ROKi president Thomas Bach on viimasel ajal saanud õigustatult karmi kriitika osaliseks.

Foto: AFP/Scanpix
Vehklemine
28. märts 2023, 14:47

Üle 300 vehkleja tegi ROKile ja FIE-le ühispöördumise: olete valinud Vene ja Valgevene huvid sportlaste õiguste asemel (13)

323 vehklejat, neist 286 tegevsportlased, tegid Rahvusvahelisele olümpiakomiteele (ROK) ja Rahvusvahelisele vehklemisliidule (FIE) ühise avalduse, kus kutsusid neid üles jätta keeld Venemaale ja Valgevenele kehtima.

Märtsi alguses oli FIE otsustanud agressorriigid alates aprilli teisest poolest lubada taas rahvusvahelisse sporti. Erakorralisel kongressil hääletas 136 esindajast selle poolt tervelt 89. ROK soovitab küll rahvusvahelistel alaliitudel keelata Vene ja Valgevene sportlastel olümpiaaladel osalemise, kuid samas on nad ise uurinud võimalusi, kuidas võimaldada neil järgmise aasta suvel toimuvale Pariisi OMile kvalifitseeruda.

FIE otsusele on mitmed alaliidud reageerinud: Saksamaa jättis ära floreti MK-etapi ning ka Soome tühistas tänavu septembris Turus toimuma pidanud FIE turniiri.

Avaldusele kirjutas teiste seas alla üheksa Tokyo OMil medali võitnud vehklejat. Eesti sportlastest keegi allkirja ei andnud. Katrina Lehis kirjutas sotsiaalmeedias: „Kas minu allkirjaga või ilma allkirjata, ma seisan oma Ukraina sõprade kõrval! Olen teinud seda algusest peale nii sõnas kui teos ja teen seda ka edaspidi!“

Avaldus:

„Eirates täielikult sportlaste arvamusi, olete andnud loa Vene ja Valgevene sportlastel osaleda FIE võistlustel, lisaks lubate korraldada turniiri Venemaal. See läheb vastuollu ROKi seisukohaga, et „ühtki spordiüritust ei korraldata Venemaal või Valgevenes ning ükski rahvusvaheline alaliit või ühegi riigi olümpiakomitee ei tohi seda toetada“. See näitab taas, et Vene huvid kaaluvad üles sportlaste, eriti Ukraina sportlaste, arvamused ja õigused.“

„Venemaa agressioon ei riku ainult rahvusvahelise õiguse norme, vaid ka olümpismi põhiväärtusi, nende seas rahu, inimkonna harmooniline areng ning lugupidamine inimväärikuse ja inimõiguste suhtes. Kuni Venemaa jätkab sõda, mida toetab Valgevene, peavad mõlema riigi sportlased ja ametnikud jääma maailma spordist eemale. Arvestades hiljutiste rünnakute eskaleerumist Ukraina elanike vastu, ei tohiks praegu olla mingit põhjust lubada Venemaal ja Valgevenel naasta rahvusvahelisse sporti. See tekitaks pretsedendi, mis näitaks, et riik võib rikkuda spordi väärtusi ja reegleid ning rahvusvahelist rahu, kartmata tagajärgi.“

„Tänase seisuga on Vene agressiooni käigus tapetud 232 sportlast, 343 spordirajatist hävitatud, 40 000 sportlast on sunnitud välismaale kolima ning 140 000 noorsportlast jäi ilma spordirajatistest. Rahvusvaheline üldsus on täielikult teadlik, et Vene ja Valgevene sportlased ei tee riigil ja sportlasel vahet. Venemaa olümpiakomitee mitte ainult ei julgusta neid sõjas võitlema – paljud neist on sõjalistel ametikohtadel –, vaid nad saavad selle eest ka palka. Sportlasi on kasutatud Putini propaganda levitamiseks ning seda tehakse ka edaspidi. Lubada neil neutraalse lipu all võistelda pole end varem tõestanud sobiva sanktsioonina. See ei ole sobilik ka praegu.“

„Usume, et sport peab leidma lahendused riikide jaoks, kes kasutavad sporti tahtlikult poliitilise vahendina ning kes rikuvad rahvusvahelisi ja inimõiguste seadusi. Mõistame, et ROK ja rahvusvahelised alaliidud on sanktsioonide ja väljaheitmistega ettevaatlikud, sest spordi missioon on ühendada ja rahu tuua. Spordis on poliitiline neutraalsus fundamentaalne, et seda ei kasutataks mõjutusvahendina. Siiski ei tohi seda neutraalsust kasutada vabandusena, et aktsepteerida ja isegi tolereerida universaalselt heakskiidetud inimõiguste tõsiseid rikkumisi.“

„Üle 300 praeguse ja endise vehkleja nimel kutsume ROKi üles säilitama Vene ja Valgevene vehklemisliitudele ja olümpiakomiteedele keelud ning tagama, et neid juhiseid jälgib ka FIE. Venemaa ja Valgevene peavad olema rahvusvahelisest spordist eemal, sealhulgas ei tohi nad korraldada võistlusi ning neil ei tohi olla lubatud kvalifitseerida ja võistelda Pariisi olümpiamängudel niikaua, kuni Venemaa taganeb täielikult Ukraina territooriumilt. Ootame rahvusvahelistel võistlustel ka selgesõnalist toetust Ukraina sportlastele.“

„Hiljutised sündmused vehklemises on murettekitavad. FIE otsus lubada Venemaal korraldada Moskvas turniir on juba selge ROKi niigi nõrkade juhiste rikkumine. FIE ja riikide vehklemisliitude teadmatuse tõttu on taas sportlased need, kes kannavad vastutust ning peavad ise langetama boikoteerimise suhtes otsuseid. Sportlased on selles kaoses jäetud üksi. See vastutustundetu tegutsemine ohustab endiselt neid, kes on sõja vastu ning võtavad sõna ja jäävad isiklike veendumuste tõttu võistlustest eemale ning võivad loobuda isegi kvalifikatsioonidest ja rahastamisvõimalustest.“

„FIE ei täida oma kohust hoolitseda sportlaste ja eriti ukrainlaste eest. Olete valinud Vene ja Valgevene huvid sportlaste õiguste asemel ning sellega ei toeta te neid inimesi, keda teie organisatsioonid peaksid toetama. Seda kohutavat sõda ning olümpiarahu rikkumist ei saa jätta tähelepanuta või premeerida. Naasta tavapäraste tegevuste juurde oleks katastroofiline viga ning soovitame tungivalt jätta karistused Venemaa ja Valgevene suhtes kehtima.“