Houston Astrose tähed Framber Valdez ja Hector Neris MLB meistritiitli võitu tähistamas.

Foto: David J. Phillip / AP / Scanpix
Viljar Voog 6. november 2022 14:47

Möödunud ööl selgus tänavune MLB ehk Põhja-Ameerika pesapalliliiga meister, kui Houston Astros võitis finaalseeria kuuendas mängus Philadelphia Philliese 4 : 1 ja kindlustas sellega ka 4 : 2 seeriavõidu. Muidugi, kuna tegu on ameeriklastega, siis kutsuvad nad seda Maailmaseeriaks, kuigi 30 MLB meeskonnast 29 pallivad Ühendriikides ja Toronto Blue Jays Kanadas.

Astrose võit on muidugi märkimisväärne, sest alles viis aastat tagasi oli tegu MLB kõige põlatuma meeskonnaga. Nimelt jäid Texase mehed vahele lihtlabase pettusega: spioonid uurisid välja, millise viske söötja parajasti ette võtab, ning edastasid seepeale info kurikamehele, kelle šanss palli tabada suurenes märkimisäärselt. Juhtunut nimetati lõpuks prügikastiskandaaliks, sest kõige levinum viis lööjale signaale anda oli oma meeskonna pingilt kord või kaks vastu prügikasti peksta.

Aga mitte sellest ei tahtnud me täna rääkida. Läheme hoopis pealkirja juurde, mis räägib pesapallist kui millestki koletult vägivaldsest. Kuidas nii? Noh, selleks tuleb ajas minna tagasi 70 aastat – riigikord oli Eestis toona teine ja kõik kirjutatu pidi jälgima ranget ideoloogilist joont.

Nii ilmus ka Õhtulehes 11. detsembril 1952 artikkel, mis oli tõlgitud „Pravda“ sõsarväljaandest „Smena“ ehk maakeeli „Muutus“. Tolle autoriteks on Valgevene poeet Arkadi Kulešov ning keegi M. Kremnev, kelle eesnimi on ajaloo jaoks kadunud.

Artikkel naeruvääristab ameeriklaste rahvusspordiala ja see kannab pealkirja „Pesapall – suur tõmbenumber“. Nagu hooletu tõlke puhul kahjuks vahel juhtub, on peakirja tegelik mõte läinud kaduma. Õigem oleks „Pesapall – suur kätš“ ehk sõnamäng kätši kui kakluse ja ingliskeelse sõna „catch“ ehk püüdmise või tõmbenumbri vahel. Edasist on tänapäeval aga päris naljakas lugeda…

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99