15. november 2013, 20:39

VÕIT! Eesti vutikoondis alistas aasta viimases kodumängus Aserbaidžaani (6)

Eesti jalgpallikoondis pidas täna aasta viimase kodumängu, kui Lilleküla staadionil võõrustati maavõistlusmängus kuulsa Berti Vogtsi juhendatavat Aserbaidžaani. Poolehoidjatele pakuti positiivseid emotsioone, kui null-üks kaotusseisust võeti lõpuks 2:1 võit.

Kohtumine algas Eesti rünnakutega ning parimal juhul tabas Konstantin Vassiljev 18. minutil aserite värava põiklatti.

Esimene poolaeg oli siiski lõppemas null-null viigiseisul, kui jämedalt eksis debüüdi teinud Artjom Artjunin: noore keskkaitsja nõrk tagasisööt lõigati vahelt ning Rauf Alijev avas mängskoori.

Kuid teisel poolajal keerati tosinkonna minuti jooksul kohtumine enda kasuks: 54. minutil lõi tõelise iluvärava Sergei Zenjov ning 66. minutil pääses nurgalöögi järel vabalt peaga löögile Joel Lindpere, kes ei eksinud.

Mängu käik

2. poolaeg

Ott Järvela staadionilt: "Alles kolmandat korda 2013. aastal saab rahulolevalt hõisata: "See on võit!". Ja sugugi mitte paha võit, kui meenutada, et kolmes eelmises mängus tegi Aserbaidžaan viigid Venemaa ja Iisraeliga ning alistas Põhja-Iirimaa. Jah, aseritel olid täna mitmed põhimehed puudu, aga Eesti mängis kaitseliiniga, kus polnud ainsatki põhimeest (eeldades, et esimene valik on Teniste-Klavan-Morozov-Jääger)."

"Teine ešelon eksis korra jämedalt, aga mängis muidu väga korraliku mängu, eriti Mikk Reintam. Aktivasse tuleb kindlasti kanda ka kaotusseisu võiduks pööramine, mida Sinisärgid pole suutnud väga ammu (viimati 2011 sügisel võõrsil Põhja-Iirimaa vastu). Kokkuvõttes: olukord pole üldse nii nukker, kui tundus pärast oktoobris saadud 0:2 kaotuseid Türgilt ja Rumeenialt. Edasi Eesti!"

Kohtumine on lõppenud Eesti 2:1 võiduga!

90. minut - Kink teeb Kinki ehk murrab vasakult äärelt keskele ja põrutab kaugelt peale. Nazirov tõrjub raskustega

88. minut - Luts lajatab üle puusa kauglöögi. Mööda, aga mitte väga palju

80. minut - Alijev pääseb kaitsjate selja taha, meie õnneks saadab mees seekord palli kõrgelt üle värava

77. minut - Tarmo Rüütli teeb kaks vahetust: platsile Rimo Hunt ja Siim Luts, puhkama Henri Anier ja Dmitri Kruglov

70. minut - 3:1 väga lähedal! Kingi sööt leiab Vassiljevi, keskväljamaestro tõmbab vastase haneks ja annab parema jalaga kaugelt tuld, kuid napilt mööda

66. minut - 2:1! Terav nurgalöök vasakult äärelt  ning täiesti vabaks unustatud Joel Lindpere saadab palli peaga väravasse

65. minut - üle kahe aasta taas koondise eest skoori teinud Zenjov võetakse puhkama, Tarmo Kink platsile

Eesti on teinud ka kolm vahetust: välja Ojamaa, Dmitrijev ja Kams ning sisse Mošnikov, Lindpere ja Teniste

57. minut - Zenjov taas sündmuste tulipunktis, sedakorda toob Nazirov ründaja pealöögi lati alt ära

54. minut - 1:1! Mida ei teinud Kruglov, teeb veel samal minutil Zenjov! Suurepärane löök karistusala joonelt tagumisse nurka ning Nazirov on võimetu

54. minut - Vassiljev supersööt viib Kruglovi Naziroviga silmitsi. Vasakäär tõstab palli ka üle väravavahi, kuid löök jääb nõrgaks ning väravasse ei lenda

Ott Järvela staadionilt:  "Pärast esimese poolaja lõppu sai Twitterisse üles visatud järgmised mõtted: "Debüüt, ebaõnnestunud koostöö väravavahiga, mis kinkis vastasele värava... Kas Artjom Artjuninist sai praegu uus Taavi Rähn?", "Õnneks on vutiõhtus ka killuke rõõmu. Eesti U21 tegi korralikku tööd ja alistas võõrsil 2:0 Andorra (väravad Maksim Lipin ja Aleksandr Kulinitš).", "Aserite väravast rääkides, siis alguse sai jama Ken Kallaste pallikaotusest, millele järgnesid Artjom Artjunini kaks väga halba pallipuudet.", "Ahjaa. Mis on ühist pressitribüüni internetil ja Henrik Ojamaa tänasel mängul? Mõlemat jagus viieks minutiks. Siis kiilus lootusetult kinni."

