Sport: Värsked spordiuudised Eestist ja välismaalt

Aasta parim rattur Tombak: olin lähedal dopingu tarvitamisele 

Jaan Martinson, 6. november 2008, 00:00
VORMITU: Jartazi särke-pükse Janek Tombak tuleval aastal enam ei kanna. Foto: Joosep Martinson
Esimest korda aasta parimaks jalgratturiks valitud Janek Tombak tunnistas ajakirjas Sporditäht, et oli 2003. aastal Cofidise klubi päevil lähedal dopingu tarvitamisele.

Pärast näpuluu murdmist ei jõudnud Tombak kuidagi tippvormi ja pähe tulid patumõtted: "Sõita ei jõudnud ja siis üks meeskonnakaaslane andis märku, et äkki tahad midagi. See polnud Cofidise aastate jooksul esimene pakkumine ja ma aimasin, millest jutt käib. Andsingi ahvatlusele järele ja lasin endale kauba ära tellida. Kahe nädalaga oli staff kohal, aga ma lõin kartma. Hakkasin mõtlema võimalikule vahelejäämisele ja lõin põnnama."

Cofidis sattus rattamaailmas dopinguskandaali keskmesse aastal 2004, kui keelatud ainete tarvitamisega jäi vahele meeskonna staar David Millar. Dopinguainete tarvitamisega oli seotud teisigi tiimi rattureid.

"Dopingu pruukimisest meeskonnas teadsid tegelikult kõik, alates mehaanikutest kuni mänedžerideni välja. Eks suure tõuke igasugu jamadega tegelemiseks andis palgasüsteem, kus suurema osa palgast moodustas tulemustasu," arvas Tombak.

***

Aasta parimaks meesratturiks tunnistati Tombak esmakordselt.

Tombak tänas Eesti Jalgratturite Liitu ning lootis, et pälvitud au ei jää talle viimaseks: "Mul on olnud paremaid hooaegu, kui tänavune, kuid konkurents on maailma tipprattaspordis läinud üha tihedamaks ning võita on järjest raskem. Soovin kindlasti tänada oma esimesi treenereid Mallor Türnat ja Margus Ääremaad, tänu kelle ma leidsin tee rattaspordi juurde."

Klubi Mitsubishi Jartazi, kus Tombak tänavu leiba teenis, läheb laiali, kuid uut meeskonda 32aastasel ratturil veel pole. "Läbirääkimised käivad kahel rindel, kuid enne ei tahaks ma asjast rääkida, kui allkiri lepingul all. Üks variant on parem, teine kehvem. Niipalju võin öelda, et Pro Touri klubidega tegu pole. Põhiliselt käib vaidlus palga üle. Ma ei taha enam end odavalt müüa. Asjad peaks paari nädala jooksul selgeks saama."

***

Parimaks naisratturiks tunnistatud Grete Treieri tulevik pole samuti veel selge.

Treier ei tea, kas jätkab tippspordis. Tema ja abikaasast treener Edgari on kahevahel ja vajavad lõpliku otsuse tegemiseks veel paari nädalat.

"Grete saab aru, et ükskõik kumb otsus – jätkata või mitte – on õige, aga ta tahab veel läbi mõelda kumb õigetest otsustest on õigem," selgitas Edgari Treier.

Treier ei muretse, et klubi leidmine hilja peale jääb. Ta on piisavalt hea rattur ja peaks paari nädalaga korraliku leivaisa leidma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee