Robin Jäätma Shanghai MK etapil.

Foto: Eesti Vibuliit
Toimetas Mihkel Talivee 20. mai 2023 18:47

Hiinas Shanghais toimuval vibulaskmise MK-etapil saavutas Robin Jäätma neljanda koha. Pronksimatšis toimus aga skandaalne intsident ning suuresti seetõttu jäi Eesti sportlane medalita.

Kvalifikatsioonivõistluse lõpetas 22aastane Jäätma 12. kohal. Esimeses duellis läks Jäätma kokku Bangladeshi sportlase Md. Rana Soheliga, keda võitis kindlalt 146 : 141. Teises duellis ei andnud eestlane samuti võimalust Austria vastasele Stefan Heinczile, kelle alistas tulemusega 149 : 145. Kolmandas duellis oli vastaseks Iisraeli vibulaskja Shamai Yamrom, keda Jäätma võitis tulemusega 144 : 143. Ka neljas duell sloveen Tim Jevsniku vastu oli tasavägine, kuid temagi alistus ühe punktiga – 147 : 146.

Laupäeval toimunud poolfinaalis läks Jäätma kokku India laskuri Prathamesh Samadh Jawkariga, kes oli eelringide järel 33. kohal. Eestlane pidi leppima 145 : 147 kaotusega.

Pronksimatši, mis kujunes eriti dramaatiliseks. Jäätma alustas duelli Korea laskuri Jaewon Yang vastu endale omase kindlusega. Kuid siis juhtus intsident, mis rikkus täielikult Eesti sportlase. Lõpuks kaotas ta duelli lisanooltega 148 : 148 (9 : 10).

Eesti vibuliit vahendas pressiteates kohapeal viibinud koondisekaaslaste kommentaare: “Pronksimatšis tõmbas Robin esimese seeria kolmanda noole ajal vibu ülesse, ca 13 sekundi peal nägi sihikust inimest (kaamerameest). Robin lasi vibu alla, sest kui ta oleks lasknud, siis olekski tapnud kaameramehe. Kohtuniku poolt ei tulnud mingit märguannet, et mitte lasta – seega tõmbas Robin ruttu 5 sekundi peal ülesse ja sooritas lasu. Robin läks kohtunikult küsima, kas saab uuesti lasta. Kohtuniku vastus oli, et ei saa. Õige käitumine kohtunikult oleks olnud laskmine peatada. Hiljem küsides Rahvusvahelise vibuliidu ametniku käest, tunnistati kohtuniku viga. Lahenduseks toodi, et kohtunik eemaldati võistluselt ja kaameramees pandi toolile istuma. Robinil on medalimatš rikutud ja talle ei kompenseerita midagi, isegi ei vabandatud.”

Treener Maarika Jäätma lisas võistluse järel: „Olen väga löödud, et ühe kohtuniku oskamatus ja ebaprofessionaalsus läksid maksma meile pronksmedali. Robin ise lasi väga tublilt ja teises duellis suutis peale kõike seda juhtunut hoida külma närvi. Kõigest hoolimata lasi ta vastasega viiki.”

Robin Jäätma märkis: “Olen õnnelik oma selle nädala tulemuse üle, aga kahju, et see pidi nii lõppema.”

Eesti vibuliit on pöördunud MK-etapi korraldaja ja Rahvusvahelise vibuliidu poole saamaks selgitust olukorrale, mis toimus Robin Jäätma pronksimatši ajal.