Foto: Herli Olop/PokerNews.ee
Arvo Uustalu, Märt Roosna 18. detsember 2013 07:00
"Erki Noolt ma üldse ei tunne ja Šmigunid pole minu juures kunagi käinud," ütleb äsjase dopinguskandaali põhjustanud spordimeditsiini arst Vitali Bernatski, kes jääb sõnapealt vait, kui talt küsida, kellele on ta siis keelatud aineid jaganud.

Eilses Eesti Päevalehes tuli Tartu ülikoolis spordimeditsiini õppinud ja eriala 1985. aastal lõpetanud Bernatski avalikkuse ette šokeeriva ülestunnistusega.

Praegu oma erialal mittepraktiseeriv mees rääkis, et on jaganud aastatel 1995-2007 kasvuhormooni ja EPOt pehmelt öeldes mitmele tuntud kergejõustiklasele. Samas nimetab Bernatski vaid ühe nime. See on kunagine odaviskaja ja ärimees Margus K. Nime avaldamise põhjus on lihtne: Bernatski sõnul teinud mees tema pere puupaljaks.

Tartu väikest taastusravikeskust pidanud Bernatskist ei teata ei Emajõelinna leivakombinaadile kuuluvas hoones, kuhu tema ettevõte veel hiljaaegu registreeritud oli, ega vasta ka tema mobiil ja kodutelefon. Siiski on ta luust ja lihast inimene, mitte tabamatu fantoom. Bernatski on lausa nõnda vastutulelik mees, et kutsub ajakirjaniku tema lähedasele kuuluvasse Annelinna korterisse kohvi jooma. "Kust te minu kontakti saite?" küsib ta täpsustuseks. Kuna tema aadressi on võimalik tavalise netiotsinguga kätte saada, jääb ta vastusega rahule.

Viimaste aastate ühe räigeima dopingusüüdistuse õhku visanud mees preparaatidest siiski rääkida ei taha.

"See on puhtalt finantspaljastus. Otsustasin asja avalikuks teha, kuna mul ei ole enam ühtegi muud moodust, kuidas Marguse käest oma vara tagasi saada. Küsisin talt 2007. aastal tütar Olga perele kuuluva firma tarvis laenu 1,2 miljonit krooni. Enne laenutähtaja lõppu viis ta aga laost ära 400 Kirby tolmuimejat, mille müügiga firma tegeles.

Siit hakkas pöörlema karussell, mis jättis meie pere ilma kahest korterist ja majast. Kuna kohtutest ma abi ei saanud, siis otsustasin omaaegsed kasvuhormooni väljakirjutamised avalikkuse ette tuua. Just Marguse kaudu hakkasid sportlased minu juures käima. Osade sportlaste puhul maksis ta väljakirjutatud retseptid ise kinni," räägib Bernatski.

Tema sõnul ei taotle ta dopinguskandaaliga mitte sportlaste süüdistamist, vaid seda, et õigusorganid tema tütre firma ja Margusega seonduva uuesti läbi vaataksid. "Kui ma Eestist õigust ei saa, siis lähen tütre juurde Itaaliasse elama. Olen paljas nagu püksinööp. Mul ei ole Eestis ühtegi kinnisvara ja arvet."

Bernatski tõdeb, et olukord on läinud nõnda raskeks, et tema tütar ja naine ei julge enam tänavale minna. "Kuna firma ei suutnud äripartneritele võlgu ära maksta, siis on nad nõnda vihased, et minu tütart tülitati kevadel lausa kirikus. Minu naisel on 89 000 euro suurune võlg kaelas. Ta ei saa tööle minnagi, sest nagunii võetakse talt siis kõik maha. Isegi advokaadi ees on meil 4000 euro suurune võlg."

Spordiga on Bernatski seotud otsapidi aga praegugi. Nimelt on ta kirglik pokkerimängija. Pokkeritulud ja -kulud on Bernatskil oma sõnade kohaselt nullis.

Süütud kasvuhormoonid

Kui finantsteemalise monoloogi sisse poetada mõni küsimus dopingust, tõmbab muidu avala oleku ja ladusa jutuga Bernatski krampi ning hakkab ajakirjanikult tema kompetentsuse kohta küsimusi esitama.

Mees jääb korraks mõttesse, kui küsida, kas dopingusportlaste seas võis olla ka üks tuntud suusataja ja üks endale nime teinud Tartu kergejõustiklane. Kuid ütleb seejärel kohe, et nimesid ta ei kommenteeri. Ka ei taha ta rääkida sellest, kuidas dopingut manustati.

Samas tuleb Bernatski välja mittetavapärase mõttega, et kasvuhormoon ja EPO ei olegi doping. "Ma ei toonud neid kuskilt salaja sisse. Need olid retseptiravimid ja neid võis lausa apteegist osta!"

Kuna spordiüldsus samal arvamusel ei ole, kerkib üles küsimus, kas mees ei karda paljastuste tõttu ise trellide taha sattuda? Bernatski vastab, et kui uurima hakatakse, siis tema seda ei karda. "Minu jaoks on see Margus ahnuse küsimus, mitte sportlaste dopinguküsimus."

***

Eile identifitseeris Bernitski

ERRile antud intervjuus Margus K. kui 42aastase ärimehe Margus Kübara. 2008. aastal kirjutas Eesti Ekspress maadevahetuse saagaga seotud olevast mehest nii: "Ta (Margus Kübar – toim) kuulub Selide dünastia lähiringi, osaledes ühistes ärides nii Neinari, tema poja Kristo kui ka venna Antiga."

Seli möönis eile Õhtulehega rääkides, et tunneb Kübarat eelkõige oma noorema venna Anti kaudu, kuid lükkas kategooriliselt ümber igasuguse hea läbisaamise. "Ma tunnen seda venda, kuid ebameeldivast küljest," teatas ta. "Üks asi on ta spordiaeg, teine äritegevus. Seda ei tahaks kommenteerida. Ta käekiri on olnud selline, mis võis selle tohtri tõesti endast välja viia. Sellise käekirjaga ärimees minu lähikonda ei kuulu."

Seli märkis, et välistamaks võimalikke kahtlustusi isikliku kättemaksu osas, ei kuulu ta ka Eesti Antidopingu loodud

uurimiskomisjoni. "Peapõhjus on siiski see, et olin kõnealustel aastatel Eesti Kergejõustikuliidu president," täpsustab Seli, kes tahab juba eos vältida kõikvõimalikke spekulatsioone.

Õhtulehel Margus Kübarat eile vaatamata korduvatele katsetele tabada ei õnnestunud.