SUPERMEHED: Kärnteni Ironmani esikolmik (vasakult) Michael Wiess (Austria), võistlusel 7:45.58ga uue maailmarekordi püstitanud Marino Vanhoenacker (Belgia) ja Marko Albert (Eesti). Foto: AP/Scanpix
Ott Järvela 5. juuli 2011 07:01
Pühapäeval elu esimesel täispikal triatlonil enam kui 16 minutiga Eesti rekordit parandanud Marko Albert tõdeb, et õnnestumisest saadud nauding innustab teda ränkrasket katsumust üha uuesti ette võtma: "Tahan Ironmanis asju korda saata!"

Triatloni kuninglik distants Ironman (ingl k Raudmees) koosneb 3,8 km ujumisest, 180 km rattasõidust ja maratonijooksust (42 195 m). Katsumuse värske Eesti rekord on 8 tundi, 8 minutit ja 17 sekundit, püstitajaks Marko Albert pühapäeval Austrias Klagenfurtis toimunud Kärnteni Ironmani triatlonil.

"See oli puhas nauding! Oli väga-väga hea päev. Ujumises olin tasemel, mis eeldasin, rattasõit oli pisike pettumus, sest ootasin kõrgemat keskmist kiirust, ent jooks see-eest päris suur üllatus. Tõsi, magada olen kahe ööga saanud kaheksa tundi ja täna (eile ehk päev pärast võistlust - toim) on keha nii kange, et trepid mu sõbrad ei ole. Ja veel vähem on sõbrad tualetipotid!" muljetas Albert.

"Üle pika aja tundsin jooksust mõnu!"

Ateena ja Pekingi olümpial Eestit esindanud 33aastane Albert ongi seni tuntust kogunud eelkõige olümpiadistantsil (1,5 km – 40 km – 10 km). Otsus Ironmani manu siirduda on väga värske. "Aprillis treeningturneelt naastes nägin, et jalad kannatavad koormust ja siis tegime treener Jüri Käeniga otsuse. Tahan Ironmanis asju korda saata!"

Achilleuse kõõluse vigastus segas Albertit alates 2006. aastast, ent enne Pekingi olümpiat hoidus ta sihiteadlikult operatsioonile minekust. "Pärast olümpiat on mind kaks korda lõigatud ning nüüd Austrias sain üle pika aja lihtsalt joosta. Trennis polnud julgenud üle 27 km otsi joosta. Ei tahtnud kõigi jamade tõttu riskida. Aga nüüd tundsin jooksust mõnu, suunurgad olid kõrvade juures! Arvasin, et rattadistantsi järel kulub 5 kilomeetrit jalgade nii-öelda lahtiharutamiseks, aga ei!"

Suur õnnestumine ei ava Albertile kardetavasti siiski ust tänavusele Hawaii Ironmanile ehk täispika distantsi MMile. Normi täitmiseks tuleks enne 1. septembrit veel üks Ironman edukalt läbi teha. "Aga siis oleksin oktoobris Hawaiil tühi kott, kel poleks seal midagi teha. Sauna võin ma kodus ka teha."

Loogiline on Hawaiil võistlemine 2012. aastal. Selleks plaanib Albert üht täispikka triatloni käesoleva aasta lõpus ja teist järgmisel kevadel. Koos ühe poolpika triatloniga peaksid vajalikud punktid kenasti kokku tulema.

"Eesmärki pole kirja pannud. Aga Ain-Alar Juhansoni tulemuse (2008. aasta 13. koht) ületamine paeluks. Saaksin tõusta parimaks eestlaseks," sõnas Albert, hääles kerge unistusnoot.

33aastase mehe käest ei ole sobimatu või pahatahtlik küsida, et kaua ta veel jätkata plaanib. "Pühapäevase ülipositiivse emotsiooni pealt ütlen, et tahaks tükk aega jätkata. Abikaasa Kai pole ka öelnud, et lõpeta see lollus ära, vaid ikka toetav olnud."

Abistajaid leidub kaitseväe spordirühma liikmel Albertil veel. Armeest alustades ja era-sponsoritega lõpetades. "Kui vaja ise mingi kulutus tasuda, olen seda teinud. Ma ei saa eeldada, et surun oma eneseteostuse teistele peale. Tuleb ise mehe eest väljas olla.

Olen siiralt õnnelik, et sain rikkamaks kogemuse jagu, millest pole kasu mitte ainult spordis, vaid ka mujal. Sportlaselt ikka küsitakse, kas kardad elu pärast sporti. Kõik kardavad, aga sääraste kogemuste toel kindlasti vähem."