Johannes Erm.

Kergejõustik
14. mai 2022, 10:21

Erm sai USAs kindla võidu, ent MM-normini ei küündinud

Eesti kümnevõistleja Johannes Erm alistas Mississippi osariigis Oxfordis toimunud USA üliõpilasliiga kagudivisjoni meistrivõistlustel lähima rivaali 437 silmaga. Suurim heitlus käis eestlasel siiski MM-normiga 8350 ning karmid ilmastikutingimused – neljapäevane leitsak ja reedene äikesetorm – tähendasid selles võitluses kaotust. Lõpuks sai Erm kirja 8132 punkti.

24aastane Erm alustas võistlust suurepäraselt, sest 100 meetri sprindi läbis ta ajaga 10,50. Tegu olnuks eestlase isikliku tippmargiga, aga jooksu ajal puhus lubatust kõvem taganttuul (2,7 meetrit sekundis). Kuid võrreldes rekordi graafikuga (8445) oli ta enam kui poolesaja punktiga plussis. See andis lootust, et Erm võiks sihtida MMi normi (8350).

Kuid edasine võistlus sama kenalt ei jätkunud. Parimal võistlusel ligi kaheksa meetrit hüpanud Erm sai kaugushüppes kirja vaid 7.16, millega ta andis ära üle 200 punkti. Kuulitõukes tegi atleet korraliku soorituse (14.60), ent pöialõikuselt naasnud eestlane ületas kõrgushüppes 1.91. Oma parimal võistlusel oli tulemus 2.03.

400 meetri jooksus sai Erm kirja 47,52, mis andis avapäeva lõpetuseks kokku 4248 punkti. Isiklikku tippmarki püstitades oli tulemus viie ala järel 265 silma parem.

Teine päev algas pärastlõunal – äikesetormi tõttu tuli starte suisa kuus tundi edasi lükata. Vihmamärjal rajal ja vastutuules toimunud tõkkejooksus tähendas Ermi 14.58 küll alavõitu, ent taas läks punkte kaotsi. Tabelist vaatas vastu skoor 5149 ehk võrreldes rekordgraafikuga 296 silma miinust.

Väike pluss tuli järgmisel kahel alal. Esmalt kettaheiteringist: igal katsel oma tulemust parandanud eestlane heitis lõpuks 45.18 ja sai võrreldes rekordigraafikuga 40 punkti juurde. Tõsi, eestlase isiklik tipptulemus on kettaheites nii kõva kui 49.39.

Teivashüppes ületas Erm 4.95, mis oli tema parim tulemus sel kümnendil ja andis rekordigraafikuga võrreldes 79 plusspunkti. 6815 silma hoidis ta lähimast jälitajas Daniel Spejcherist 449 punktiga ees ning lubas teoorias unistada veel ka MM-normist.

See unistus purunes odaviskes, kus tema isiklik rekord oli just edukaimal võistlusel püstitatud 59.60. Mississippi hilisõhtus ei suutnud Erm enamat kui 52.65, mis tähendas kohe sajapunktilist kaotust.

Viimane ala ehk 1500 meetri jooks algas kohaliku aja järgi öösel kolmveerand üks! Kuna võistluse võit Spejcheri ees oli kindel ja sama selge ka MM-normi alla jäämine, Erm ülemäära hullu panema ei läinud: ajaks isiklikust rekordist 10 sekundit halvem 4.38,61 ja kokkuvõttes 8132 punkti.