Aserid on alustanud poolaega aktiivsemalt ning 50. minutil pääsetakse nurgalöögi järel ka vabalt löögile, kuid meie õnneks läheb üritus keskele ja Pareiko püüab

1. poolaeg

Sellega on esimene poolaeg ka lõppenud

44. minut - 0:1. Ai-ai! Seni üsna kindlalt mänginud Artjunin eksib oma debüütmängus jämedalt, kui lükkab Pareiko suunas nõrga tagasisöödu. Rauf Alijev napsab palli vahelt ja lükkab palli Reintamist mööda alla nurka

42. minut - Javadovi terava nurga alt sooritatud karistuslöök läheb napilt mööda. Pareiko ilmselt siiski kontrollis olukorda

33. minut - Zenjovi madal kauglöök läheb liialt keskele ning Nazirov püüab

28. minut - Anier murrab kiirusega karistusalasse, kuid saadab pealelöögi kõrgele taevalaotusesse

Ott Järvela staadionilt: "Vahetult enne avavilet sai Twitteris säutsutud: "Aseritel kodutöö tegemata. Võitsid loosimise, aga valisid poole nii, et Eesti saab fännisektori (loe: õiget) väravat rünnata teisel poolajal." Aga juba esimesed minutid olid mängupildi osas väga rõõmustavad - nö valesse väravasse rünnanud Eesti alustas sümpaatselt. Henrik Ojamaa paistis silma nii hea (triblingud) kui ka halvaga (isetsemine). Kui Konstantin Vassiljev latti raksutas, tundus, et Eesti juhtvärav on vaid aja küsimus, aga peagi meenutasid aserid, et nemadki mõistavad jalgpalli mängida ja Eesti päästis kaotusseisust vaid Sergei Pareiko väga hea tõrje. Kõik on võimalik, aga on põhjust mõõdukaks optimismiks."

20. minut - Pareiko suurepärane tõrje päästab Eesti! Alijev saadab Reintami karistusalas kohvile, kuid Paeikot üle mängida ei suuda

18. minut - LATT! Vassiljevi (vasaku jala!) kauglöök raksub aserite väravalatis! Ilmselt sai Nazirov ka sõrmed vahele

10. minut - väga hästi üles ehitatud rünnak Eestilt, kuid Zenjov jääb Anieri sööstu ja söödu järel karistusalas pisut magama ning aserite kaitsjad klaarivad ohu

7. minut - aserite esimene kauglöök Pareikole muret ei valmista

5. minut - Ojamaa möödub kolmest vastasest ning lajatab taas vasakule peale. Seekord pisut rohkem mööda

3. minut - Ojamaa murrab paremalt äärelt keskele ning annab umbes 20 meetrilt vasaku jalaga tuld. Napilt üle

Mäng algab aktiivselt ja juba 30. sekundil pääseb Anier vasaku jalaga löögile. Aserite väravavaht siiski tõrjub, järgnenud Ken Kallaste nuraglöök nurjus

Eesti: 1-Sergei Pareiko, 20-Gert Kams, 3-Mikk Reintam, 21-Artjom Artjunin, 18-Ken Kallaste, 11-Henrik Ojamaa, 6-Aleksandr Dmitrijev, 14-Konstantin Vassiljev, 5-Dmitri Kruglov, 8-Henri Anier, 10-Sergei Zenjov.

Varus: 12-Mihkel Aksalu, 4-Karol Mets, 17-Enar Jääger, 23-Taijo Teniste, 2-Joel Lindpere, 13-Martin Vunk, 16-Sergei Mošnikov, 19-Siim Luts, 9-Tarmo Kink, 22-Rimo Hunt.

Aserbaidžaan: 12-Anar Nazirov, 2-Badavi Guseynov, 3-Rasim Ramaldanov, 4-Mahir Shukurov, 5-Elnur Allahverdiyev, 7-Vagif Javadov, 10-Rufat Dadashov, 11-Rauf Aliyev, 15-Ruslan Abishov, 18-Maksim Medvedev, 19-Rahid Amirguliyev.

Varus: 1-Farhad Valiyev, 23-Salahat Aghayev, 8-Pardis Fardzhad-Azad, 9-Jihan Ozkara, 13-Ali Gokdemir, 16-Javid Huseynov, 17-Vugar Nadirov, 20-Ufuk Budak, 21-Volodimir Levin, 22-Ruslan Amirjanov, 24-Tashkin Ilter, 25-Vurghun Huseynov.

Mänguolud: +7, pilves ilm; muruväljak heas seisukorras.
Peakohtunik: Aleksei Nikolajev (Venemaa)

------

Tänane vastane pole kergete killast: aserid on sel aastanumbril kaotanud vaid ühe kohtumise, MM-valiksarjas Portugalile, kuid näiteks septembrist ja oktoobrist on ette näidata viigid Venemaa ja Iisraeliga ning võit Põhja-Iirimaa üle.

Eesti ja Aserbaidžaan on varem kohtunud seitsmel korral, neist mängudest kaks on võitnud eestlased, ühe aserid ning neli mängu on lõppenud viigiliselt. Viimati kohtuti 11 aastat tagasi ja siis jäid väravad löömata.