Käsipall

KARM VÄRK: 30 minutit logisevat kaitset ja valiksari ongi vist untsus (4)

Ott Järvela, Kalevi spordihall, 31. oktoober 2013 23:06
PRAAK: Kui väljakumängija on hüpet lõpetamas, peaks pall juba ammu võrgus raksuma, aga Martin Johannson on mõne meetri pealt suutnud tabada Bosnia ja Hertsegoviina väravavahti Benjamin Buricit. Eesti lubas endale säherdusi eksimusi liiga palju ja kaotas 26:29.Foto: ARNO SAAR
Eesti parim käsipallur Mait Patrail rassis MM-valikmängus Bosnia ja Hertsegoviina vastu vaatamata põlvevigastusele kaasa avavilest lõpusireenini, aga ei suutnud paraku päästa Eesti meeskonda päästa turtsumapanevast 26:29 kaotusest.

Eesti käsipallikoondis mängis viimati Tallinnas 10 aastat tagasi, kui kaotati Bosnia ja Hertsegoviinale. Kahjuks naasti pealinna samal moel nagu siit kunagi lahkuti – kaotusega Bosnia ja Hertsegoviinale. Nukker lugu ja tulemus, sest vastane oli võidetav.

Tõsi, mitte esimese poolaja põhjal, mille Eesti kaotas 13:18 ja kus kaitsemäng täiesti olematu. Bosnialased pääsesid vabalt viskele ning et väravavahid Marius Aleksejev ja Eston Varusk imet teha ei suutnud (kahe peale tehti avapoolajal vaid kolm tõrjet), sündis väravaid nagu multifilmis.

Tarmukusest jäi kõvasti puudu

Aga vaheaja järel oli Eesti kaitsemäng hoopis teisest puust. Vahepeal hoiti Bosniat koguni 10 minutit kuival. Kokkumänginuma ja täieliku koosseisuga oleks vastase mõõn suudetud tõenäoliselt ära karistada. Rääkimata sellest, et ära jäänuks esimese poolaja läbipõrumine. Paraku jäi Eesti käsipallimeeskonnal seekord tarmukusest kõvasti puudu.

Küll tehti kriitilistel hetkedel – vastane oli vähemuses ja/või väsinud ning silmnähtavalt (vaimsele) murdumisele lähedal – tehnilist praaki, küll ei suudetud ära realiseerida üks-üks olukordi. "Vaatasime päev enne mängu videot ja teadsime, kuidas Bosnia väravavaht tegutseb, aga ikka viskasime talle pihta," ohkas Patrail.

MM-valiksarja süsteem on karm. Neljaliikmelisest grupist pääseb play-off'i vaid võitja, mistõttu reaalselt saab esikoha lootustest rääkida ainult meeskond, kes kogub vähemalt neli võitu, mis muudab kodumängud erakordselt tähtsaks. Eesti andis neist nüüd ühe ära.

Ning pühapäeval tuleb võõrsil kohtuda Lätiga, kes suutis kolmapäeval lõhata paraja üllatuspommi, kui alistas võõrsil Portugali. Kui lõunanaabritest jagu ei saada, muutuvad Eesti edasipääsušansid teoreetilisteks ning jaanuaris peetavad valiksarja ülejäänud neli mängu pigem ettevalmistuseks kevadeks, kui EM-valiksarjas ootavad ees ülitähtsad mängud Šveitsiga.

Nõiaringi murdmine nõuab eneseületust

Oleme ausad ja mööname, et MM-pääsme püüdmine on Eesti käsipalli jaoks liiga suur amps. Reaalsem on võidelda koha eest EM-finaalturniiril, ent selle jaoks tuleb kõigepealt tõusta mudaliigast valiksarja põhiturniirile, milleks tuleb alistada Šveits.

Nõiaringi murdmiseks on vaja eneseületust, mis omakorda nõuab kõigilt asjaosalistelt 100% pühendumust ja keskendumist.

Eilse mängu esimesel poolajal paiknes Eesti meeskonna nivoo allpool ning karm võistlussüsteem tähendab, et need 30 aia taha läinud minutit võisid untsu keerata terve MM-valiksarja.