Jaanus Tamme purjekas.Foto: Erakogu
Toimetas Andres Kalvik 29. oktoober 2013 14:00
Purjetaja Jaanus Tamme startis Prantsumaalt Douarnenez'ist enam kui 4000-miilisele üle-Atlandi sooloregatile oma 6,5 meetri pikkuse Mini 650 klassi ühemehepurjekaga.

Mini Transat regati kahest etapist esimese, mis viib üle Biskaia lahe ja mööda Portugali ranniku äärt Lanzarotele, peaks Tamme vastutuule ja uue ähvardava tormi kiuste lõpetama nädala pärast.

"Raske rada selliste tingimustega – laine alguses 6-meetrine, kui tõmbab tagasi, siis keerab tuul vastu. Kuni Portoni põhimõtteliselt vastutuul," kirjeldas soolopurjetaja esimest võistlusdistantsi.

Mäslevale ookeanile lisaks heidutavad avamerepurjetajaid ka eile vette kukkunud 15 merekonteinerit, mis kujutavad purjekatele samasugust ohtu nagu jäämäed suurtele laevadele.

Regatt startis Douarnenez'ist Prantsusmaalt kell 10 hommikul, 1250-miilise etapi järel tehakse vahepeatus Lanzarotel Kanaari saartel, kuhu purjetajad jõuavad nädala pärast. Vajaduse korral on võistlejate lubatud teha ka vabalt valitud sadamas 48-tunnine peatus.

Seejärel viib teine ja viimane etapp laevastiku 2770 miili kaugusele Kariibi mere idaossa Goudeloupe'i suurimasse linna Pointe-à-Pitre'i, kuhu jõutakse 22. novembri paiku.
Ränkraske ookeaniregati puhul on tegemist enama kui poodiumikohale püüdlemisega. Ainuüksi finišisse jõudmine on saavutus, mida kõik osavõtjad ei suuda.

Tamme sõnul on käesoleval distantsil lisaks arvestatavale purjetamiskogemusele oluline ka üldfüüsiline treening, enesemotivatsioon ning võime oma keha kuulata, et saada hakkama üleväsimusega.

"Väsimus hävitab ohutunde, sellepärast peab suutma magada ka 15-sõlmese kiirusega allatuult kihutades – nädalat magamata vastu ei pea," lisas ta.

Mini Transat oma 84 osavõtjaga on suurim soolopurjetamisvõistlus maailmas. 6,5 meetrit pikk purjekas on väikseim alus, millele korraldatakse Atlandi ookeani ületavaid regatte. Juba sõidule kvalifitseerumine nõuab 1000-miilist üksi purjetamise kogemust, lisaks veel mitmeid sooloregattide läbimisi.
Erinevalt mõnest muust moodsast avameresõidust, kus võistlejatel on kasutada arvuti- ja navigeerimisprogrammid, online-ilmainfo ning sateliittelefon kaldatiimi ja perega ühenduse pidamiseks, puuduvad Miniga purjetajatel kõik need võimalused. Mini Transati võistlusvarustusse kuuluvad vaid GPS, autopiloot, VHF-raadio ilmateated ning isiklikud kogemused-teadmised, häda korral saab appi kutsuda teise purjetaja. Oma mobiiltelefonid andsid võistlejad hoiule täna hommikul kell 6, kolm tundi enne starti.

Laevastik pidanuks startima juba 13. oktoobril, kuid tormi tõttu lükkus start korduvalt edasi kuni täna hommikul kella 9ni.