjas hoiab ta Ruka ja Lillehammeri etappide järel 13. kohta, olles jõudnud kahel võistlusel ka esikaheksasse. Tõsi, mõlemal MK-etapil olid ka viperused: Ruka eelvõistlusel sai ta kombinesooni tõttu disklahvi, Lillehammeris oleks samas tõrkunud varustuse tõttu peaaegu kukkunud.

„Rukal võeti mingid mehed ette, keda oli vaja natuke hoiatada, aga usun, et seda enam ei juhtu. Lillehammeris oli üllatus, et klambri tagaosaga oli probleeme. Sellised asjad mõjuvad enesekindlusele raskelt, aga kui suudad ruttu selle ära unustada ja millegi positiivse kaasa võtta, saab sellest üle. Ma ise ei tunneta, et oleksin supervormis, aga järelikult oleme novembri alguses seda vormikõverat timminud nii, et kõik näitajad peavad ja see töötab. Samuti mul ei ole veel seda väga head päeva olnud, mis on ka olümpiale mõeldes väga hea märk,“ räägib Ilves.

Mõlemal MK-etapil on kahevõistlejad võidelnud ka krõbedate külmakraadidega. Otepääl tundub ilmataat olevat veidike heldem, sest võistluspäeval ennustatakse temperatuure nulli ringis. Siiski on Ilvesel juba külmaga võitlemiseks oma nipid.

„Soojendusel peab suutma ennast higiseks ajada, sest muidu ei saa keha piisavalt painduma. Kui keha kuumaks ei saa, on väga väike tõenäosus, et suudan väga head hüpet teha. Praegu on juba mitu nädalat olnud hästi külm, siis üritadki välja mõelda erinevaid viise – paned rohkem riideid selga, üritad hoida viimase hetkeni enne starti soojendusriideid peal, et mitte lõdisema minna. Aga mis seal ikka, ilma vastu ju ei saa. Tuleb lihtsalt harjuda ja kohaneda.“

Enne 4. veebruaril algavaid olümpiamänge külastab Ilves Eestit veel ühe korra – pühade paiku. „Ootan väga jõule, et perega olla, head toitu süüa ning korraks aeg maha võtta,“ muheles ta.