25. august 2013, 21:50
Eesti võitis 79:61!

KOSSUKOONDISE TÕEHETK: Valgevene alistati 18 punktiga! (22)

Eesti korvpallikoondis pidas täna õhtul 2015. aasta Euroopa meistrivõistluste 1. kvalifikatsiooniturniiril otsustav poolfinaalkohtumine Valgevenega. Et esimene kohtumine kaotati kuue punktiga, vajati täna vähemalt 7-punktilist võitu. Ja see tuli - 79:61!

Eesti resultatiivseimad olid Kristjan Kangur 20 punkti ja 10 lauapalliga, Sten-Timmu Sokk lisas 11 punkti.

Pääsuks EM-finaalturniirile seisab Eesti ees nüüd Bulgaaria, kellega kohtutakse võõrsil 29. augustil ja 1. septembril kodus.

4. veerand:

Veidemani donk paneb vahvale mängule vinge punkti - 79:61!

Kudrjavtsev mööda, laud Kangurile, talle tehakse viga. Ühesõnaga - kõik selge!

Valgevene hakkabb vigu raiuma. Esmalt Sokule, siis Dorbekule. Viimane paneb mõlemad vabavisked sisse.

Kangurilt valesööt, jõuab küll kaitsesse, aga lükkab ära langeva palli - 73:59. 26 sekundit veel, meil on seitsmepunktiline nö. puhvertsoon.

Arike: Rahvas laulab: Martin Müürsepp, Martin Müürsepp, tule koju tagasi!

Talts lükkab palli korvi - 73:57. Me saame play offi finaali Bulgaaria vastu!

Kangur tabab ühe vabaviske - 71:56. 1.20 veel.

Superrünnak ja pikk rünnak ning Veideman sopsab kolmese - 70:54.

Dorbek saab kulbi, aga pall tuleb talle tagasi ning paneb ära. Paar eelmist Eesti rünnakut olid üsna "ümmargused".

65:54 - 2.54 veel.

Vene on hoos, paneb jälle kaks punkti. Kudrjavtsevi kolmesele vastab kahega Dorbek.

Arike: käib tõeline kaevikusõda, veerandaja veidi rohkem kui viie minuti jooksul on seis 6:3 Eesti kasuks.

Uljanko saab 4. vea ja Valgevene time-out. Tablool ilusad numbrid 4.44.

Arbet "tillitab" vahvalt Uljankolt ja 61:48. Kasa hakkab vaikselt tulema?

Eesti kaitse on tihe, Kudrjavtsev söödab kõrge kaarega auti.

Venelt kaks korvi järjest 59:48. 5.45 mängida. Siis teeb veel vaheltlõike. Valgevene meeste mõned visked on väga mööda. Omal ajal ütelnuks Gunnar Hololei, et viskab nagu külamees kivi.

Tanel Sokul neli viga täis.

3. veerand:

Arike: Nüüd saime küll mesimagusad kaks punkti veerandaja lõpetuseks! Valgevene treenerid ja meeskond ootasid pool minutit pingsalt kohtunike otsust ja peatreener Boidakov lõi pärast selle väljakuulutamist vihaselt rusikaga õhku.

Arbet tabas imelise viske koos sireeniga! Kohtunikud arutasid jupp aega, et kas luges või mitte - 55:45.

Talts sai "käe valgeks", ka tähtis moment. 50:40 ja kaks minutit minna.

Valgevene viskas esimese kuue minutiga 2 punkti ja sai seejärel õnnega pooleks uue korvi. Aga nüüd ka mängu esimese kolmese.

Arike: Tänane mäng otsustatakse ilmselgelt kaitses.

Veel üks kolmene Arbetilt - 47:33.

Väga palju uhatakse mööda mõlemalt poolelt. Siis aga Kangur kahene ja Arbet kolmene - 44:33. Seda tuleb hoida!

Teise poolaja esimesed punktid Kangurilt - 39:31.

2. veerand:

Laud Eestile 19:17, korvisöödud 7:2, vaheltlõiked 2:1. Eesti on teinud 3 ja Valgevene 4 pallikaotust, külalised on aga pannud 4 kulpi, meie mitte ühtegi. Isiklikke vigu on Eestil 14, Valgevenel 11.

Halb on asjaolu, et enamikule meie vigadele on järgnenud vabavisked. Nüüd oleks vaja jõuda selleni, et veerandi neli esimest viga "kulutatakse" ära taktikalistel põhjustel ehk teha sellised, mis võtavad vastase ohtliku rünnaku enne viskele jõudmist maha.

Protokolli vaadates on selge, et üks mees, kes täna peab väljakul viibima, on Kristjan Kangur. Tema +/- saldo on +14! Ja puhanud on ta 5,5 minutit. Kangur on ka 13 punkti ja 5 lauapalliga üleplatsimees. Sten-Timmu Sokk on lisanud 11 silma, Rain Veideman 4, Reinar Hallik 3, Tanel Sokk, Gert Dorbek, Siim-Sander Vene 2.

