Ott Tänak ja Martin Järveoja on siiani esinenud Soome rallil suurepäraselt.

Foto: DUFOUR FABIEN / Hyundai Motorsport GmbH
Ohtuleht.ee täna 10:50

Soome ralli eel olid Hyundai mehed veendunud, et seal pole võimalik Toyotadele vastu saada. Veel neljapäevase publikukatse järelgi ei uskunud Ott Tänak ja Thierry Neuville, et neil õnnestub nädalavahetuse peale suurrivaale kimbutada. Poolel neist oli õigus.

Kui Neuville’i leidis reedese võistluspäeva järel alles seitsmendalt kohalt, siis Tänaku nimi ilutseb paremusjärjestuse tipus. Koos kaardilugeja Martin Järveojaga haarati esikoht kohe esimeselt täispikalt kiiruskatselt ning kokku kolme katsevõidu toel hoiti kodurallil särada ihkav Esapekka Lappi selja taga. Päeva lõpuks lahutas soomlast Tänakust 3,8 sekundit.

Mõistagi ei tähenda üks hea rallipäev, et Hyundai probleemid on möödanik ja nad on nüüd senist hooaega valitsenud Toyotadega samal pulgal. Nii nagu Rally Estonialgi, riskis Tänak lihtsalt avapäeval üle enda mugavuspiiri – koduses Eestis ei piisanud sellest Kalle Rovanperä ja Elfyn Evansi konkurentsis püsimiseks ja seetõttu leppis Tänak nädalavahetusel parima võimaliku tulemuse ehk kolmanda kohaga. Soomes jätkab meie rallipaar aga kõige kõrgemas mängus, mistõttu võib eeldada, et ka laupäeval-pühapäeval tuleb pingutada, kuis võimalik – selle tulemus võib olla esikoht, aga ka sõiduvea tõttu teeperve jäämine. Kuna kaotada pole Tänakul ja Hyundail sel hooajal enam midagi, võib ju sama hästi minna püüdma esimest.

„Kindlasti pole autos mugav, aga see on hetkel ainus viis, kuidas saame edeneda. Peamegi täna end ebamugavalt tundma,“ sõnas Tänak pärast päeva esimest katsevõitu.

„Mõistagi võtan ma riske. Mõnes kohas on tunne okei, aga teistes tulevad üllatused ja tunned nagu oleksid aeglane,“ lisas ta kolmanda järel.

Tänakule ja Lappile järgnesid veel kaks Toyotat: Elfyn Evans kaotas reede õhtuks saarlasele 19,3, MM-sarja üldliidrina teistele teed puhastanud Kalle Rovanperä 21 sekundit.

„On olnud väsitav päev ja mu aku on üpris tühi. Voodi ootab!“ kõlas Tänaku kokkuvõte võistluspäevale.

Pikka und meie mehel ei olnud: laupäevane esimene kiiruskatse kaheksast algas Soomes kell 8.08. Pühapäeval ootab ees veel neli katset.

Ralli üldseis 13. katse järel:

Laupäev

SS14 Vekkula 1 (20,65 km) 11.08

Hoolduspaus

SS15 Päijälä 2 (20,19 km) 15.38

SS16 Rapsula 2 (20,56 km) 16.38

SS17 Patajoki 2 (13,75 km) 17.38

SS18 Vekkula 2 (20,65 km) 18.38

11:43

Evans kaotab tiimikaaslasele 1,1 sekundiga ja jäi laias laastus katsega rahule.

11:42

Rovanperä on vähemalt tagumiste meestega võrreldes teiselt planeedilt ja edestab Neuville'i 13,4 sekundiga.

Kusjuures soomlane tunnistas katse finišis, et on õnnelik, et üldse lõppu jõudis, sest käis ühes kohas rajalt väljas.

11:39

Katsuta annab Neuville'ile veel 1,5 sekundit ära.

11:32

Siiani on läinud kõik vanaviisi: Neuville ees, Fordi nelik järel. Belglase aeg 10.27,3 on parimast Fordi mehest Fourmaux'st 8,8 sekundit kiirem.

