Carlos Sainz Jr oli Austraalia etapi järel tige nagu herilane.

Foto: SIMON BAKER / Reuters/Scanpix
Vormel 1
2. aprill 2023, 12:52

Austraalia GP hullumeelne lõpp pani Verstappeni ja Alonso kukalt kratsima, heast kohast ilma jäänud Sainz sülgas sootuks tuld ja tõrva

Vormel 1 Austraalia GP lõpp kujunes selliseks, et erinevates rahvusvahelistes meediaväljannetes on see ristitud „hullumeelseks“ või suisa „farsiks“. Rahul pole ka piloodid, kes pidid kokku tegema neli starti: lisaks sellele esimesele ja õigele kolm veel põhjusel, et kohtunikud lehvitasid avariide tõttu punast lippu.

Kui kohe sõidu alguses aset leidnud esimese punase lipu pärast polnud kellegil väga kobisemist, siis kired lõi lõkkele neli ringi enne lõppu juhtunu, kui Kevin Magnussen tabas oma vormeli parema tagumise rattaga turvapiiret. Taanlane parkis oma rattata jäänud sõiduriista raja äärde ning et asfaldi peale oli lennanud ka üksjagu sodi ja tükke, otsustas võistluse žürii taas punast lippu lehvitada.

Sealt rullus lahti aga uus draama: kui masinad taas stardijoonele rivistati, et võistlust paigaltstardist jätkata, põrutas Carlos Sainz Jr Fernando Alonso vormeli tagarattasse, lisaks sattusid avariisse ka Pierre Gasly, Esteban Ocon, Logan Sargeant ja Nyck de Vries. Taas lehvisid punased lipud ning kui masinad viimaks taas rajale pääsesid, oli jäänud sõita vaid üks ring, mis pealegi kulges turvaauto järel. Etapi võitis Max Verstappen Lewis Hamiltoni ja Fernando Alonso ees. Sainz Jr sai aga Alonsoga kokkupõrke põhjustamise eest viiesekundilise karistuse ja tema langes neljandalt kohalt 12ndaks.

„Mida kuradit?!“ põrutas Verstappen tiimiraadiosse, kui kuulis, et Magnusseni avarii tõttu sõit peatatakse. „Mida te selle punase lipu all mõtlete?!“

„Mida-mida?!“ ei jõudnud ka kõikenäinud veteran Alonso tiimilt punasest lipust kuuldes oma imestust varjata.

Sõidu järel kordas Verstappen viisakamas vormis, et tõepoolest poleks olnud Magnusseni avarii järel tarvis sõitu peatada.

„Auto oli rajalt väljas. Oleks saanud ju kasutada ka virtuaalset turvaautot, nii et ma tõesti ei saa aru, miks otsustati sõit katkestada. See tõi kaasa mured külmade rehvidega, mis põhjustaski [uues stardis] kaose,“ lausus hollandlane.

„Ma ei ole rahul, sest see [punane lipp] ei olnud vajalik,“ nõustus Alonso. „Me ei teadnud kõiki asjaolusid, nii et pidime uskuma, et see on vajalik. Nojah, nad lehvitasid punast lippu, ja muidugi on neil [žüriil] rohkem infot kui minul.“

Kõige tigedam oli mõistagi aga Sainz Jr, kelle arvates tehti teda karistades karmi ülekohut, kuna enda arvates polnud ta Alonsole otsa sõitmises sugugi süüdi.

„See ei saa olla tõsi,“ ütles ta tiimiraadiosse, kui oma viiesekundilisest karistusest kuulis. „See pole vastuvõetav. Nad peaks ootama sõidu lõpuni ja siis minuga seda [intsidenti] arutama. Palun? See karistus pole õiglane.“

Sõidu järel pistis Skandinaavia Viaplay reporter Sainzile mikrofoni nina alla ja päris olukorra kohta tema kommentaari.

„Ma ei ütle selle kohta midagi,“ kostis aga Sainz Jr. „See on suurim häbi, mida olen pidanud paljude aastate jooksul kogema. Eelistan seda praegu mitte midagi kommenteerida.“