Ukrainlanna Olga Ljahhova (paremal) võitis 2018. aastal Berliini EMil 800 meetri jooksus pronksi, tänavu sihib ta kulda hoolimata sellest, et pidi vahepeal sõja eest põgenema.

Foto: AP / SCANPIX
Mart Treial 15. juuni 2022 15:14

Keskmaajooksja Olga Ljahhova (30) on üks paljudest ukrainlastest, kes põges sõja eest välismaale. Haige vanaema, paraku, jäi sinna ja suri.

Ljahhova viibis sõja puhkemise hetkel abikaasa, aastase tütre, venna ja emaga Sumõs, mis asub Venemaa piirist vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel. Halva uudise peale pakiti kärmelt kohvrid, et minna turvalisemasse paika. Esimese hooga valiti selleks 300 km lõuna pool asuv Krementšuk.

„Õhuhäired üürgasid mu linnas iga päev,“ rääkis ta eile Oslos toimunud teemantliiga pressikonverentsil. „Peitsime iga päev pommivarjendisse. Võistlemine polnud tol ajal mõtteski, ainuke eesmärk oli ellu jääda.“

Sõja neljandal nädalal jõudis Ljahhova perega Poola pealinna Varssavisse. Kolm nädalat hiljem sai jooksja Nike'i abiga minna Portugali ja taasalustada treenimist. Nüüd elab ta perega Šveitsis Bernis.

Tema isa jäi Ukrainasse sõdima, kuid Rubižne linnas toimetanud vanaema eluküünal kustus. Nad polnud temast 9. märtsist saati midagi kuulnud, sest side linnaga kadus. 17. märtsil õnnestus vanaema naabril pereliikmetele kurvast uudisest märku anda ja surnukeha matta.

„Kõige hullem on see, et ma ei saa tema juurde minna ja teda tavalisel, inimlikul viisil matta,“ kirjutas Ljahhova märtsis Instagramis. „Kõik teenused on linnast kadunud ja laibad vedelevad maas. Keegi ei mata neid enam. Ja minu kallis vanaema on üksi, täitsa üksi. Külmas korteris, millel pole aknaid. Elektrit, vett ega kütet. Anna mulle kõige eest andeks.“

Ta lisas nüüd Norra rahvusringhäälingule: „Matusebürood ei tööta, inimesi on võimatu matta. Minu vanaema lamas korteris kaheksa päeva. Seal oli väga külm, sest elektrit ega vett polnud. Me ei tea, kuidas ta suri. Teame vaid seda, et pomm purustas ta akna. Võib-olla ta külmus surnuks, võib-olla nälgis. Me ei tea.

Proovisime teda korduvalt enda juurde tuua, aga ta ei tahtnud. Ta jäi enne sõda nii haigeks, et ei saanud enam kõndida. Naaber aitas teda.“

Peamiselt 800 meetri jooksule keskenduva Ljahhova isiklik rekord on 1.58,64, kuid tänavune parim on 2.01,58. Ta soovib Oslos alistada kahe minuti piiri.

„Jooksen oma pere ja kogu Ukraina eest,“ sõnas 2018. aasta EMi pronksinaine. „Armastan kergejõustikku. See on mu esimene hooaeg pärast sünnitust, seega loomulikult on mul kõrged eesmärgid. Põhiline neist on Euroopa meistrivõistluste kuldmedal.“