Iivo Niskanen.

Talisport
29. detsember 2021, 18:11

Tour de Ski teise etapi võitsid Niskanenid, eestlase hea võistluse rikkus uskumatu ebaõnn (3)

Šveitsis Lenzerheides toimunud Tour de Ski teise etapi, meeste 15 km eraldistardist klassikadistantsi võitis soomlane Iivo Niskanen. Pisut varem toimus naiste 10 km klassikasõit, kus triumfeeris tema vanem õde Kerttu Niskanen.

Iivo Niskaneni järel sai teise koha Aleksandr Bolšunov. Eile vabatehnikasprindis kahvatult esinenud venelane tegi täna märksa parema esituse ning kaotas lõpuks +19,3 sekundiga. Norralased Paal Golberg (+25,2) ja Johannes Hösflot Kläbo (+34,3) olid vastavalt kolmas ja neljas.

Viienda koha sai venelane Ivan Jakimuškin (+34,6) ja esikuuiku lõpetas itaallane Francesco de Fabiani (+54,1).

Eesti suusatajatest oli parim Alvar Johannes Alev, kes sai 62. koha (+3.21,4). Kui veel 2,4 km vaheajapunktis oli ta 16. ja kaotust liidrile 19,2, siis 1,3 km hiljem oli ta 86. ja jäi Niskanenist maha juba 1.27,3ga. Anomaalselt palju (ligi minut) kaotust kogunes ka 12,4 ja 13,7 km vaheajapunktide vahel.

„Suusk tuli kaks korda jalast (pärast 2,4 km ja 12,4 km) ja jooksin järgi,“ selgitas Alev Õhtulehele. „Pea kaks minutit läks kokku sinna. Täna oli top 20 [koht] laual. Rohkem kahjuks ei suuda rääkida sel teemal...“

Siinkohal on paslik märkida, et koht 30 parema seas, millest jäi puudu 1.17, taganuks Alevile koha olümpiakoondises, mille nimel kolis ta eelmisel aastal Norrasse. 20. koha saanud Dario Cologna edestas Alevit ümmarguselt 1.41ga.

Marko Kilp, kes kaotas 2,4 km peal liidrile 48 sekundiga, katkestas sõidu enne 7,4 km vaheajapunkti. Tema jaoks on tuur ka lõppenud, plaanis oligi osaleda vaid kahel esimesel etapil.

Kristjan Koll sai 103 lõpetanu seas 95. koha (+6.02,6). Ta teeb kaasa ka Oberstdorfis toimuva kolmanda ja neljanda osavõistluse, ainsa eestlasena plaanib tuuri lõpuni sõita Alev.

Eile vabatehnikasprindi võitnud Kläbo säilitas liidrikoha, talle järgneb Golberg (+0.14). Niskanen tõusis kolmandaks (+0.36) ja Bolšunov neljandaks (+0.44).

Kerttu Niskanen edestas naiste 10 km eraldistardist klassikasõidus Ebba Anderssoni 18,2 ja Natalia Neprjajeva 30,5 sekundiga. Krista Pärmäkoski oli neljas (+34,0), tuuri üks soosikuid Frida Karlsson viies (+44,6) ja austerlanna Teresa Stadlober kuues (+45,8).

Niskanen tõusis liidriks ka üldarvestuses ning edestab eelmise Tour de Ski tšempionit Jessie Digginsit 29 sekundiga. Eile vabatehnikasprindi võitnud ameeriklanna oli täna alles 16. ning kaotas võitjale 1.07,9. Kahe etapi järel on kolmandal kohal Neprjajeva (+35). Neljas on Andersson (+48), viies Pärmäkoski (+51) ja kuues Anamarija Lampic (+52).

Homme on tuuril puhkepäev, võistlus jätkub vana-aastaõhtul Oberstdorfis ühisstardist vabatehnikasõitudega (meestel 15, naistel 10 km).