21. mai 2010, 18:49

Eesti võitis Zelinski lahkumismängus Soome 2:0 (28)

Tallinnas Lilleküla staadionil alistas Eesti jalgpallikoondis Soome 2:0, värava lõid Andres Oper 5. ja Sander Post 55. minutil. Lahkumismängu pidanud Indrek Zelinski oli platsil 17 minutit.

Eesti võitis Soomet pärast iseseisvuse taastamist esimest korda, neli korda oli mängitud viiki ja kaks korda kaotatud. Viimane võit pärines 1937. aastast, kui Turus saadi MM-valikmängus Soomest jagu 1:0.

Oper lõi koondisekarjääri 36. värava.

Teine poolaeg

90.+2. Veel üks hea tõrje Kotenkolt.

90. minut. Alo Bärengrub Sander Puri asemel mängu.

87. minut. Jälle Kotenko! Nüüd tõrjus ta hüppel Porokara löögi alla nurka. Hiilgav!

85. minut. Nüüd oli küll Soomel hiilgav võimalus, aga Kotenko tõrjus Porokara tõsteürituse üle Eesti väravavahi.

84. minut. Koondisedebüüt! Karl Palatu tuli esimest korda Eesti sinisärgis väljakule, ta asendas Gert Kamsi.

81. minut. Soome toob väljakule ühe oma tuntuima ründaja Mikael Forsselli, lahkub Mika Ääritalo, kes mängis täiesti silmapaistmatult.

80. minut. Pukki pealelöök üsna healt positsioonilt ebaõnnestub.

78. minut. Post sai vigastada, kanderaam väljakule. Ei lähe siiski vaja, lonkab omal jalal minema. Tuleb kohe tagasi.

Eesti fännid võtavad üles üha uusi laule. Seekord on põhjust häält teha!

73. minut. Purje pääses lähedalt löögile, aga Hradecky tõrjus. Taas olid soomlased umiased, seekord kaitses.

Ikka on sama lugu nagu esimesel poolajal: Eesti näib kõike tegevat astme võrra kiiremini kui Soome. Midagi ei aita, kui põhjanaabrid annavad järjest kümme täpset söötu, aga sellega kuhugi ei jõua.

Soome valdab viimasel ajal palli rohkem, aga põhjanaabrite rünnakud on kuidagi hambutud.

66. Purje esimene pealelöök ebaõnnestus täielikult.

Nüüd aga uus vahetus: 63. minutil lahkus väravalööja Oper ja tuli Ats Purje.

Vabandame lugejate ees: ununes märkimata Eesti vahetus - väravasse tuli vaheajal Artur Kotenko, lahkus Sergei Pareiko.

58. minut. Nüüd lõi Soome palli võrku, aga suluseisust. Sellega on nüüd viik, sest algul läks sarnasel põhjusel kaduma Eesti tabamus.

Posti teine mäng koondises ja esimene värav!

55. 2:0!!! Oper söödeti üksi läbi. Ta lõi väravavahist mööda, kuid pall oleks läinud ka postist mööda, kui sinna poleks sööstnud Post (suure tähega!), kes jõudis lükata palli viimasel hetkel üle joone!

47. minut. Konsa tegi päris ohtliku löögi, kuid siiski üsna värava keskele ja väravavavaht püüdis.

Eesti tegi ühe vahetuse - Kruglovi asemel Sander Post.

Soome tegi viis vahetust. Väravasse Lukaš Hradecky (lahkus Jukka Lehtovaara), väljakule Teemu Pukki (Juho Mäkela), Markus Heikkinen (Juska Savolainen), Mika Väyrynen (Jari Litmanen) ja Roman Eremenko (Mehmet Hetemaj). Heikkinen tuli kaitsesse Sparvi kohale, kes nüüd on poolkaitses Savolaineni kohal.

Esimene poolaeg

Poolaeg lõppeski 1:0. Eesti eduseis on üldiselt teenitud. Lisaks värava löömisele midagi väga erilist korda ei saadetud, kuid kontrolliti mängu üsna hästi.

