Katari MMil aitab kohtunikke uus poolautomaatne suluseisutehnoloogia.

Foto: FIFA
Mart Treial 1. juuli 2022 13:26

Maailma jalgpalli katusorganisatsioon FIFA kinnitas oma kodulehel, et võtab aasta lõpus Kataris toimuval MMil kasutusele poolautomaatse tipptehnoloogia, mis aitab kiiremini fikseerida suluseise.

Nimelt on plaanis panna mängupalli sisse sensor, mis saadab oma asukohast infot 500 korda sekundis; staadionite katusele paigaldatakse 12 kaamerat, mis jälgivad palli ja mängijaid ning edastavad infot 50 korda sekundis, et arvutada 29 punkti abil nende täpne positsioon platsil.

Kui mõni mängija on suluseisus, annab süsteem videokohtunikele häiret. Nemad omakorda saavad vajadusel edastada infot väljakukohtunikule.

Süsteemi testiti mullu Araabiamaade karikaturniiril ja klubide MMil, kus see vähendas VARi abil tehtud suluseisuotsuste tegemist 70 sekundilt hinnanguliselt 25ni.

„Oleme väga positiivsed. See on valmis,“ kiitis uut tehnoloogiat FIFA kohtunikeosakonna boss Pierluigi Collina, kes lisas, et robotõigusemõistjaid pole jalgpalliplatsi äärde oodata.

„Saan aru, et need on kõlavad pealkirjad, aga see pole teema. Kohtunikud on jätkuvalt seotud otsustusprotsessiga. Poolautomaatne tehnoloogia annab vaid teada, kas mängija oli sööduhetkel suluseisus. Kohtunike ülesandeks jääb hinnata, kas mängija sekkus olukorda, kas tehti viga või mängiti palli käega.“

Uue tehnoloogia tutvustusvideot näeb siit.

Jalgpalli MM algab 21. novembril.