DUO: Andrus Veerpalu ja Mati Alaver on teinud koostööd aastaid. Nüüd võitlevad nad ränka võitlust. Foto: JOOSEP MARTINSON
Jaan Martinson 25. august 2011 06:59
Rahvusvahelise suusaliidu FISi dopingupaneeli otsus Andrus Veerpalu dopingutarvitamise kohta on otsast otsani segadust täis. Nii selgub jutuajamisest suusatreener Mati Alaveriga.

Eesti suusaliidu vassimine ja üldsuse desinformeerimine sai teisipäevasel pressikonverentsil, mis korraldati pärast FISi dopingupaneeli otsust Andrus Veerpalu juhtumi otsust, kauni jätku.

Varjamatu elegantsiga tehti kõik, et saaks rääkida oma juttu, mitte aga olulist.

Ajakirjanikud palusid enne pressikonverentsi näha FISi dopingupaneeli lõppotsust, mida neile aga ei saadetud, sest, nagu Mati Alaver väitis, olnuks see liiga töömahukas.

Kui töömahukas saab olla ühe manuse lisamine laialisaadetud pressiteatele?

Põhjus, miks meediat FISi otsusest eemale hoiti, oli lihtne: et nad ei jõuaks materjale lugeda ega ebamugavaid küsimusi esitada. Nii läkski. Pressikonverentsil aeti häma ning see jõudis televaataja ja raadiokuulajani, kuid olulistest asjadest ei sõnagi.

Kuna paljud asjaomased kadusid pärast pressikonverentsi kättesaamatusse kaugusse: professor Sulev Kõks Rhodose saarele, Veerpalu Otepääle (Alaver: "Ta ei võta telefoni pärast seda, kuidas ajakirjandus teda kohelnud on."), advokaat Aivar Pilv oma kabinetti, kust ka e-kirjadele ei vastatud.

Seega tuli küsimused esitada Veerpalu treenerile Alaverile.

Alaveri sõnul ei oska ta öelda, miks ja mida Eesti suusaliidu endine president Toomas Savi FISi peasekretäri Sarah Lewisega rääkis ning kas uuris, kuidas saaks Veerpalu juhtumit varjata, küll aga: "Veerpalu pole kindlasti palunud Toomas Savil kuhugi helistada ega oma positiivse proovi tulemust varjata."

Dopingupaneeli otsuses on kirjas, et Veerpalu on suusõnaliselt tunnistanud dopingu tarvitamist.

Veerpalu pole midagi säärast öelnud. FISist pole Veerpaluga keegi sel teemal rääkinud.

Seega FIS valetab?

Nimetage seda, kuidas tahate, aga Veerpalu pole kunagi keelatud ainete kasutamisest FISiga rääkinud, veel vähem tunnistanud. Ma ei tea, millised allikad neil on. Ja vastupidiselt FISi raportile pole kunagi viibinud Kölnis B-proovi avamise. Minule jääb arusaamatuks, miks FIS nii väidab.

Veerpalu kaitsjate väitel võis tulemust mõjutada see, et proov võeti vahetult pärast intensiivset 3,5 tunni pikkust treeningut. Ometi nähtub dopinguproovi võtmise dokumendist, et treening lõppes 13.30, vereproov võeti 15.40. Ehk siis enam kui kaks tundi pärast trenni.

Kui Veerpalu läks proovi andmiseks alpimajja, küsis ta testija käest, kas treeningu lõpetamise ajal on mingi mõju testi tulemustele. Vastuseks kõlas: ei ole, treeningu lõpetamise aeg on vaja fikseerida verepassi uuringute puhul. Seepärast Veerpalu ei süvenenudki kellaaega ja ütles selle umbes. Tegelikult lõpetas ta treeningu paarkümmend minutit enne testi tulekut. Täna selgub, et kellaajal on suur tähtsus.

Teine nüanss on see, et Veerpalu käis pärast treeningut kodus, pesi, sõi võileiva ja läks alpimajja 4500 meetri kõrgusele ehk sisuliselt uuele treeningule.

FISi ja ka WADA sõnul ei mõjuta kõrgmäestik kasvuhormooni testimise tulemusi, sestap pole paberil, mida proovi eel täidetakse, säärast lahtritki, kuhu kirjutada, kui kõrgel viibitakse.

Olen üsna veendunud, et varsti on paberitel säärane lahter olemas, sest vastavalt uuringutele mõjutab kõrgmäestik kasvuhormooni isovormide suhet.

Dopingukontrolli aruandele märgiti, et Veerpalul oli proovi võtmise vastu suur huvi ehk ta üritas kõigiti välja uurida, millist ainet otsitakse.

Üldiselt see on tavapärane ja loomulik, et sportlane teda puudutavate asjade vastu huvi tunneb. Praktikas on näiteid, kus proovidega on ebaõigesti ümber käidud ja pärast sekeldusi ja probleeme olnud.Küsisin meie uurimisrühma juhi käest. Öeldi: no kuule, inimene tunneb ikka huvi, milleks temalt proov võetakse.