Byron Castillo (kollases särgis) Tšiili vastu madistamas. FIFA leidis, et Castillo võib Ecuadori esindada ning nende koondis säilitas kätte võideldud MM-koha.

Foto: Reuters/Scanpix
Kaspar Koort 11. juuni 2022 16:19

Jalgpalli-MMi Lõuna-Ameerika valiksarja seitsmendana lõpetanud ja seega hilissügisel Kataris toimuvast suurturniirist eemale jäänud Tšiili lootused protesti abil ikkagi MMile jõuda jooksid liiva, sest maailma jalgpalli katusorganisatsiooni FIFA arvates polnud protestiks alust.

Tšiili protesti juured peitusid asjaolus, et nende arvates tegi valikturniiri neljandana lõpetanud Ecuador valskust: nimelt oli kaheksas mängus Ecuadori esindanud Byron Castillo nende andmetel hoopis kolumbialane ja poleks tohtinud Ecuadori esindada; samuti olla vassitud selle mehe vanusega.

Kuigi Ecuadori ja Tšiili vahele mahtusid veel Peruu (kes peab esmaspäeval otsustava play-off-kohtumise Austraaliaga) ja Kolumbia, siis Tšiili nägi enda võimalust selles, et nende nägemuses pidanuks tühistamisele (täpsemalt: Ecuadorile tehnilise kaotuse määramisele) minema need mängud, kus Castillo osales. Sel juhul tõusnuks Tšiili neljandaks ja pääsenuks Ecuadori asemel MMi A-alagruppi, kus ootavad ees Katar, Holland ja Senegal.

Ent FIFA uuris ja puuris asja iga nurga pealt ja leidis, et Tšiili protestil pole alust ning Ecuadori osalemine MMil jääb jõusse. Soovi korral võib Tšiili otsuse edasi kaevata FIFA apellatsioonikomisjoni, kuid nagu asjatundjad usuvad, siis seal oleks Tšiili võimalused edu saavutada juba kaduvväikesed.

„Sportlik õiglus pääses võidule,“ kiitis otsuse järel Ecuadori jalgpalliliidu president Francisco Egas. „Me tähistame nüüd seda enam, et tundsime end alandatutena; tundsime, et tänu Tšiili alaliidu algatatud võimsale meediakampaaniale trambiti meid porri!“

Egase Tšiili kolleeg Pablo Milad ähvardas aga, et ei jäta seda asja niisama, vaid kui vaja, minnakse välja kasvõi rahvusvahelisse spordikohtusse!

„Me oleme 0 : 1 kaotusseisus, kuid teine poolaeg ootab veel ees,“ kirjeldas Milad olukorda jalgpallitermites. „Üllataval kombel ei teinud FIFA otsust meie kasuks, kuigi tõendid on tugevad. Ootame ära [nende] argumendid ja muidugi kaebame selle otsuse edasi.“

Seejuures ei olnud antud juhtum sugugi esimene, kus juba pärast MMi alagruppide loosimist soovisid mõned riigid kohti ümber mängida. Näiteks Aafrika otsustavas play-off'is Kamerunile kaotanud Alžeeria polnud rahul nende arvates vastaseid soosinud kohtunikutööga ning Senegalile alla jäänud Egiptusele tegi tuska Lääne-Aafrika riigi fännide käitumine penaltiseeria ajal, kui Egiptuse pallureid pimestati laseritega.

Iraanis ei lubata aga vaatamata varasematele hoiatustele jätkuvalt naisi jalgpallistaadioneile, mistõttu vahepeal kerkis päevakorda ka võimalus, et iraanlased eemaldatakse MMilt ja nende koha saab endale Itaalia kui FIFA edetabelis kõige kõrgemal paiknev MMile mitte pääsenud riik. Kuid juttudeks need vaid jäid ja MM-kohti pole tagantjärele siiski ümber jagama hakatud.