Malmö ja Berliini Unioni vahelisest jalgpallimängust sai viivuks vana-aastaõhtu.

Foto: REUTERS / SCANPIX
Mart Treial 7. oktoober 2022 14:05

Eileõhtune jalgpalli Euroopa liiga matš Malmö FFi ja Berliini Unioni vahel tuli teise poolaja keskel umbes 20 minutiks peatada, sest Saksa klubi fännid pildusid tribüünilt ilutulestikku.

Esmalt lendasid raketid platsile, seejärel juba Malmö fännide suunas. „See oli ääretult vastik,“ rääkis Aftonbladetile 47aastane Jesper, kes oli staadionil 17aastase tütre Klaraga. „Pidime põgenema ja istume nüüd autos. Me ei tihanud jääda. Tribüünidelt sadas kõikvõimalikku ilutulestikku. Need Berliini toetajad on täiesti hullud.“

Ta lisas: „Olen käinud jalgpallimängudel üle Euroopa, aga pole kunagi varem kogenud midagi sellist. Lapsed karjusid ja nutsid.“

Üks rakett maandus Klara lähedal. „Olen ikka veel šokis,“ ütles neiu. „Alguses kartsin, et mängijad saavad pihta, aga siis tundsin, et peame siit ära saama.“

Pürovihm algas 56. minutil, kui seis oli 0 : 0. Union oli selleks ajaks jäänud ühe mehega vähemusse ning kodumeeskonna surve alla. Ent paus andis võimaluse Unionil hinge tõmmata ja plaani pidada ning see tõi tulemust. Sheraldo Becker lõi 67. minutil kohtumise ainsa värava ja tagas Unionile 1 : 0 võidu.

Malmö peatreener Åge Hareide oli mängujärgsel pressikonverentsil närvis ja ütles, et vastane lõikas fännide tekitatud pausist kasu. „Nad said puhata. Meile see edu ei toonud, tahtsime lihtsalt edasi mängida. UEFA peab seda uurima. Kui see on lihtne moodus mängu peatamiseks ja seejärel jätkamiseks, on see jalgpallile vastik. Nad rikkusid mängu ja selle õhtu teiste pealtvaatajate, mängijate ja treenerite jaoks,“ arutles Hareide.

Erinevalt treenerist julgesid mõned Malmö mängijad avaldada arvamust, et Unioni poolehoidjad tegid seda nimme mängu peatamiseks. „Nad on nutikad. Nad olid ühemehelises vähemuses ja said natuke puhata, ka vaimselt. See tõi neile kasu ja tappis meie tempo,“ ütles Martin Olsson.

Treener Hareide juhtis tähelepanu ka 1. oktoobril Indoneesias toimunud staadionikatastroofile, mis nõudis vähemalt 131 inimelu. „Arvasin, et sakslased on mõistlikud inimesed, aga tänase käitumise põhjal mitte. Vastik, et selline asi saab modernses ühiskonnas juhtuda. Need fännid tuleb ära keelata. Või meeskond, kui nende fännid nii käituvad,“ sõnas Malmö juhendaja.

Rootsi ja samuti Malmös viibinud Saksa politsei uurivad juhtunut nelja kuriteo perspektiivist. Lisaks avalikule korrale rikuti ka tule- ja plahvatusohtlike kaupade käitlemise seadust ja staadioni varustust.

Unioni klubi president Dirk Zingler teatas, et on rõõmus võidu üle, kuid fännide käitumine ajas ta marru. „Kõik muu [peale mängu], mis täna juhtus, on vastuvõetamatu. Kellelgi pole asja teistesse sektoritesse või platsile. Me ei tee seda ja siis äkitselt teeme. See ajab mind väga vihaseks,“ teatas ta klubi sotsiaalmeedia vahendusel.