Nüüd küll Soome kaitse koperdas, aga lõpuks ei pääsenud keegi eestlastest pealelöögini.

Kruglov on väljakul, aga lonkab veel natuke.

41. minut. Sparv sai napilt Konsa jala eest palli üle otsajoone löödud.

39. minut. Kruglov sai viga ning lonkas Eesti koondise arsti ja füsioterapeudi najal väljaku äärde. Vist midagi hullu siiski pole.

37. minut. Pärast tsenderdust ei suutnud Eesti kaitse palli puhtaks lüüa ja täna keskkaitsjana tegutsev, aga varem Soome U21 koondises ründajana mänginud Sparv pääses löögile. Õnneks oli löök nõrk ja Oper (kust küll tema kaitsesse sattus!) sai värava ees jala vahele ning päästis palli ka nurgalööki minekust.

36. minut. Oper oleks võinud jätkata rünnakut sööduga Kruglovile, kuid otsustas pöördelt peale virutada. Üsna kindlalt üle värava.

Soome fännid plaksutavad irooniliselt, sest Puri tegi ilusaid liigutusi, siis aga saatis palli üsna metsa.

Fännide laul on viimastel minutitel olnud elavam kui mäng ise. Pärast ägedat algust pole enam ohtlikke olukordi tekitatud.

25. minut. Peaaegu pääsenuks Oper üks-üks läbi, aga Soome kaitsja jõudis palli väravavahile tagasi lükata.

Lilleküla staadion on täna pooltäis. Üle 4000 pealtvaataja peaks olema, 5000 vist mitte. Rahvas elab kaasa häälekalt, otsatribüünil on ka umbes paarsada Soome fänni. Ilus ilm, võinuks ju rohkem publikut tulla!

Kahevõitlustes tundub Eesti tegutsevat kiiremini. Soome peaks olema justkui tehnilisem, ent mitte nii palju, et selle abil ülekaalu saavutada.

17. minut: Zelinski lahkus, Oliver Konsa tuli sisse. Saigi läbi Eesti tuntud ründaja koondisekarjäär!

Staar Litmanen üritas efektset kannasöötu. Ei tulnud välja ja mees vangutas pead: järsku olen vanaks jäänud?

Dmitrijev ja Puri teevad keskväljal kõva tööd ja ennetavad mitmel korral soomlasi. Kuid pärast alguse kohmetust on ka Soome saanud mängu käima.

11. minut. Litmanen andis nurgalöögi, järgnes kaks söötu peaga ja löök lähedalt - Pareiko tõrjus, näidates väga head reaktsiooni.

9. minut. Soome pääses alles esimest korda korralikult rünnakule, kuid Savolainen lõi nõrgalt ja mööda.

1:0! 5. minut. Oper lõi peaga värava! Väga hea söödu andis Sander Puri, löök sündis umbes 8 meetrilt.

Toome kiirelt ära algkoosseisud. Eesti: Pareiko, Kams, Stepanov, Rähn, Sidorenkov, S. Puri, Dmitrijev, Vassiljev, Kruglov, Oper, Zelinski.

Soome: Lehtovaara, Lampi, Moisander, Sparv, Nyman, Hetemaj, Savolainen, Litmanen, Mäkela, Porokara, Ääritalo.

43. sekundil lõi Andres Oper palli võrku, kuid oli suluseisus.

Enne mängu

Hümnid on mängitud. Üsna sarnased, aga ometi pisut erinevad. Eesti hümni esitas superstaar Ott Lepland.

Meeskonnad marsivad murule. Zelinski, 102-kordne internatsionaal, on täna ka meeskonna kapten. Kaua ta mängib? Eks varsti ole näha, kuid vaevalt üle veerand tunni. Zelinskit vaevab ka kerge vigastus.

Õhtuleht annab mängust ülevaate otse staadionilt.