Joonas Riismaa (palliga) tõi Eestile kuus punkti.

Foto: FIBA
Mihkel Talivee 27. veebruar 2023 22:26

Eesti korvpallikoondis sai MM-valiksarja viimases mängus 72 : 71 võidu Rootsi üle.

Võõrustajad alustasid matši paremini ning juhtisid kolme minuti järel 9 : 2. Mõlemad meeskonnad olid hädas visketabavusega ning avaveerandi kuulus lõpuks Mikk Jurkatamme vabavisete järel Eestile 17 : 16. Teise neljandiku alguses tegid eestlased 11 : 3 vahespurdi, paraku ei visanud nad järgmise kuue minuti jooksul ühtegi punkti ning poolajapausile mindi Rootsi 30 : 28 juhtimisel.

Põud jätkus ka kolmandal veerandil. Kuid ka rootslased olid hädas ega suutnud olukorda ära kasutada, enne viimast kümmet minutit oli tablool skoor 44 : 43 kodumeeskonna kasuks.

Neljandal veerandil õnnestusid mõlemal tiimid visked paremini. Kui mängida jäi vähem kui kaks ja pool minutit, tegi Joonas Riismaa seisul 61 : 61 pallikaotuse, rootslased karistasid selle kiiresti ära. Eesti järgmisel rünnakul kaotas palli Kitsing ja Melwin Pantzar viis siis vabavisetest Rootsi 65 : 61 ette.

1.11 enne lõppu tabas Hugo Toom kaks vabaviset ja vähendas kaotusseisu kahele punktile. Alagie Barra Njie pani seejärel palli otsajoone tagant mängu, kuid söötis selle kõrge kaarega otse Toomile, kes toimetas palli kiirelt Mikk Jurkatammele ning tagamängija tabas kolmese – 66 : 65 Eestile. Järgmisel rünnakul üritas Rootsi kaugviset, kuid see ei tabanud. Lauas oli esimesena jaol Toom, kellele tehti küll viga, aga tasakaalust väljas olles tabas lahtise käega õnnetult vastase nägu ja sai hoopis ise ebasportlikku vea. Mõlemad tabasid mõlemad vabavisked, pall jäi Rootsile ja Lindqvist tabas kohe ka kolmese otsa ning viis võõrustajad 70 : 68 ette.

Rootsi rünnakul tegi seejärel vea Toom ise ning Alexander Lindqvist vähendas vabaviskejoone tagant kaotusseisu minimaalseks. Lindqvist tabas kohe ka kolmese otsa ning viis võõrustajad 70 : 68 ette. 23 sekundit enne lõppu taastas Eesti eduseisu kaugviskega Kregor Hermet – 71 : 70. Joonas Riismaa tegi seejärel vea, Rootsi võttis aja maha. Pärast seda eksis Pantzar esimesel vabaviskel, kuid tabas teise. Mängida jäi 9,7 sekundit.

Eesti viimasel rünnakul tehti korvi all viga Jurkatammele, kes läks vabaviskejoone taha. Ta tabas esimese, kuid teine põrkas korvirõnga pealt välja. Lauapalli sai aga Mihkel Kirves ning pall toimetati tagasi Jurkatammele, kes sai proovida veel kolmest. See küll ei tabanud, ent võitja oli selleks hetkeks juba selgunud.

Lõpuks väljakult vaid 33,8% visetest tabanud Eesti parim oli pingilt sekkunud Kitsing 14 silmaga. Hermet lisas 11 ja Toom kümme punkti. Rootsile tõi üleplatsimehena Pantzar 23 silma.

Vaatamata kahele järjestikusele võidule – eelmisel reedel alistati kodus Sloveenia – jäi Eesti J-vahegrupis nelja võidu ja kaheksa kaotusega viimaseks. MMile pääsesid Saksamaa, Soome ja Sloveenia. Veebruarikuine aken oli sellegipoolest õnnestunud FIBA reitingut silmas pidades.

Novembris läheb käima 2025. aasta EMi valiksari ning neljastest gruppidest pääseb finaalturniirile kolm parimat. Eelmise aasta seisuga on Eesti kolmanda ja neljanda tugevusgrupi piiril ehk on lootust, et loosiga tuleb meie seltskonda üks selgelt nõrgem vastane, keda on teoorias lihtsam alistada.