Flora fännisektor pühapäevasel mängul, kust lendasid kohtunike suunas tühjad õlletopsid. Foto: Aadu Hiietamm
Ott Järvela 5. juuli 2011 07:01
Pühapäevane jalgpalli Eesti meistriliiga kohtumine Tallinna Flora – Nõmme Kalju oli kahtlemata hooaja silmapaistvaim. 3:3 viik meistrivõistluste liidrite vahel kaunistab ükskõik millist tšempionaati, saati veel Eesti oma.

Lisaks vutielamusele pakkus Flora – Kalju mäng mitu õppetundi.

1. Fännide usalduskrediit otsas. Käimasoleva hooaja eel leevendati Lilleküla staadioni õllereegleid ning laiendati fännisektori võrra ala, kus staadionil müüdavat kesvamärga tarbida tohib. Pärast pühapäeva, kui sealt fännisektorist platsilt lahkunud kohtunikebrigaadi pihta plasttopse loobiti, tasub antud mööndus tühistada. Seal kus lõpeb mõistus, algab huligaansus, millele jalgpallistaadionil kohta pole. Vabandused "järgmine kord ei tee" ei ole pädevad. Nii mõneski riigis ootaks huligaane kohtuistung, rahatrahv ja/või staadionikeeld. Õnneks ei jäänud sigatsemine jalgpalliliidul märkamata. Meetmed ei tohi jääda rakendamata.

2. Flora ajalugu tagab soliidsuse. Hoolimata kohtumise üleajal nende vastu tehtud kahest väga küsitavast otsusest jäi Flora meeskond mängujärgsetes kommentaarides soliidseks ja kohtunikku ei sarjatud. Kes meistriliiga tippklubidest suutnuks end samamoodi talitseda? Usutavasti Levadia, aga teised...

Õhtulehe andmetel käis matši peakohtunik Kristo Tohver eile hommikul Flora meeskonnal külas vabandamas. Näitab vilemehe taset.

3. Meistriliiga mängud pühapäevale. Hoolimata samal ajal toimunud noorte laulupeost kogus Flora – Kalju kohtumine 345 pealtvaatajat, mis ületas Eesti meisterklubi käimasoleva hooaja kodumängude tipptulemuse enam kui 100 inimesega. Ilmselge signaal, et laupäev mõjub (vähemalt soojemal ajal ehk maist septembrini) meistriliiga publikunumbritele pärssivalt. Lahendus: hajutada voor kolme või isegi nelja päeva peale: näiteks esimene mäng reede õhtul, kolm pühapäeval ja üks esmaspäeva õhtul. Laupäeval pealtvaataja puhkab.

4. Flora – Kalju vastasseis kogub tuure. Enam kui 10 aastat Eesti vingeima klubirivaliteedi tiitlit omanud Flora – Levadia vastasseis on Kalju – Flora matši näol saamas endale konkurenti. Tõsi, möödumise ohtu esialgu pole, kuid intriig Flora ja Kalju mängudes on aina suurem.

Põhjused: mitmed endised florakad mängivad Kaljus, Nõmme klubi juhtide avalikult kriitiline positsioon Eesti Jalgpalli Liidu ja selle juhi ning FC Flora presidendi Aivar Pohlaku suhtes, Kalju sportliku taseme tõus, enamvähem elujõulised fännirühmitused.