Sport: Värsked spordiuudised Eestist ja välismaalt

Aivar Ojastu: "Niit peaks palju kiiremini jooksma." (9)

Deivil Tserp, 23. aprill 2012, 07:00
REKORDIVABRIK: Marek Niit on Euroopa edetabelijuht nii 100 kui 400 meetri jooksus.  Joosep Martinson
Marek Niit parandas 22 aasta vanust Eesti 400 m rekordit

"Ükskord oli juba aeg. Mõtlesin, et tuleb, ei tule. Võib-olla on mul nüüd lihtsam olla," ütleb 22 aastat Eesti 400 m jooksu rekordimehe rollis püsinud Aivar Ojastu, kui ta kommenteerib Marek Niidu USAs püstitatud rekordit.

Niit läbis eile Fayetteville’is staadioniringi ajaga 45,91, kärpides Eesti rekordist kaheksa sajandikku. Londoni olümpia B-normist jäi veel üks sajandik puudu, kuid Euroopa hooaja edetabelis tõusis ta hoobilt esimeseks.

"Võib-olla olen isegi natuke pettunud, et rekord nii vähe üle löödi," räägib Ojastu. "Niit peaks küll palju kiiremini jooksma. 45,50 ei tohiks talle mingi probleem olla. Ehk sai nüüd piduri maha, see tulemus võis teda kammitseda."

Varem anti sportlasele vaid Brežnevi pakike

Ojastu toob esile just Niidu kiirusliku potentsiaali. "Minu 200 meetri jooksu isiklik rekord on 21,36, temal 20,43," arutleb Ojastu. "Sekund vahet. See on metsik edu. 45,00 oleks tal täiesti reaalne eesmärk. Mina oleksin niisuguse kiirusega kindlasti sellise tulemuse jooksnud."

Samas usub Ojastu, et pigistas Vene aja tingimustest viimase välja. "Kui saad kogu aasta lühikeses dressis treenida, siis see on hoopis midagi muud," lausub Ojastu. "Meie olime kurguni kinninööbitud ja käisime Kuduga (legendaarne treener Fred Kudu – toim) metsas lume sees jooksmas. Proovi nii kiirust hoida."

Sestap peab Ojastu ainuõigeks Niidu otsust jätkata sporditeed ja õpinguid USAs Arkansase ülikoolis. "Ei usu, et tal siin sarnast motivatsiooni oleks tekkinud," sõnab mööblifirmas Sarkop ostujuhina töötav Eesti eksrekordimees veendunult.

Ojastu: ka Niidu ajad joostakse kunagi üle

Lisaks praegustele hiilgavatele harjutamistingimustele peab Ojastu oluliseks ka taastumisvahendeid. "Meil oli hea, kui viinereid anti. Käisin poes Brežnevi pakikesi saamas," meenutab mullu 50. sünnipäeva tähistanud veerandmailer naerdes.

Sagedast võistlemist nimetab Ojastu Niidu plussiks. "Mul oli ka kolm starti nädalas," pajatab ta. "Nüüd on Eestis väga vähe võistlusi. Kuid just võistlused on edasiviiv jõud. Ka mina rändasin ühelt võistluselt teisele – mulle meeldis joosta!"

Niitu on Ojastu oma silmaga näinud vaid ühe korra: kolm suve tagasi Tallinnas, kui tulevikumees sai kirja 46,53. "Tal on omapärane stiil," osutab legendaarne kergejõustiklane, kelle jooksutehnikat peeti täiuslikuks.

Ojastu palus oma siirad õnnitlused Niidule edasi öelda. "Hea oleks, kui ta jookseks ka kodumaal nii kiiresti," räägib Ojastu. "Näiteks Eesti meistrivõistlustel. Siis näeks kõik, milline on meie esimese ja teise numbri vahe. Pärast seda jääks ka internetis ilkumine väiksemaks."

Ühtlasi kiikab Ojastu tulevikku ja avaldab arvamust, et väledaid poisse tõuseb veelgi esile. "Usun, et ka Niidu ajad joostakse üle," lausub ta. "Selleks kulub lihtsalt mingi aega, aga see mees tuleb."

Vigastatud Niit rekordist: "Kukkus hästi välja!"

USAs õppiv ja harjutav Marek Niit on imemees: ta püstitas 400 m jooksus Eesti rekordi 45,91 jalavigastuse kiuste.

"Üllatusena aeg ei tulnud," räägib 24aastane sportlane. "Läksin ju neljasada ainult sellepärast jooksma, et mul on vigastus. Teisi alasid, 100 m ja 200 m, praegu joosta ei saa. Kukkus hästi välja!"

Niidul oli plaan läbida distantsi esimene pool väledalt. "Tagasirgel puhus pärituul. Teine pool oli nagu ikka raskem ja aeglasem, aga 21,1 oli piisavalt kiire algus, et lõpus mingi tulemus kirja saada. Natuke annab tunda nädalavanune vigastus, kuid meeleolu on jälle pigem positiivne."

Niit juhib nüüd nii Euroopa 100 m kui ka 400 m edetabelit, ent pikemal distantsil jäi tal olümpia B-normist veel üks sajandik puudu. "400 on loodetavasti kunagi mu peaala," arutleb Niit. "Praegu on see ikka 200, aga ütleme nii, et maitse on natuke juba suus ka neljasajas."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee