Ott Tänak ja Martin Järveoja on siiani esinenud Soome rallil suurepäraselt.

Foto: DUFOUR FABIEN / Hyundai Motorsport GmbH
Ohtuleht.ee täna 08:18

Soome ralli eel olid Hyundai mehed veendunud, et seal pole võimalik Toyotadele vastu saada. Veel neljapäevase publikukatse järelgi ei uskunud Ott Tänak ja Thierry Neuville, et neil õnnestub nädalavahetuse peale suurrivaale kimbutada. Ent enne pühapäevaseid katseid on seis selline, et Tänak juhib, edestades MM-sarja üldliidrit Kalle Rovanperät 8,4 sekundiga.

Kui Neuville’i leidis reedese võistluspäeva järel alles seitsmendalt kohalt, siis Tänaku nimi ilutseb paremusjärjestuse tipus. Koos kaardilugeja Martin Järveojaga haarati esikoht kohe esimeselt täispikalt kiiruskatselt ning kokku kolme katsevõidu toel hoiti kodurallil särada ihkav Esapekka Lappi selja taga. Päeva lõpuks lahutas soomlast Tänakust 3,8 sekundit.

Mõistagi ei tähenda üks hea rallipäev, et Hyundai probleemid on möödanik ja nad on nüüd senist hooaega valitsenud Toyotadega samal pulgal. Nii nagu Rally Estonialgi, riskis Tänak lihtsalt avapäeval üle enda mugavuspiiri – koduses Eestis ei piisanud sellest Kalle Rovanperä ja Elfyn Evansi konkurentsis püsimiseks ja seetõttu leppis Tänak nädalavahetusel parima võimaliku tulemuse ehk kolmanda kohaga. Soomes jätkab meie rallipaar aga kõige kõrgemas mängus, mistõttu võib eeldada, et ka laupäeval-pühapäeval tuleb pingutada, kuis võimalik – selle tulemus võib olla esikoht, aga ka sõiduvea tõttu teeperve jäämine. Kuna kaotada pole Tänakul ja Hyundail sel hooajal enam midagi, võib ju sama hästi minna püüdma esimest.

„Kindlasti pole autos mugav, aga see on hetkel ainus viis, kuidas saame edeneda. Peamegi täna end ebamugavalt tundma,“ sõnas Tänak pärast päeva esimest katsevõitu.

„Mõistagi võtan ma riske. Mõnes kohas on tunne okei, aga teistes tulevad üllatused ja tunned nagu oleksid aeglane,“ lisas ta kolmanda järel.

Tänakule ja Lappile järgnesid veel kaks Toyotat: Elfyn Evans kaotas reede õhtuks saarlasele 19,3, MM-sarja üldliidrina teistele teed puhastanud Kalle Rovanperä 21 sekundit.

„On olnud väsitav päev ja mu aku on üpris tühi. Voodi ootab!“ kõlas Tänaku kokkuvõte võistluspäevale.

Pikka und meie mehel ei olnud: laupäevane esimene kiiruskatse kaheksast algas Soomes kell 8.08. Eesti ekipaaž alustas vihmast päeva kolmanda ajaga, kaotust Evansile kogunes 4,3 sekundit, samas edu teist kohta hoidva Lappi ees suurenes 2,8 sekundi võrra. Tulemus oli viisakas, aga Tänaku kommentaar katse finišis kurjakuulutav: „Tingimused polegi nii keerulised, aga seda asja juhtida on õudusunenägu. Jätkame võitlemist.“

Järgmisel ehk 12. katsel sõitis Tänak Rovanperä järel teise aja ja tõmbas ka sõnades pisut tagasi: „Tingimused on üsna ühtlased, aga miski muu teeb olukorra mitteühtlaseks.“

Kui üldiselt oli laupäeva hommikupooliku staar Rovanperä, siis lõunapausile eelnenud 14. katse võitis Tänak. Üldarvestuses järgnesid talle enne pausi Lappi (+9,5) ja Rovanperä (+12,9).

Laupäevastel õhtustel katsetel käis kibe andmine Tänaku ja Rovanperä vahel, samal ajal kui Lappi oli hädas mõrase esiklaasiga ning Evansit segasid päeva viimasel katsel probleemid vedrustusega. Neljast katsest kolm võitis küll soomlane ja ühel sai ta Tänakuga täpselt sama aja, kuid et vahed olid väikesed, säilitas eestlane ikkagi liidrikoha. Enne nelja viimast kiiruskatset edestab ta Rovanperät 8,4 ja Lappit 35,2 sekundiga.

