CJ Ujah saab taas võistlema hakata järgmisel suvel.

Foto: Reuters/Scanpix
Mihkel Talivee 11. oktoober 2022 09:52

Mullu Tokyo olümpiamängudel positiivse dopinguproovi andnud Briti sprinterile CJ Ujah'le määrati 22 kuu pikkune võistluskeeld.

28aastane sportlane jäi OMil keelatud ainetega vahele kohe pärast 4 x 100 m teatejooksu, kus britid lõpetasid finaali Itaalia järel teisel kohal. Tema proovist leiti anaboolse toimega ainete ostariini ja S-23 tarvitamise jälgi. Puhta kergejõustiku nimel võitlev organisatsioon Athletics Integrity Unit (AIU) määras Ujah'le tavapärasemast lühema karistuse, sest ta kasutas keelatud aineid kogemata.

Sprinteri enda sõnul põhjustas positiivse proovi Amazoni kaudu kümne naela eest soetatud toidulisand. „Loomulikult tegin vea. Aga ma ei ole petis. Pandeemia ajal kasutasin väga palju Amazoni. See oli lihtsalt mugav, tellimus saabus jürgmisel päeval. Ma ei arvanud, et sellega on midagi valesti,“ lausus Ujah intervjuus ajalehele The Guardian.

Toidulisand beeta-alaniin, mida ta võttis enne olümpiat iganädalaselt, oli saastunud pisikestes kogustes ostariini ja S-23ga. Kergejõustiklane andis viimase OMi-eelse dopinguproovi 2021. aasta mais. Kui beeta-alaniin on Rahvusvahelise antidopinguagentuuri (WADA) reeglite järgi lubatud, siis nii ostariin kui ka S-23, millel on sarnane toime testosterooniga, on keelatud.

„Tahan, et oleksin andnud proovi vahetult enne olümpiat – siis poleks ma saanud sinna kunagi minna. Nii poleks pidanud mu kolm tiimikaaslast minu tõttu kõike seda üle elama,“ tõdes Ujah.

Briti teatenelik sai finaalis Itaalia järel teise koha, nad said kaela ka hõbemedalid, kuid need võeti peagi ära. Lisaks Ujah'le jooksis Suurbritannia eest 4 x 100 m teatedistantsil Zharnel Hughes, Richard Kilty ja Nethaneel Mitchell-Blake.

Ujah' võistluskeelu algusajaks määrati 2021. aasta 6. august. See saab läbi järgmise aasta 5. juunil ehk tal oleks võimalik üritada pääseda Budapesti MMile.

Briti kergejõustikuliit (UKA) avaldas suurt pettumust, rahulolematust ja kurbust juhtunu pärast. Ujah tunnistas, et ta ei tarbi enam toidulisandeid, sest tahab end tõestada puhta sportlasena „Ma ei võta midagi. Tulevikus kavatsen ma kõik vajaliku saada puhtast toidust. Sest ma kardan. Kunagi pelgasin ka paratsetamooli võtmist.“