ERALDI EDUKAD: Andrei Nazarovil ja Remigija Nazarovienel on mõlemal Torino sise-EMil medalirauad tules. Foto: Mati Hiis
Märt Roosna, Deivil Tserp 3. märts 2009 00:00
Kui treenerist abikaasad Remigija Nazaroviene ja Andrei Nazarov kaks ning pool aastat tagasi teineteisest eemaldusid, tekkis kartus, et eduka tiimi lõhenemise järel jääb kannatajaks Eesti kergejõustik. Ometi töötavad mõlemad varasemast usinamalt.

Reedel Itaalias Torinos algaval sise-EMil stardivad medalisoosikuna nii Nazarovi kui ka Nazaroviene õpilased. Trumpäss on Nazaroviene taskus, sest Mikk Pahapill võib seitsmevõistluses tõusta isegi pjedestaali kõrgeimale astmele. Nazarovi parim hoolealune Ksenija Balta suudab kaugushüppes teha mida tahes.

Ent teeme kannapöörde ja kiikame 2006. aasta sügisesse. Läbilõigatud inimsuhete ja lahtikistud haavade kiuste jätkasid treenerid lemmiktööd. Nazarovile jäid tippudest truuks elukaaslane Balta,

Tõnis Sahk ja Indrek Turi. Nazarovienele järgnes algul Kaie Kand, peatselt läksid tema juurde ka Mikk Pahapill ja Andres Raja.

Mõõna taluti väärikalt

2007. aasta kujunes sportlikus mõttes kurvaks mõlemale grupile. MMile jõudsid vaid Kand ja Raja, kuid nende esinemine oli oodatust tagasihoidlikum. Pahapilli ja Balta suve nurjas vigastus. Turi suvine kümnevõistlus lõppes traumaga. Sportlaste rahakott muutus kõhnemaks, Nazaroviene sissetulek oli piinlikult väike.

Tugevate isiksustena talusid treenerid mõõna-aastat väärikalt. Olümpiahooaja hakul unistas Nazarov, et Pekingisse jõuab viis tema hoolealust. Nazaroviene hoidis madalamat joont. Lõpuks pääsesid olümpiale kõik kolm leedulanna õpilast, Nazarovi grupist vaid Balta. Pahapill ja Raja tegid Hiinas isikliku rekordi, Balta piirdus eelvõistlusega.

Samas tuleb õigluse huvides märkida, et Nazarovi rühma kolinud Lauri Leis püstitas kolmikhüppes isikliku rekordi 16.77. Teda sundisid olümpiateelt kõrvale astuma vääramatud jõud ehk kannavigastus. Sahk jäi kaugushüppes B-normist 8.05 ainult kuue sentimeetri kaugusele.

Nazaroviene aktsiad tõusid. Sügisel lõppes Nazarovi ning noorte mitmevõistlejate Ebe Reieri ja Berit Jürgensoni koostöö – nemadki läksid Nazaroviene juurde. Lisaks liitus eduka treeneri tiimiga Tõnu Kaukise kasvandik Mikk-Mihkel Arro, kes äsja tegi seitsmevõistluses ligi 200punktise arenguhüppe.

Iga muinasjutt lõpeb

Kahjuks lõpeb ükskord iga muinasjutt. Tagasilöök tabas ka Nazarovienet. Raja tundis, et treeneri tähelepanu vähenes ja otsustas abilisele selja keerata. EMil kuulub Rajagi seitsmevõistluses medalisoosikute hulka. Paraku pole veel täpselt teada, kuidas hiljutine haigus tema sooritusvõimet pärsib.

Vaevalt et Nazarov ja Nazaroviene otseselt teineteise seljatamise nimel vaeva näevad. Ometi ei saa välistada, et neil mõnes ajusopis selline mõttelõng kerib. Eks seda tea osapooled ise kõige paremini. Kindalt võib väita, et põnev duell vürtsitab Eesti kergejõustikuelu. Järgmine vaatus on EMil.