Valgevene poolel on kõige kurjem näitaja vabavisete arv - 19, tabatud on 13. Pahandust on teinud sisuliselt kolm kogenuimat: Aleksandr Kudrjavtsevi arvel on 12, Pavel Uljankol 8 (vabavisked 6/6) ja Artjom Parahhovskil 7 punkti. Ülejäänud meeskond on kamba peale suutnud 4 punkti.

Eesti on 31 pealeviskest tabanud 15 (kolmesed 10/3), Valgevene 25-st 9 (kolmesed 5/0).

Arike: Ai-ai, sellised viimaste sekundite korvid on väga valusad ja võivad osutuda ka otsustavateks. Võrreldes Valgevenes peetud esimese mänguga on täna tegemist ikka hoopis teist masti heitlusega. Kui siis teadsid mõlemad, et käib sisuliselt esimene poolaeg, siis nüüd on mõlemad paremini keskendunud ja mängu tase kõrgem. Sõna otseses mõttes algab nüüd kõik nullist, sest kahe mängu kokkuvõttes ongi seis nullis.

Kangurilt 13, Sten-Timmu Sokult 11 punkti.

Paraku tabab Kudrjavtsev koos sireeniga kahese - poolaeg Eestile 37:31.

Kangur hullab täna üsna korralikult, Uljanko teeb talle viskel vea, korv tuli ja vabavise ka.

Ei saa me eest ära, ega valgevenelased pole sellist nägu ka, et las need eestlased koduplatsil lammutavad.

Vahepeal saime kaheksapunktilise edusesu, kuid siis äkki 30:27. Ka meile oleks Parahhovski-sugust "bõkki" tarvis!

Timmu kolmene ja taas +7 - 29:22. Vaheajani 4.03.

Kui kahju! Talts üksi korvi all, aga ei saanud Veidemani söötu kätte. Aga Valgevene on mööda uhanud kaheksa (!) viimast viset.

Lust vaadata, kuidas mehed võitlevad. Talts ja Kangur hüppavad sama kõrgele kui kümme aastat tagasi.

Hallik tabab oma esimese kolmese - 24:18.

Esimesed puntkid tulevad kaheminutilise mängu järel, kui tabab Tanel Sokk.

Valgevenelased on võõras lauas hästi aktiivsed.

1. veerand:

Arike: Valgevene suutis pärast šokeerivat algust siiski mängu tulla. Lohutagem end asjaoluga, et kümne minutiga oleme kokkuvõttes kaks punkti tagasi võtnud. Neli jääb veel, aega on 30 minutit. Positiivne on asjaolu, et esimese veerandiga ei teinud me ühtegi pallikaotust.

Valgevene tuleb vägisi lähemale, päris viigini ei jõua - 19:17. Lõpus panid visked mööda Hallik ja Tanel Sokk.

Sokk tabab korvi alt - 17:11. Valgevenel teevad ilma Uljanko, kes tunamullu Kalev/Cramo eest mängis ja pikk mees Parahhovski.

Vene tuleb sisse, ilusad kollased ketsid jalas, aga paneb esimese viske mööda.

Arike: Kokkuvõttes on juba +3. Algus on olnud liiga ilus. Kui suudame sama keskendunult jätkata, on lootust sama ilusale lõpule.

Kangurilt kolmest kolm ja 13:4. Valgevenelt taimaut ja on karta, et ega nad seda asja niimoodi ei jäta.

Sokult veel kaks ja Dorbek surub pealt ning korv Kangurilt ja vajalik seitsmepunktiline edu käes - 11:4!

Kanguri ja Soku korvidest Eesti ette 5:2.

Eesti algviisik: Janar Talts, Kristjan Kangur, Gregor Arbet, Gert Dorbek, Sten-Timmu Sokk.

Kohtunikud on Soomest, Lätist, Leedust ja rahvas teeb juba enne avavilet lainet.

Ville Arike raporteerib kohapealt, et sellist möllu pole siin ammuilma olnud.

Melu Saku Suurhallis on kõva, peaaegu täismaja. Eesti hümni laulis Liis Lemsalu.

Mängu eel:

Eesti kaotas võõrsil 70:76 ning vajab edasipääsuks 7-punktilist võitu. Kaotus või väiksem võit avab finaaliuksed Valgevenele. Kui Eesti koondis on neljanda veerandi järel eduseisus 6 punktiga, mängitakse lisaaeg.

Eesti-Valgevene poolfinaali võitja saab oma finaalvastaseks tõenäoliselt Bulgaaria, kellel on 21-punktiline edu esimesest mängust Šveitsi vastu. Sel suvel pääseb läbi valikturniiri EMile vaid üks meeskond.