Sport: Värsked spordiuudised Eestist ja välismaalt

«Terroristist hoora poeg, fuck off!» (72)

SL Õhtuleht/The Times/Reuters , 12. juuli 2006, 00:00
Foto: Reuters
Müsteerium Zinedine Zidane’i «nokauteeriva» pealöögi ümber hakkab lahti hargnema. Huulteltlugejad uurisid välja, mida itaallane Marco Materazzi Prantsusmaa meeskonna kaptenile ütles ja mille eest hoobi sai. Need sõnad polnud kaugeltki ilusad.

Käib MM-finaali lisaaeg, mängu 109. minut. Ühel hetkel haarab Materazzi Zidane’i õrnalt särgist, too muigab, ütleb midagi ja jalutab minema. Materazzi laseb lendu paar sõna, lisab veel paar, mille peale Zidane ümber pöörab ja peahoobi itaallasele rindu saadab. Intsidenti pealt näinud neljas kohtunik teatab sellest väljakukohtunikule, Zidane saab punase kaardi ning löntsib Maailma Karikale silmanurgast pilku heites riietusruumi. Itaalia võidab penaltiseeria 5:3.

Kaks huulteltlugejat, kaks versiooni

Briti meedia ei tahtnud aga niivõrd spekuleerida, kuivõrd tõde teada saada ja palkasid huulteltlugejad. Eile paotas suud ka Materazzi, seega hakkab tõde selguma.

Materazzi: «Hoidsin Zidane’i hetkeks särgist. Ta pöördus rõõmsalt minu poole ja hüüdis: «Kui tõesti tahad mu särki, siis saad selle hiljem, pärast mängu. Seejärel ütlesin talle üht-teist solvavat. Aga mitte midagi erilist. Säärast kuuleb väljakul pidevalt. Terroristiks ma Zidane’i kohe kindlasti ei nimetanud.»

Kui sõna-sõnalt võtta, siis Materazzi ei nimetanud tõesti Zidane’i terroristiks, vaid… terroristi pojaks.

Ajaleht The Times palus abi huulteltlugejalt Jessica Reesilt, kes jälgis ülima hoolega videosalvestust ja kinnitab: Materazzi ütles Zidane’ile: «Terroristist hoora poeg, fuck off (ehk eesti keeli «tõmba uttu» või midagi säärast).» Vestlus käis itaalia keeles, mida Zidane suurepäraselt mõistab.

BBC uudistetoimetus kutsus samuti eksperdi kohale, kuid tema sai pisut teise, kuid mitte leebema tulemuse. Materazzi nimetanud Zidane’i valetajaks ja teatanud seejärel: «Soovin sulle ja su perekonnale koledat surma. Tao pihku!»

Nii ühed kui teised sõnad on karmid ega pole ime, et rassi ja perekonna solvangutele väga tundlik Zidane endast välja läks.

On uhke oma Alžeeria juurte üle

Zidane’i vanemad pole araablased, vaid berberid Alžeeria Kabylie piirkonnast, kes on oma riigi valitsusega konfliktis. Zidane ütles enda usutunnistuse kohta, et on passiivne moslem, kes mošees ei käi. Tema isa Smail lahkus Alžeeriast 1953. aastal ja leidis tööd esmalt Pariisis, seejärel Marseille’is.

Zidane on alati olnud uhke oma juurte üle ja pühendas 1998. aastal võidetud MM-tiitli: «…kõigile alžeerlastele, kes on uhked oma lipu üle ja ka neile, kes on lahkunud kodumaalt, ent pole unustanud oma juuri.»

Kõigele lisaks on Zidane oma Marseille’is elavate vanematega väga lähedane ja helistas MMilt haigele emale iga päev.

Materazzi: ema on minu jaoks püha

Ent Materazzi raiub kui rauda, et ei teinud mingeid vihjeid terrorile ega rassile. «Ma ei tee rahvusel vahet. Ma ei tea, kes on islami terroristid. Minu ainus terrorist on siin,» viitab ta 10aastase tütre suunas. «Ka ei toonud ma mängu Zidane’i ema. Ema on minu jaoks püha.»

Zidane pole oma kommentaare jaganud. Tema agendi ja sõbra Alain Migliaccio sõnul olevat Materazzi Zidane’i provotseerinud: «Zidane pole mullegi rääkinud, mis täpselt juhtus, aga seda ma tean, et teda solvati rängalt. Kui Zidane maha jahtub – selleks võib kuluda paar päeva, nädal – siis ta avalikustab, mis väljakul toimus.»

Migliaccio tunnistas, et Zidane oli temaga kohtudes äärmiselt löödud: «Ta ei tahtnud, et karjäär nõnda lõpeks. Kuid maailm peaks mõistma – Zidane pole jumal, vaid tavaline inimene.»

Eile lubas FIFA alustada intsidendi uurimist, sest Materazzit kahtlustatakse rassistlike väljendite kasutamises. Kuid FIFA on asunud võitlusse rassistlike ilmingute vastu jalgpallis.

Pada ja katel

Zinedine Zidane’ile võib kaasa tunda, kui selgub tõsiasi, et Marco Materazzi teda provotseeris, kuid Prantsusmaa koondise kaptenit ei saa kuidagi paipoisiks nimetada, nagu ka Materazzit mitte.

«Keegi ei tea, kas Zidane on ingel või deemon. ta naeratab kui ema Teresa, kuid hetk hiljem on ta nägu kui sarimõrtsukal,» sõnas Prantsusmaa rockmuusik Jean-Louis Murat.

Materazzi ümber juhtub aina midagi, kinnitavad asjatundjad ning neil on õigus. Tema tõmbas MM-finaalis maha Florent Malouda, mille tulemusena Prantsusmaa penaltist 1:0 juhtima läks. Tema lõi viigivärava ning meelitas lõpuks Zidane’ile välja punase kaardi.Itaallase firmamärgiks olevat jõhker mäng, varjatud hoobid ning voolavad pisarad, kui ta ise kukkuma juhtub. Ühe hooaja jooksul oskas Materazzi jõulist mängu soosivas Inglismaa liigas teenida 12 kollast ja 3 punast kaarti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee