Juancho Hernangomez (palliga) tegi finaalis fantastilise partii ja valiti mängu parimaks.

18. september 2022, 23:30

Juancho Hernankolmese kontsert tõmbas Hispaania tiitlipeo käima

Korvpalli Euroopa meistrivõistlused võitis Hispaania meeskond, kes alistas Berliinis toimunud finaalis Prantsusmaa tulemusega 88 : 76.

Kullamatši alustas selgelt paremini Hispaania, kes rebis viie minutiga 14 : 5 ette ja võitis veerandaja 23 : 14. Teisel veerandajal algas Juancho Hernangomezi kontsert. Ta lajatas alustuseks kaks kolmest kotti (29 : 14) ja sundis Prantsusmaa treeneri kiirelt aja maha võtma.

Juttu oli palju, kasu vähe, sest Hernangomez oli pidurdamatu. Kõik, mis ta teele saatis, maandus korvis. Teise veerandi keskpaigaks oli ta tabanud kuuest kaugviskest viis ning Hispaania juhtis 41 : 22. Pisut hiljem lisas ta kuuenda. Seitsmest kuuenda. Müstiline tabavusprotsent.

Kui vahepeal tundus, et Prantsusmaa rong hakkab juba jaamast lahkuma, siis lõpuks mindi puhkama ikkagi vaid 37 : 47 kaotusseisus, sest Hispaania oli viimased kaks ja pool minutit kuival ning ise saadi rünnak käima.

Teise poolaja alguses oli Hispaania rünnak nii kipsis, et Prantsusmaa vinnas end kolme minutiga 46 : 49 peale ning hispaanlased vajasid minutilist mõttepausi. Kummaline mäng on see korvpall.

Time-out'ile järgnes kahe minutiga 9 : 0 spurt (58 : 46), mille peale võttis omakorda Prantsusmaa aja maha. Lõppeks võitsid prantslased veerandaja 20 : 19 ja alustasid otsustavat veerandit 57 : 66 kaotusseisust. Juancho Hernangomez jahtus vist vaheajal maha, sest tema kolmanda veerandi ainus kolmene läks mööda.

Paraku ei saanud kohtunikud ka finaalis hakkama pahanduseta. Nimelt viskas Rodolfo Fernandez seisul 68 : 60 kolmese vastu rõngast, kuid vilemehed ei näinud seda ja fikseerisid lauapalli saanud Usman Garubale peagi 24 sekundi täitumise. See ajas mõistagi marru peatreener Sergio Scariolo, kes sai preemiaks tehnilise vea.

Potentsiaalne murdepunkt läks Prantsusmaa vaatevinklist raisku, sest nad tabasid vaid ühe vabaviske ning kaotasid järgnenud rünnakul palli. Kui Juancho Hernangomez sopsas oma õhtu seitsmenda kolmese, oli hispaanlaste jaoks kõik jälle hästi (71 : 61).

Ülemäära ohtlikuks Prantsusmaa enam ei saanudki. Hispaania võitis viimase veerandi 22 : 19 ja mängu 88 : 76. Kusjuures Scariolo saatis viimaseks 47 sekundiks platsile pingiotsalt kaks seda meest, kes polnud varem finaalis mänguaega teeninud. Ilus žest.

Pole ilmselt üllatav, et üleplatsimeheks kerkis üheksast kolmesest seitse tabanud Juancho Hernangomez, kelle arvele jäi 26 minutiga 27 punkti. Tema vanem vend Willy ja kodustatud ameeriklane Lorenzo Brown lisasid kumbki 14 punkti. Brown sai kirja ka 11 korvisöötu. Prantslaste resultatiivseim oli Evan Fournier 23 punktiga.

Meeskondlikust statistikast torkab silma, et Hispaania koondis tervikuna tabas kolmeseid 48 protsendiga (15 / 31). Prantsusmaa see-eest tegi 19 pallikaotust, Hispaania vaid üheksa.

Hispaania jäi viimati EMil nelja hulgast väljas aastal 1997, mil turniir toimus iroonilisel kombel nende koduõuel. Alates aastast 1999 on võidetud neli kulda (2009, 2011, 2015, 2022), kolm hõbedat (1999, 2003, 2007) ja kaks pronksi (2013, 2017). Neljandaks jäädi selle seeria vältel vaid aastal 2005.

Mõni tund varem toimunud pronksimängus võitis Saksamaa kodupubliku rõõmuks 82 : 69 Poolat ja teenis 17aastase vahe järel EMi medali. Dennis Schröder ladus poolakate korvi 26 punkti.

Turniiri väärtuslikema mängija auhinna teenis hispaanlane Willy Hernangomez.