Jüri Vips kahetseb oma tegu.

Foto: PA Images / Scanpix
Mihkel Talivee 9. juuli 2022 09:32

Kaks ja pool nädalat tagasi rahvusvahelisse skandaali sattunud vormelisõitja Jüri Vips andis reedel esimest korda juhtunu kohta kommentaari.

Mäletatavasti kasutas eestlane 21. juunil arvutimängu otseülekandes rassistlikku ja homofoobset kõnepruuki. Kuigi Red Bulli meeskond lõpetas vormelisõitja lepingu, andis Hitech GP talle võimaluse end tegudega rehabiliteerida. F2 avaldas seepeale teadaande, kus nimetas seda otsust šokeerivaks ning kinnitas, et poleks seda ise kunagi vastu võtnud. 21aastane Vips tõdes, et mõistab sarja seisukohta täielikult.

„Ma tegin tohutu vea. Solvasin paljusid inimesi ja neil on täielik õigus minu kohta neid asju öelda. Olen lihtsalt Hitechile väga tänulik, et nad andsid mulle teise võimaluse,“ vahendas Vipsi sõnu portaal Autosport.

„Nüüd on mu peamine eesmärk jätkata selle hooajaga ning tuua neile häid tulemusi. Kuid peamiselt tahan saada paremaks inimeseks ning näidata kõigile, et olen sellest õppinud.“

Kuigi Red Bull Racing teatas 28. juunil, et lõpetas „internetis aset leidnud intsidendi tõttu“ 21aastase eestlase test- ja varusõitjalepingu, selgus möödunud kolmapäeval, et noormeest ei visatud täielikult üle parda.

Red Bulli F1 tiimi pealik Christian Horner ütles Press Associationile, et igaüks väärib mingil hetkel teist võimalust, kui suudab näidata, et on vigadest tõesti õppinud. „Ta on noor kutt ja me jätkame tema toetamist – kuigi tema leping on lõpetatud – vaimse tervise ja hariduse valdkondades. Loodetavasti ta õpib sellest,“ ütles Horner.

Mida see täpsemalt tähendab, jääb segaseks. Red Bulli kodulehel asuvast juuniortiimi nimekirjast Vipsi igatahes uudise avaldamise hetkel ei leidnud. Ka Red Bulli pildipangas pole Vipsist jätkuvalt jälge.

F2 oli juuni lõpus oma teadaandes kinnitanud, et nemad poleks lubanud Eesti sportlasel sarjas jätkata.

„F2 tahab Jüri Vipsi juhtumi tuules taas kinnitada, et rassistlikku või diskrimineerivat käitumist ei saa mitte mingil moel tolereerida. Hitech GP otsus oli üllatav ja selline, mida meie poleks vastu võtnud. Jälgime olukorda ka edaspidi hoolikalt veendumaks, et sellisele käitumisele pööratakse piisavalt tähelepanu.”

Hitechi boss Oliver Oakes tunnistas, et Vipsi vallandamist küll kaaluti, ent lõpuks jõuti seisukohale, et talle tuleks anda uus võimalus. „See oli põhjalikult läbi kaalutud otsus ja niiviisi anname talle võimaluse oma tegudega näidata, milline inimene on ta päriselt. Tema keelekasutus oli absoluutselt lubamatu, aga annan talle võimaluse end heastada.“

„Hitech ei tolereeri rassismi mitte ühelgi viisil. Samas – mida räägib see meie maailma kohta, kus inimene teeb vea, vabandab kogu südamest, aga ei saa võimalust end heastada ja sellest õppida?” lisas Oakes.