Sport | Muud alad

Rammumeeste Meistrite liigasse pääsemiseks ei piisa toorest jõust – vaja on ka suhtlusoskust ja sponsoreid

Kuidas kolm Eesti rammumeest vägilaste tippliigasse mahutada? (3)

Märt Roosna, 17. detsember 2013 07:00
TEEL TIPPU: 150 kilo kaaluv Meelis Peil tegi Meistrite liigas muljetavaldava debüüthooaja. Foto: Tiina Kõrtsini
Andrus Murumetsa karjääri lõppemise järel tekkinud vaikelu kohalikul rammumeeste tandril on lõppenud: Lauri Nämi (34) võitis tänavu Meistrite liiga etapi, Meelis Peil (26) alistas Tallinna jõuproovil kõik maailma ässad ja rängast vigastusest taastunud Rauno Heinla (31) tegi uskumatu comeback’i. Kuid kes neist pääseb järgmisel aastal tippliigasse?

Alustuseks üks viguriga viktoriiniküsimus: kes on Eestimaa rammumees aastal 2013? Pakkuda võib nii Nämit, Peili, Heinlat kui kas või Kalevipoega ennast, ükski vastus pole vale ega õige, sest Eesti meistrivõistlused, kus sotid selles küsimuses üheselt klaariks tehakse, jäid tänavu majanduslike raskuste tõttu pidamata.

Kui nüüd uurida, kes kolmest tippmehest – ja mis alusel – järgmisel aastal Meistrite liigasse osalema pääseb, ühest vastust ei saagi. Ühtlasi selgub üllatav tõsiasi, et marjamaale pääsemise puhul mängib lisaks jõule suurt rolli ka suhtlus- ja enesemüümise oskus.

Kaks meest päris tipu lähedal

Kes ühel või teisel etapil osalema pääseb, otsustab Eesti Professionaalsete Rammumeeste Ühing. Üldiselt. Alaliidu juhatusse kuuluva Janek Tobi sõnul esitab mõne etapi korraldaja konkreetse soovi: tahan just seda meest! Ühele etapile saab Eesti saata vaid ühe atleedi.

Samal teemal

Nämi sõnul saadi tänavu etapid Peiliga enam-vähem sõbralikult ära jagatud. "Vaid esimese võistlusega oli arusaamatus," meenutab Nämi.

"Mul oli liigaga kokkulepe, et osalen Lapimaa etapil ja treenisin selle nimel. Aga Peil tahtis seal kangesti osaleda (ja pääseski võistlema – M. R.). Seal oli lahkheli, pärast enam mitte."

Mullu oli kokku kavas 16 etappi, Nämi tegi kaasa kaheksal ja Peil kuuel. Tulemusi pole vaja sugugi häbeneda: Nämi oli kokkuvõttes 74 osaleja seas 95 punktiga kuues, Peil 65ga seitsmes. Meeste ühine saak andnuks neljanda koha, enam kogusid vaid meistriks kroonitud poolas Krzysztof Radzikowski (257), Leedu legend Žydrunas Savickas (193) ja serblane Ervin Katona (175).

Peili ohustab sponsori lahkumine?

Paraku pole selge, mitmel etapil eestlasi uuel aastal näha saab. Kui autospordis oodatakse tihti, et piloot tooks endaga kaasa sponsoreid, siis nii on siingi. Mullu toetas Meistrite liigat Eesti firma Protekton. Nämi usub, et teda Protektoni jätkamine või mitte jätkamine ei puuduta – tal on korraldajatega juba loodud head suhted, nägu tuttavaks tehtud ja jalg ukse vahel.

Küll aga võivat kabinetis sündiv otsus mõjutada Peili karjääri. "Kahjuks on praegu info tuleviku kohta puudulik. Võib-olla uuel aastal selgub, kas saan taas võistlema," kostab Peil, kes tegi tänavu sarjas ilusa läbilöögi, jõudes kolmel korral poodiumile.

Muide, Murumets peab Peili kolmest vaat et kõige perspektiivikamaks, samas möönab, et Peili miinuseks võib saada tagasihoidlik keele- ja suhtlusoskus. "Suur jutumees ta pole, vaid üks tõsine Eesti mees," kirjeldab Murumets uut tegijat.

"Vast saab siiski hakkama. Mõned leedulased ei räägi peale emakeele üldse muid keeli, kuid kutsutakse ikka võistlema – nad on lihtsalt kreisid vennad, möirgavad kaamerasse ja teevad muid trikke, ja neid on pull vaadata."

Heinla loodab Nämi abikäele

Tobi jutust jääb mulje, et ilmselt jagavad järgmiselgi aastal Eestile eraldatavaid kohti suuresti taas Nämi ja Peil. Aga Heinla? Mullu rängalt jalga vigastanud ja ebaõnnestunud lõikuse järel parema jala kannakõõlusest kümme sentimeetrit kaotanud (see mädanes ära!) mehe kandsid arstid tippspordi jaoks maha. Ometi oli ta juba oktoobris stardis ja tuli Eesti vs. Maailm võistlusel tippkonkurentsis neljandaks!

"Ma ei tea, kas mulle võimalust antakse," tunnistab mullu Eesti tšempioniks tulnud Heinla, et kõlgub maa ja taeva vahel.

"Võin kõiki võita, kuid sellest ei pruugi piisata. Siin on mängus ka poliitika. Trenni teen küll, kuid mille nimel, ei oska öelda. Järgmisel aastal ei tule ka kohalikku sarja. Kindlasti tahan ära võita Eesti meistrivõistlused."

Kõrvekülas rammu koguv Heinla loodab, et abikäe ulatab treeningkaaslane Nämi. "Ta ütles, et kui koguneb palju võistlusi, siis annab mõne mulle. See on ainuke lootus," märgib Heinla, kelle kinnitusel vorm üha paraneb.

Hiljuti kükkis ta ilma abivarustuseta 310 kiloga.

Tobi nõustub, et Heinla väärib järgmisel aastal vähemalt ühte-kahte starti tipptasemel. "Loodan, et Rauno end eelnevalt ära ei lõhu. Ta on parajalt kreisi! Võib ennast hulluks treenida," manitseb Tobi ületreeningu eest.

Andrus Murumets: tuleb teha katsevõistlus

Alaliidu juhatusse kuuluv Janek Tobi pole sugugi ettepaneku vastu. "Pisikeseks katsevõistluseks on kavandatud märtsis Võrus toimuv kurikuulus jõutõstmise kolmevõistlus," kinnitab Tobi, kes loodab, et tippliiga kohtade jagamisel tuleb mängu ka rammumeeste omavaheline solidaarsus – keskpärases vormis olev mees loobub kohast paremas hoos oleva kolleegi kasuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee