Siin pildil on veel kõik hästi. Luvo Manyonga on tulnud äsja kaugushüppe maailmameistriks ja tähistab seda liivaingliga.

Foto: Reuters / Scanpix
Mart Treial 14. oktoober 2022 13:02

2017. aastal Londonis meeste kaugushüppe maailmameistriks kroonitud lõuna-aafriklane Luvo Manyonga avaldas BBC-le, et langes taas narkosõltuvuse küüsi ning see tõi talle ka nelja aasta pikkuse võitluskeelu.

Londoni MMil vallutas Manyonga lugu ilmselt miljoneid südameid. Põhjusega, sest ei juhtu just ülearu tihti, et metamfetamiini tarvitavast narkomaanist saab mõni aasta hiljem maailmameister. Mõelda vaid, milline eeskuju. Kahjuks on sõltuvus lihtne tagasi tulema, piisab ühest libastumisest.

Manyonga astus allakäigutrepile kaks aastat tagasi, kui suri tema ema Joyce. „Ma ei leinanud oma ema, võtsin seda väga kergelt. Tagantjärele mõeldes kasutasin narkootikume, et valu alla suruda,“ rääkis ta BBC-le, kes nägi kurja vaeva, et saada ühendust mehega, kel pole enam telefoni, kontosid sotsiaalmeedias ega mänedžeri.

„Tarvitasin iga päev. Tahtsin end nii tuimaks muuta, et ei teaks enam isegi, mis kuupäev parasjagu on.“

Ta jätkas: „Võinuksin vabalt oma elu kaotada. Tegin igasugu hullumeelseid asju. Ei tahaks neid isegi mainida… Tegin asju, mida narkarid teevad, näiteks varastasin, ärandasin autosid ja murdsin majadesse sisse. Olin pätt, sest narkootikumid haarasid mu endasse. Mul on hea meel, et jumal oli minuga ja et ma ikka veel elus olen.“

Kui metamfetamiini manustada korduvalt mitme päeva jooksul, võib areneda psühhoos, mida on väga raske eristada paranoilise skisofreenia hoost, kirjutab narko.ee. Tekivad hallutsinatsioonid, tagakiusamismõtted ja agressiivsus. Meeltesegaduses kahtlustamine võib minna üle vägivallaks ning amfetamiini mõju all inimene muutub ohtlikuks nii endale kui teistele.

Metamfetamiini pikaajalise tarvitamisega kaasnevate mõjude nimekiri on pikk. Paljud neist võivad olla üsna laastavad ja lõppeda isegi surmaga.

Kõigest hoolimata uskus Manyonga koguaeg, et naaseb kaugushüppes maailma tippu. Narkolaksust tingitud eufooria andis sellele mõttele vaid hoogu juurde. Pealegi oli ta seda ju korra juba suutnud.

„Mõtlesin, et võin tarvitada narkootikume ning minna ja teha hea esituse, kuid valetasin endale. Tõde on see, et need olid ained, mis mu ajuga rääkisid. Lapsed tulid mu juurde, kui ma narkolaksu all tänaval kõndisin, ja küsisid: „Luvo, millal me sind televiisorist näeme?“

Need kommentaarid panid mind mõistma, et olukord on väär. Lapsed nägid mind, maailmameistrit, olekus, mis on sobilik narkarile.“

Paraku sai ta enne vitsad kätte. Narkouimas ei pööranud ta mingit tähelepanu sellele, et peab dopinguküttidele regulaarselt oma asukohast teada andma nagu kõik tippsportlased. Nii jäi ta kättesaamatuks 2020. aasta aprillis ja oktoobris, mis andsid koos 2019. aasta novembrist all olnud rikkumisega kokku kolm andmata dopinguproovi, mis omakorda tähendab automaatselt võistluskeeldu. Kuivõrd ta oli aastal 2012 saanud metamfetamiini tõttu 18kuulise võistluskeelu, järgnes nüüd nelja aasta pikkune karistus, mis lõppeb 2024. aasta detsembris.

„Mõistan oma keeldu. See oli õiglane äratuskell. Kergejõustik on individuaalala. Sa pead ise oma asjade eest vastutama.“

Ta ei välista, et naaseb kahe aasta pärast areenile. Ta on siis 33. Ent selleks peab ta igapäevaelu jonksu saama. Praegu on ta enda sõnul mõne nädala narkootikumidest puhas olnud ja üritab seda rida pikendada.

„Ajad on olnud keerulised, ma ei hakka valetama. Aga olen tugev kutt. See on minu reaalsus ja ma ei saa selle eest põgeneda, kas mõistate? Ainus, mida tegema pean, on leidma Luvo. Mitte maailmameistri, mitte narkomaani, vaid Luvo. Kui leian selle mehe üles, loksuvad asjad paika,“ arutles ta.