Dopingutreener Kyrö: Kuitunen valetas räigelt

ÕL 5. jaanuar 2009 00:00
Virpi Kuitunen, kes võitis naiste Tour de Ski kaasmaalanna Aino-Kaisa Saarineni ees, oli laupäeval hädas ajakirjanikega, kes tahtsid kuulda kommentaare aastatetaguse dopingutarvitamise kohta.

Nimelt süüdistas kunagine Soome koondise peatreener Kari-Pekka Kyrö Kuituneni valetamises ja kirjeldas, kuidas Lahti MMil keelatud ainete pruukimine käis.

"Ma ei taha midagi kuulda ega kommenteerida," raevutses Kuitunen, kui lehemehed üritasid talle vahendada Kyrö sõnu, ning kattis kõrvad kätega. "Ärge rääkige, ärge rääkige, ärge rääkige!"

Ajalehele Helsingin Sanomat antud intervjuus nimetas Kyrö nimeliselt vaid Kuituneni, sest too oli käitunud pärast Lahti dopinguskandaali häbematult, ajades süü treenerite kaela, kes olevat salaja talle keelatud ainet Hemohesi manustanud.

Kyrö selgitas, et Hemohesi ehk verelahjendajat, tuli veeni tilgutada vahetult enne verekontrolli. Helsingi suusastaadioni kõrval asuvasse majja sisustasid soomlased dopinguruum, kuhu Kuitunen suusasaabaste kolinal tormas, pühkides laiali alumisel korrusel toimunud aeroobikatreeningu.

"Mina pigistasin Hemohesi kotikest, et aine võimalikult kiiresti veeni voolaks," meenutas Kyrö. "Seega ei saanud Kuitunen kuidagi mitte teada, et dopingut tarvitab. Läinuks vale läbi, võinuks arstid ja abilised, keda ta alusetult süüdistas, töökeelu saada."

Kyrö rääkis ka seda, et Kuitunen sai dopingust väga suurt kasu: "Doping mõjub ühele paremini kui teisele, Kuitnuneni organism sai keelatud ainetest võimsat abi."