„See on jätkuvalt paras üllatus, et oleme siin, kus me oleme,“ kommenteeris Tänak pärast laupäevast viimast katset. „Kuid arvestades tingimusi on olnud olnud hea päev. Arvasime, et kaotame palju rohkem, kuid tegelikult läheb meil hästi.“

„Eile kaotasime päris palju aega, kuid täna andsime endast parima, et seda tagasi teha,“ ütles omalt poolt Rovanperä. „See pole lihtne, sest vahed on nii väiksed, kuid peaasi on see, et oleme päeva lõpuks siin. Head punktid on tulemas ja homme peame töö lõpule viima.“

Pühapäev

SS19 Oittila 1 (10,84 km) 8.23

SS20 Ruuhimäki 1 (11,12 km) 9.38

SS21 Oittila 2 (10,84 km) 11.01

SS22 Ruuhimäki 2 (11,12 km, punktikatse) 13.18

Ralli üldseis 18. katse järel:

20:01

WRC2 arvestuses on Egon Kaur enne viimast võistluspäeva kolmandal kohal, kaotas liidrikohta hoidvale Teemu Sunininenile 1.39,7. Teine on Emil Lindholm, kes jääb Suninenist maha 10,7 sekundiga. Kaurist 13,5 sekundi kaugusele jääb Hayden Paddon.

19:36

Pühapäeval on meid ees ootamas neli kiiruskatset. Päev algab kell 8:23 10,84 km pikkuse Oittila 1 katsega, kell 9.38 minnakse rajale 11,12 km pikkusel Ruuhimäki 1 katsel. 11.01 sõidetakse veelkord läbi Oittila ja kell 13.18 Ruuhimäki katse (mis on ka punktikatseks).

19:33

Mida esiotsa mehed pärast päeva viimast kiiruskatset pajatasid?

Tänak: „See on jätkuvalt paras üllatus, et oleme siin, kus me oleme. Kuid arvestades tingimusi on olnud olnud hea päev. Arvasime, et kaotame palju rohkem, kuid tegelikult läheb meil hästi.“

Rovanperä: „Eile kaotasime päris palju aega, kuid täna andsime endast parima, et seda tagasi teha. See pole lihtne, sest vahed on nii väiksed, kuid peaasi on see, et oleme päeva lõpuks siin. Head punktid on tulemas ja homme peame töö lõpule viima.“

Lappi: „Viimane kiiruskatse oli mõrase esiklaasi tõttu kõige halvem. Kui päike on väga madalal, siis vahepeal ei ole mitte mingit nähtavust. Meil polnud küllalt julgust isegi selleks, et klaasipuhastid tööle panna, et esiklaas veel rohkem ei mõraneks, nii et see oli ka väga määrdunud. See oli õudusunenägu, kuid siin me oleme.“

Evans: „Viimase katse eel oli probleem vedrustusega. Kahju, sest ma tunnen, et oleksin saanud sõita kiiremini, kuid kui oleksime seda teinud, oleks see võinud hoopis ära laguneda.“

19:21

Üldseis 18. kiiruskatse järel:

19:20

18. kiiruskatse tulemused:

19:18

Tänakul päris katse lõpus õnne, et ikka teele jääb! Kuid jääb! Kaotust Rovanperäle tuleb 3,1 sekundit, mis tähendab seda, et laupäeva lõpuks on tema üldedu soomlase ees 8,4 sekundit.

19:14

Lappi kaotab Rovanperäle 18,3 sekundiga. Lappi viimased katsed läksid mõrase esiklaasi nahka.

19:12

Evans langeb suurest mängust välja! Walesi mehe autot tabas eelmisel katsel mingi probleem ning see kandus edasi ka 18. katsele. Lõpuks koguneb tal Rovanperäle kaotust 52,1 sekundit.

19:06

Rovanperä finišis, edu Neuville'i ees 9,2 sekundit.

19:03

Seni kiireim olnud Neuville, kes edestab Greensmithi 8,1 sekundiga.

19:03

Üldjärjestuses kuuendat kohta hoidnud Katsuta sõidab teelt välja. Viimaks pääseb jaapanlane rajale tagasi, kuid aega võttis see seiklus omajagu.

18:38

Ja päeva viimane kiiruskatse on alanud!

18:17

Kell 18.38 algab laupäevane viimane kiiruskatse, 20,65 km pikkune Vekkula 2.

18:16

Üldseis 17. kiiruskatse järel:

18:15

17. kiiruskatse tulemused:

18:13

Tänak sõidab välja Rovanperäga täpselt sama aja, ehk tema üldedu soomlase ees püsib 11,5 sekundi peal.

„Hea tunne ja auto töötab normaalselt,“ kõlasid ilmselgelt rahuloleva Tänaku mõtted.

18:09

Lappi jääb Rovanperäst 2,8 sekundiga.

18:06

Evans kaotab Rovanperäle 3,7 sekundiga.

18:04

Rovanperä suudab isegi sedavõrd lühikesel katsel edestada Neuville'i seitsme sekundiga. Noormees ise muheleb, et ei tunne end autos väga kindlalt, aga ilmselgelt tegi ta pisut Soome huumorit selle lausega.

18:00

Katsuta kaotab Neuville'ile 2,4 sekundiga.

Loe rohkem