EM-valiksarjas madistanud Eesti ja Belgia koondised sattusid ka finaalturniiriks ühte alagruppi

Foto: Remo Tõnismäe
Toimetas Viljar Voog 17. november 2022 09:58

Eesti võrkpalli rahvusmeeskond ei saanud sel aastal kuidagi ilma Belgiata. Nendega madistati nii kuldliigas kui ka EM-valiksarjas: esimeses võitsid eestlased, teises vastased. Omavahel läheb lahinguks kindlasti ka tuleval aastal, kui Itaalias minnakse vastamisi EM-finaalturniiril.

Itaalia ise on valitsev Euroopa meister. Lisaks viimasel EMil alagruppi pidama jäänud Eestile ja Belgiale kuuluvad alagruppi veel hilisemale meistrile poolfinaalis kaotanud ja turniiri neljanda kohaga lõpetanud Serbia, veerandfinaalis Itaaliale kaotanud Saksamaa (lõppkokkuvõttes kuues koht) ning Šveits, kes 2021 EMil ei osalenud.

Peatreener Fabio Soli ütles, et tal on ülitugevat alagruppi kommenteerida lihtne, sest vastased on väga tugevad ja seetõttu saavad kõik mängud olema meie jaoks väga rasked: „Arvan, et meie grupp on selgelt kõige tugevam nelja alagrupi seas, sest meie gruppi sattusid kokku tervelt kolm Euroopa absoluutset tippu – Itaalia, Serbia ja Saksamaa. Aga me ei tohi end lasta sellest heidutada, peame ikkagi keskenduma oma mängule ja me kindlasti üritame alagrupist edasipääsu. Selleks peame EM-finaalturniiril näitama oma parimat võrkpalli. Sel suvel teeme kindlasti palju tööd selle eesmärgi nimel, peame vähem mõtlema vastaste peale ja rohkem oma mängu parandamisele, et olla platsil parimas vormis just septembris.“

EM-finaalturniir algab järgmise aasta 28. augustil ning teisi alagruppe mängitakse Bulgaarias, Põhja-Makedoonias ja Iisraelis.

Lisaks meestele said oma vastased teada ka Eesti naised, kes pääsesid alagrupi võõrustajatena otse finaalturniirile. Loosimise süsteem nägi ette võimaluse korraldajal valida oma alagruppi üks finaalturniirile jõudnud vastastest ning Eesti kutsus Tallinna mängima põhjanaabrid Soomest, kes mullusel EMil jäid 18. kohale. Tugevaimast loosipotist tuli Tallinna alagruppi Holland, kes eelmisel EMil pidi poolfinaalis hilisema võitja Itaalia nappi paremust tunnistama ning lõpetas turniiri neljanda kohaga. Lisaks kuuluvad alagruppi eelmisel EMil seitsmenda koha saanud Prantsusmaa, 17. koha saanud Slovakkia ja 21. koha saanud Hispaania.

Naiste koondise peatreener Alessandro Orefice arvas vastaste kohta nii: “Napoli on üks minu kodulinnadest ja seepärast oli minu jaoks uskumatult põnev ja ülev jälgida alagruppide loosimist. Loositulemuste üle ma kurta ei saa, pigem olen õnnelik ja arvan, et oma parimat võrkpalli mängides oleme võimelised konkureerima alagrupist edasipääsu nimel.

Holland toob Eestisse naiste võrkpalli absoluutse tipptaseme. Nad pakuvad võrkpallisõradele suurepärast vaatemängu ja on kindlasti meie algrupi favoriidid ning suure tõenäosusega alagrupi võitjad.

Prantsusmaa naiskond on viimase paari aasta jooksul oma kvaliteeti väga palju parandanud. Olen seda arengut saanud ise sealsete klubide juures töötades lähedalt jälgida, ma tunnen mängijaid ja nende taset, aga see annab meile ka võimaluse nende vastu taktikaliselt parem ettevalmistus teha.

Slovakkia on koosseisu vaadates ühe tsükli lõpus, mis tähendab, et nende koosseis on kombinatsioon väga kogenud mängijatest ja väga noortest talentidest. Hispaania mängustiili iseloomustab jõulisus ja agressiivsus. Need kaks on naiskonnad, kelle vastu tulevad meil samuti väga rasked mängud, aga kui oleme hästi valmistunud, siis usun, et meil on võimalusi.

Soome on meie kallis naaber, keda tunneme hästi, sest oleme nendega viimastel aastatel palju mänginud. Teame soomlannade mängustiili, see on kiire ja jõuline, aga loomulikult saab naabrite vastu meie eesmärk olla vaid võit.“

Tallinnas toimub alagrupiturniir järgmisel aastal 16.-23. augustini. Teised grupid peavad oma mänge Itaalias, Saksamaal ja Belgias.