Kaidi Kivioja võidurõõm jäi üürikeseks.

Foto: Eesti triatloniliit
Toimetas Mart Treial 19. september 2022 16:19

Triatleet Kaidi Kivioja ületas pühapäeval Saksamaal Dresdenis peetud poolpikal Ironmanil finišijoone naisproffidest esimesena, kuid tema tulemus tühistati ning ta jäi ilma 2023. aasta maailmameistrivõistluste pääsmest.

Probleem tekkis 90kilomeetrisel rattadistantsil, mida ta alustas kolmandana. Kümnendaks kilomeetriks oli ta liider Caroline Pohle kinni püüdnud ja selja taha jätnud. Paraku eksis eestlanna seejärel rajaga.

„Seal oli kitsas teelõik, mis oli 200 meetri ulatuses koonustega pooleks tehtud, et tekitada autodele ligipääs paremal pool asuvale teele,“ kirjeldas Kivioja pressiteate vahendusel. „Hiljem selgus, et see oli politsei poolt sinna lisatud. Kuna enne seda polnud ühtegi märgistust ega suunajat, kes või mis meid vasakule poole koonuseid juhataks, tundus mulle õige minna paremale poole teed. Eeldasin, et see on õige sõidusuund.

Sel hetkel, kui sain aru, et olin siiski eksinud, oli minu kõrval aeglasem meeste pro klassi võistleja ja tema taga veel teine naine. Võistlussituatsioonis pidin vastu võtma kiire otsuse. Mulle tundus, et ohutum on jätkata paremal pool sõitmist ja mööduda aeglasemast mehest enne, kui torbikute vahelt tagasi reastusin. Teine variant oleks olnud vihmaga järsult pidurdada ja nende taha või vahele minna. Ei läinud kaua mööda, kui kohtunik näitas mulle selle eest punast kaarti ja ütles, et ma võin võistluse lõpuni teha, aga mu tulemus kirja ei lähe. Otsustasin võistluse siiski lõpetada ja hiljem proovida olukorda selgitada protesti sisse andes, sest tegemist ei olnud tahtliku möödumisega ja ma ei saanud sellest eelist.“

Vahetusalasse jõudis Kivioja koos sakslanna Pohle ja briti Nikki Bartlettiga, kuid kuna Pohle tegutses seal kiiremini, tuli eestlannal teda 21,1 kilomeetri pikkusel jooksudistantsil püüdma hakata. Teiseks kilomeetriks oli sakslanna käes ja nii jätkati koos võistlemist kuni Kivioja pani viimasel kolmel kilomeetril oma paremuse lõplikult maksma joostes poolmaratoni isikliku rekordi ajaga 1:20.50.

Kivioja kahjuks jäeti tema protest rahuldamata, mis tähendab, et saamata jäid võit ja sellega kaasnev pääse 2023. aasta MMile.

„Tunnistan oma viga ja sain valusa õppetunni,“ lisas Kivioja. „Õnneks saan sellest võistlusest kaasa võtta ka palju positiivseid asju. Esiteks tean, et olen võimeline neid võistluseid võitma. Teiseks suutsin esimest korda 70.3 ajal piisavalt süüa, ei jäänud nälga ning jooksin peale rasketes tingimustes sõidetud ratast poolmaratoni isikliku rekordi. Aitäh kõigile kaasaelajatele!“

Esimese koha sai seega Pohle koguajaga 4:09.41, teise Bartlett (4:12.06) ja kolmanda sakslanna Daniela Kleiser (4:14.18).