Sport: Värsked spordiuudised Eestist ja välismaalt

"Hästi alustatud, hästi lõpetatud." Helen Novikov pole pärast Nagano olümpiamänge jäärennist alla kihutanud 

Ott Järvela, Tõrva, 3. detsember 2007, 00:00
RIDI-RADI-RALLA: Helen Novikov ei ütle võimalusest kelgu peale istuda ära nüüdki, üheksa aastat pärast tippspordiga lõpparve tegemist.  Joosep Martinson
"Kui ma 11-aastasena Sigulda rajal esimest korda kelgutasin, hoidsin käsi silme ees," meenutab kahekordne olümplane Helen Novikov – naine, kes hiljem iga päev kelguga kiirusel umbes 120 km/h jäärennist alla tuiskas.

Kuigi eestlastele meeldib (edukalt) harrastada kummalisi spordialasid, nagu naisekandmine, kirimale ja kiiking, on ometi ootamatu, et keegi otsustab Maarjamaal pühenduda kelgutamisele. Helen Novikov seda tegi ja tasuks olid kahed olümpiamängud.

Kelgutamise juurde sattus 11-aastane Tõrva plikatirts Helen juhuslikult. "Läksin sõbranna kutsel kergejõustikutrenni. Suvel mängiti palli ja tehti võistlusi, aga talvel viidi Siguldasse kelgurada vaatama. Paari nädala pärast toimus esimene treeningulaager ja nii see lugu alguse sai," meenutab Novikov.

Teine sõit oli esimesest hirmsam

Esimene sõit Sigulda jäärennis kulges omapäraselt. Kelgu peale minnes Novikov hirmu ei tundnud. "Aga kui hoog suuremaks läks, panin käed silmade ette. Enam-vähem jäin isegi kelgu peale püsima. Teine sõit oli juba palju hirmsam," räägib Novikov.

Trenni tegi Novikov edasi ja 1993. aasta sügisel teatas treener Peeter Kirt Novikovile, et viimane esitatakse olümpiakandidaadiks. "Mul endal polnud olümpiamõtet isegi pähe tulnud," märgib Novikov.

Lillehammeri taliolümpial oligi Eesti kelgutamine Novikovi näol esindatud. "Avatseremoonia oli võimas. Vaevalt, et midagi sellist veel kunagi kogen," vaatab toona alles gümnaasiumis käinud Novikov tagasi. Olümpialt sai ta kirja 19. koha.

Neitsisaared, Uus-Meremaa – kõvad kelgutamisriigid

Pärast Lillehammerit plaanis Novikov tippspordiga lõpparve teha, kuid veendi ümber ja sõitis neli aastat hiljem ka Nagano olümpiamängudele. Sealt naasis ta 20. koha ja otsusega tippsport tõesti lõpetada.

"Sporditegemine sai hästi alustatud ja hästi lõpetatud. Ma ei kahetsenud kunagi ei alustamist ega lõpetamist. Väga huvitav elu oli. Sai palju reisida, mis polnud toona ju enamikule inimestele võimalik," räägib Novikov, kes kuulus Rahvusvahelise Kelguliidu n ö arengumaade gruppi, kes harjutas ja sõitis võistlustele koos. "Huvitav seltskond oli. Neitsisaared, Uus-Meremaa, Bosnia ja Hertsegoviina. Kõik kõvad kelgutamisriigid," muigab Novikov.

Pärast Nagano olümpiat jättis Novikov kireva seltskonnaga hüvasti. Sama aasta lõpus tuli ilmale poeg Markus, paar aastat hiljem lõpetas Novikov Tallinna Tehnikakõrgkooli ja töötab nüüd sünnilinnas Tõrvas palkmajade projekteerijana.

"Tallinna tempo ja närvilisus ei meeldinud."

"Tallinna tempo ja närvilisus mulle ei meeldinud," meenutab ta pealinnas veedetud ülikooliaega. "Siin Tõrvas on hea rahulik, valid endale tegutsemistempo. Ja kõik on vaid viie minuti kaugusel."

Kelgu peal istus Novikov viimati Nagano olümpiamängudel. "Vahel olen mõelnud, et võiks ju nädalakeseks Siguldasse minna ja vanu aegu meelde tuletada," lausub ta. "Ebareaalset pole seal midagi. Kelgutamine on nagu jalgrattasõit – kui kord ära õpitud, siis meelest ei lähe."

Helen Novikov

Sündinud 26. novembril 1976.

Lillehammeri OMi 19. ja Nagano OMi 20. koht naiste ühekelgul.

Töötab ASis Rits palkmajade projekteerijana.

Elab Valgamaal Tõrvas.

9aastase Markuse ema.

Kelk kodus voodi all

Helen Novikovi võistluskelk on Eesti spordiajaloos ainulaadne. Kuna meeste ühekelgul Naganos käinud Andrus Paul liiga raske sõiduvahendi tõttu diskvalifitseeriti, on Novikovi sõiduvahend ainus, millega Eesti kelgutaja olümpiamängudelt tulemuse kirja on saanud.

"Kelk on mul kodus voodi all," muigab Novikov. "Hiljuti taheti seda näha ja siis tõin ta spordimuuseumist ära. Peaks tagasi viima." Kahtesid olümpiamänge meenutavad Novikovile ka fotoalbum ja alleshoitud võistlusnumbrid.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee