VAHELDUS: Tuleb ette, et mõnikord Markko Märtin siiski ralliautosse istub. Eile tegi ta taastutvust vana armsa Ford Focusega. Foto: Tairo Lutter
Andres Vaher 13. juuni 2009 00:00
Markko Märtin testis eile Kehala paarisrajal uhket Ford Focuse ralliautot, kuid kummutas igasuguse oletuse, et võiks kunagi kõrgesse mängu tagasi pöörduda. "See aeg on möödas," sõnas endine maailma tipp kindlalt.

Markko Märtin istus eile Rakvere külje all Kehalas Ford Focus WRC 2003. aasta mudeli rooli. "Olen olnud esimesest päevast selle auto sünni juures – kõik nupud ja pedaalid on pandud täpselt minu soovide järgi. Sõitsin temaga ka kolm MM-rallit, kuigi kõik need katkestasin. Omaette vanake minu jaoks," muigas Märtin.

Too vanake on praegu Eestis lihtsal põhjusel: suurärimees Oleg Grossi poeg Georg taltsutab teda järgmisel nädalal Viru rallil.

Kuigi Märtin meenutas "vana sõpra" heldimusega, ei tähenda see, et ta endisi aegu tagasi igatseks. Kaugeltki mitte.

"Vahel ikka satun oma noortetiimi autosid proovima, aga üldiselt ei kisu enam üldse kihutama. Pigem naudin kuskil kõrvalteel vaikselt kulgemist ja aknast välja vaatamist," on kiirusejumal Märtinile selja pööranud.

Ometi: mullu tegi Märtin testitööd Subarule, tänavu küsis Sardiinia ralli eel tema nõu Ford, augustis lubas endine tipp-piloot osaleda Richard Burnsi memoriaalil.

Kui ta 2005. aasta sügisel – pärast kaardilugeja Michael Parki traagilist surma – profikarjääri sisuliselt lõpetas, kirus Märtin rahvusvahelisi alajuhte vaat et igal võimalusel. Veel eilegi ei hoidnud ta end sel teemal sugugi tagasi.

"Vahepealsed aastad on tõestanud, et mul oli toona jumala õigus. Olukord on ainult hullemaks läinud. Toimub täielik jama! MM-sari praegusel kujul on niivõrd külili, et teda enam püsti upitada pole võimalik. Vaja on reaalseid ja põhjalikke muutusi. Ainult restart päästaks," kõneles Märtin veendunult.

Kui restart edukalt tehtud, kas siis on mingigi võimalus, et Eesti kuulsaim rallimees naaseb tippmängu?

"Kui see peaks ükskord juhtuma, olen juba liiga vana," kõlas vastus.

Seni pühendub Märtin enda tiimi arendamisele. Või õigemini: elushoidmisele. "Raske on kõigil, ka meil tuleb kõik väga suure vaevaga. Näiteks Ott Tänaku tulevik ripub juuksekarva otsas. Välismaal võistlemine ei ole hetkel reaalne."