11:20

Fourmaux sõidab põhjaajaks 10.36,1.

10:54

Hommikupooliku viimane kiiruskatse (SS14 Vekkula 1; 20,65 km) algab kell 11.08.

10:50

Üldseis 13. katse järel: ühtki kohavahetust ei toimunud, aga Rovanperä liigub liidritele aina lähemale. Esinelik on ülejäänutest selgelt eraldunud.

10:48

Ja Rovanperä saabki katsevõidu kätte. Tänak kaotab talle 3,3 sekundit, mis on Toyota kolmiku järel neljas aeg.

Eestlase kommentaar: „Kahtlemata püüame. Näis, mis saab. Jätkame üritamist.“

13. katse tulemused:

10:44

Tundub, et Rovanperä kõhutunne oli petlik. Ka Lappi kaotab talle, aga vähem kui Evans ehk 1,7 sekundit.

Lappi kommentaar: „Ma ei teinud nii suurt viga nagu eelmisel katsel. Olin eelmise lõpus väga vigane. Näed kurja vaeva ja siis annad ühel ristmikul kõik ära. Aga see on osa mängust. See katse oli parem. Tegin vigu, aga mitte suuri.“

10:40

Evans annab igatahes Rovanperäle 3,2 sekundit ära.

10:38

Rovanperä on jätkuvalt hoos! Ta sõidab Neuville aja 9,6 sekundiga üle.

Soomlase kommentaar on muidugi veidi üllatav, aga eks näis, kuidas ta võrdluses Evansi, Lappi ja Tänakuga sõitis. „Ei olnud hea katse minult,“ sõnas Rovanperä. „Ei tea, mulle lihtsalt ei meeldi see katse eriti.“

10:29

Neuville sõidab, nagu eelmistelgi katsetel, Fordi neliku ajad üle. Ta juhib Fourmaux' ees 10,5 sekundiga, kuid eeldatavad kiiremad mehed on alles tulemas.

10:24

Huttunenil kadus roolivõim, mis tähendas Fourmaux'le 39,2sekundilist kaotust.

10:02

13. katse (Patajoki 1; 13,75 km) algab kell 10.08.

09:58

Päeva esimese kahe katse põhjal tundub, et Rovanperä tuleb tagant hirmsa hooga esikohaheitlusesse, Lappil on olnud keerulisemat sorti hommik. Eelmisel ehk 12. katsel tegi ta enda sõnul mitu sõiduviga ja korra oli telepildistki näha, kuidas ta ühes kurvis teelt välja libises.

09:56

12. katsel juhtus nii mõndagi: Breen lõhkus hüppel auto ja katkestas viiendalt kohalt. Rovanperä nautis vihmamärga teed ja kerkis tiimikaaslasest Evansist mööda ning Neuville möödus Katsutast, kes tegi mitu sõiduviga.

Üldseis:

09:54

Tänak teeb korraliku katse ja sõidab Rovanperä järel (+2,5 sek) teise aja.

Eestlase kommentaar: „Anname oma parima. Ma ei tea, kas just rabeleme (inglise keeles „struggle“), aga on lihtsalt keeruline. Tingimused on üsna ühtlased, aga miski muu teeb olukorra mitteühtlaseks.“

12. katse tulemused:

09:41

Oi-oi! Rovanperä sõidab Neuville'i aja 12,4 sekundiga üle!

09:40

Viiendat kohta hoidnud Breeniga on pahasti. Ta tegi autole ühel hüppel liiga ja pidi seisma jääma. Näis, kas see tähendab, et iirlasega on kõik või saab ta veel liikuma. Suur mäng on igatahes mängitud.

09:35

Nonii, päeva esimene kohavahetus: Katsuta teeb katsel mitu viga (piruett jms), kaotab Neuville'ile 13,3 sekundit ja langeb kokkuvõttes 0,3 sekundiga belglase selja taha.

Loe rohkem