Luka Modric on juba korduvalt enda koondisekarjääri lõppu edasi lükanud. Kas Katar jääb talle viimaseks suurturniiriks?

Foto: OZAN KOSE / AFP / SCANPIOX
Ohtuleht.ee 23. november 2022 08:55

Horvaatia 2018 võidetud MM-hõbe oli segu õnnest ja innukusest – vedamine loosil realiseeriti südikusega platsil. Nüüdseks on paljud toonased tähed kõrvale astunud või lükatud ja mõne superstaari kõrval ihkab end Maroko vastu MM-laval tõestada täiesti uus põlvkond.

Koondise peatreener Zlatko Dalic lähenes käesolevale MM-tsüklile väga pragmaatiliselt: vana kaardivägi, kes Venemaal sai kaela hõbemedalid, võitles pileti välja ning siis sai rahvuste liigas võimaluse end tõestada noorem koosseis. Vaatamata koondise rivistuse tuulutamisele on seis kena: vaid üks kaotus viimasest 16 mängust. MMile eelnenud kontrollkohtumises alistati Andrej Kramarici väravast Saudi Araabia 1 : 0.

„Peame võtma asju mäng-mängult,“ hindas meeskonna võimalusi Marko Livaja. „Meie jaoks peab fookus olema Maroko mängul, kus tuleb endast anda 100 protsenti ja ma arvan, et siis on meil väga head võimalused korrata midagi lähedast Venemaal tehtule.“

Kuigi Maroko lõpetas nelja aasta taguse MMi oma alagrupi viimasena, oli ta sel positsioonil küllaltki ebaausalt, sest tegelikult näitas ta igati südikaid esitusi: 0 : 1 kaotused Iraanilt ja Portugalilt ning lõpetuseks 2 : 2 viik Hispaaniaga, kusjuures viimased said punkti kätte esimese üleminuti väravast.

Tänavuse turniiri eel on nad viis mängu kaotuseta ja tõusnud maailma edetabelis 22. kohale. Kuna viimased Aafrika rahvaste karikaturniirid on lõppenud kas 16 või kaheksa parema seas, võib siiski väita, et turniirimeeskonda väga Marokos pole.

Lõhkame matši eel statistikapommi!

Horvaatia ja Maroko on varasemalt kohtunud ühel korral: 1996. aastal mängiti 2 : 2 viiki – ja järgnenud penaltiseerias olid horvaadid 7 : 6 üle.

Horvaatia pole mitte ühelgi Aafrika võistkonnal endale MMil lubanud väravat lüüa. Kaks mängu on võidetud üldskooriga 6 : 0.

MMe tavaliselt ülemäära hästi ei alustata: viiest turniirist kolmel on avamäng kaotatud.

Maroko pole MMil juba 36 aastat alagrupist edasi jõudnud. Ka võitudega on sant seis – viimati alistati Šotimaa, seda aastal 1998. Sel sajandil ongi turniiril mängitud vaid 2018.

Standardolukorrad marokolaste sõbraks pole – nende MMidel löödud 14 väravast tosin on tulnud tavamängust.

Aafrika valiksari osutus nende jaoks jalutuskäiguks pargis: alagrupist edenetu kuue võiduga kuuest mängust, kusjuures 20 löödud ja üks sisse lastud värav olid mõlemad valiksarja parim tulemus. Otsustavas duellis alistati kahe matši peale Kongo DV 5 : 2.