KUNINGAS Carlsen on troonil püsinud juba viimased kaheksa aastat.

Foto: Yoshua Arias / EPA / Scanpix
Rasmus Voolaid 10. detsember 2021 20:30

2013. aastal esimest korda male maailmameistriks kroonitud Magnus Carlsen kaitses taas tiitlit, kui 11 partiiga Jan Nepomnjaštši alistas ning on malet valitsenud juba viimased kaheksa aastat.

Seekordne MM-tiitel jagati välja formaadis, kus parem pidi selguma 14 partiiga. Carlsen kindlustas triumfi juba 11 partiiga, millest seitse viigistati ja neli kuulusid norralasele. Esimest korda väljakutsujaks olnud Nepomnjaštši ise ühtegi partiid kätte ei saanud, kuigi paaril korral jõudis sellele väga lähedale.

„Jan alustas turniiri hästi, oli selleks suurepäraselt valmis,“ vahendas The Guardian Carlseni võidujärgseid muljeid. „Samas sain ka ise okeilt hakkama. Nägime matši alguses kõrgel tasemel Jani, aga see ei hirmutanud mind ega ta ei olnud eriti parem teistest võimalikest väljakutsujatest.“

Seejärel uuriti Carlsenilt, kas praegune kogemus võiks venelasele tulla kasuks kahe aasta pärast võimalikus kordusetenduses. „See on väga hüpoteetiline, aga muidugi on iga kogemus, kui sellest saab õppida, hea. Tal on kindlasti head võimalused.”

Carlsenilt päriti ka muidugi tiitli tähistamise kohta. „Ma polegi sellele veel eriti mõelnud,“ tunnistas Norra maleäss. „Eks näha ole. Ma plaanin seda tähistada kiir- ja välkmale MMil (25.–31. detsembril) osaledes, sest ma kuulsin, et see ikkagi toimub. Aga mida ma enne teen, eks näis. See on tore probleem, mida omada.“

Carlsen jagas võitu ka Twitteris, kuhu postitas pildi, kus kossulegend Kobe Bryant oma viienda meistritiitli järel viit sõrme üleval hoidis. Ka Carlseni jaoks oli see viiendaks järjestikuseks tiitliks. Seejuures sai Carlsen alles pressikonverentsil teada, et Bryant tuligi viiekordseks NBA meistriks ja need sõrmed tähistavad tiitlite arvu. „Ma ei teadnud seda! Ta on suur spordilegend. See oli lihtsalt ikooniline pilt, mida kasutada,” naeris Carlsen.