Sport: Värsked spordiuudised Eestist ja välismaalt

Šotlased lõõbivad mängu üle, mida kunagi ei toimunud 

Tarmo Paju, 27. mai 2004 00:00
Tallinnasse tänasele jalgpallimatšile saabunud Šoti fännid vallandasid Raekoja platsil rõõmukisa, kui kuulsid, et eestlaste uuel rahvusstaadionil, A.Le Coq Arenal on kaas-aegne valgustus.

Kaheksa aastat tagasi jäi Eesti ja Šotimaa kohtumine Kadriorus ära, kui FIFA tõi kehvale valgustusele viidates mängu algusaja varasemaks, ent Eesti Jalgpalli Liit otsust ei aktsepteerinud. Mäng, mis kunagi ei toimunud, teeb šotlastele endiselt palju nalja.

«Kas teie uuel staadionil on tasemel valgustus?» küsib Invernessi linnast pärit Greg eile pärastlõunal koos paarikümne rahvuskaaslasega Raekoja platsil õlut trimbates ja SL Õhtulehele intervjuud andes.

Saades jaatava vastuse, haarab ta ruupori ja kuulutab kogu platsile: «Saime just äsja ametliku kinnituse, et Eestil on nüüd hästi valgustatud staadion ja mäng toimub kindlasti!»

«Kaasvõitlejad» tervitavad teadet naerdes.

Eile pärastlõunal Šoti fännid alles kogunesid Tallinna vanalinnas. Raekoja platsil peesitas päikese käes ja õlleklaasi ees paarkümmend seelikukandjat, sama palju võis leida ka Nimeta Baarist. Asjaosaliste endi sõnul oli enamik šotlasi veel saabumata, tänasele mängule peaks neid jõudma 800–1000.

Tänane kohtumine annab šotlastele viimase 11 aasta jooksul juba neljandat korda meeldiva põhjuse Tallinnasse tulla.

«Šotimaal ainult sajab, aga siin on päike! Ja naised on siin endiselt superilusad. Äkki saaks kuidagi nii teha, et kõik ilusad naised tuleks Eestist Šotimaale ja koledad vastupidi?» arutleb kolmandat korda Tallinnasse jalgpalli vaatama ja pidutsema sõitnud Greg.

«Kes korra Eestis käinud, tuleb kindlasti tagasi. Kõik, mis vaja, on siin olemas – naised ja õlu. Ega ma väga kurvastaks, kui seekord šotlasi vähem Tallinnasse tuleks –

striptiisibaari oleks kergem sisse saada,» lisab Nimeta Baari terrassil jalga puhkav Pat Glasgow’st.

On üks teema, mida Šoti fännid seekord vähemalt enne mängu eriti puudutada ei soovi – jalgpall, õigemini maa rahvuskoondise viimased esitused. Viimased tulemused, 0:6 kaotus Hollandile, 0:4 allajäämine Walesile ning 0:1 Taanile sunnivad poolehoidjaid pead peitma.

«Meie koondis on praegu täielik shit! Pole mõtet rääkidagi. Aga noh, Šotimaa on ikkagi mu kodumaa ja meeskonda tuleb toetada nii headel kui ka halbadel aegadel,» tõdeb Pat.

«Kaotus Walesile oli eriti kohutav. Ma arvan, et Eesti võidab homme,» usub Greg..

Eesti ja Šotimaa senised mängud

* 19. mai 1993, Tallinn. MM-valikturniir: Eesti – Šotimaa 0:3.

Eesti: Poom, R. Kallaste, Lemsalu, Prins, Kaljend, T. Kallaste, Borissov, Kristal (46. Hepner), Reim, Veensalu (76. Puštov), Bragin.

Tollal Eesti veel Euroopa suurtele ega keskmikele vastu ei saanud. Kuid häving polnud nii suur nagu 1992. aasta sügisel – Šveitsilt 0:6. Toomas Kallaste latti tabanud kauglöök oli Eesti helgeim hetk.

* 2. juuni 1993, Aberdeen. MM-valikturniir: Šotimaa – Eesti 3:1.

Eesti: Poom, R. Kallaste, Lemsalu (46. Bragin), Prins, Kaljend, T. Kallaste, Borissov, Kristal, Reim, Olumets (73. Veensalu), Rajala.

Eesti värav: 57. Bragin.

Sündis Eesti taasiseseisvumisaja esimene värav tiitlivõistlustel. Sergei Bragini kauglöök tabas, kui Šotimaa juhtis 2:0. Mängu algul Eestil ei vedanud, kui kohtunik – tundus, et põhjendamatult – ei lugenud Lembit Rajala löödud väravat.

Kui FIFA viimasel hetkel muutis kohtumise algusaega, keeldus Eesti Jalgpalli Liit otsust aktsepteerimast, viidates, et nii kiirelt ei suudeta turvanõudeid täita. Eesti koondis ei ilmunud mängule. Šotlased jooksid väljakule, lõid palli lahti ja lahkusid teadmisega, et said kirja 3:0 loobumisvõidu. Hiljem otsustas FIFA, et kohtumine peetakse neutraalsel pinnal.

* 11. veebruar 1997, Monaco. MM-valikturniir: Eesti – Šotimaa 0:0.

Eesti: Poom, Lemsalu, U. Rooba, Hohlov-Simson, Zelinski, Alonen, M. Rooba (67. Pari), Leetma (75. Oper), Kristal, Reim, Kirs.

Kurikuulus asendusmäng tõi Eestile väärtusliku punkti. Väravas hiilgas Mart Poom. Viimasel minutil tekkis Andres Operil isegi võimalus 1:0 võit tuua, kuid seda oli mängupildi põhjal liiga palju tahta.

* 29. märts 1997, Kilmarnock. MM-valikturniir: Šotimaa – Eesti 2:0.

Eesti: Poom, Lemsalu, Kirs, Hohlov-Simson, Zelinski (81. Arbeiter), Meet, Pari (55. M. Rooba), Kristal, Reim, Oper, Viikmäe (73. Leetma).

Ilmselt oli tegemist kõige ühepoolsema mänguga Eesti ja Šotimaa kohtumiste ajaloos.

* 10. oktoober 1998, Edinburgh. EM-valikturniir: Šotimaa – Eesti 3:2.

Eesti: Poom, Kirs, Hohlov-Simson, Reim, U. Rooba, Kristal, Smirnov, Alonen, Terehhov, Oper, Zelinski (88. Viikmäe).

Eesti väravad: 35. Hohlov-Simson, 76. Smirnov.

Võõrsil pidas Eesti pool tundi väljakuperemeeste survele vastu, siis haaras ise ohjad. Külalised juhtisid 1:0 ja veel tosin minutit enne lõppu 2:1, kuid kaotasid. Mängu põhjal oli Eesti vähemalt viigi ära teeninud.

* 8. september 1999, Tallinn. EM-valikturniir: Eesti – Šotimaa 0:0.

Eesti: Poom, Piiroja, Kirs, Hohlov-Simson, Saviauk, Anniste, Terehhov, Oper, Kristal, Reim, O’Konnel-Bronin (46. Zelinski).

Kui Edinburghi-mäng oli ilusam, siis kvaliteeti silmas pidades esitas Eesti kodus parema partii. Eestil leidus häid võiduvõimalusi, tabamusele lähedal olid Sergei Terehhov, Indrek Zelinski ja Raio Piiroja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee