Sotši 2014

VANAMEISTRID MÖLLAVAD: Kes kogenud tegijatest ähvardavad Sotšis noorte staaride peo ära rikkuda? 

Ats Kuldkepp, 4. veebruar 2014 07:00
Noriaki KasaiFoto: AFP / Scanpix
"Vanus on juba selline, et ei saa. Hirm tuleb nahka!" Just nii vastas endine kahevõistleja Ago Markvardt detsembris "Spordiaasta tähtede" galal naljatledes saatejuhi küsimusele, kas praeguseks 44aastaseks saanud Markvardt ikka aeg-ajalt Tehvandi mäelt mõne hüppe teeb.

Ukse ees olevatel Sotši olümpiamängudel astub aga starti terve plejaad selliseid sportlasi, kellel võiksid vanuse poolest samuti judinad mööda selga alla joosta, aga jahivad selle asemel hoopis järjekordset medalit.

Noriaki Kasai (Jaapan)

Samal teemal

Ala: Suusahüpped; vanus: 41; saavutused: 1994. aasta OM-hõbe, 2x MM-hõbe, 4x MM-pronks

Igiliikur Kasai kihutab hüppetornist alla nagu noor uljaspea ja on mõne aasta tagusest mõõnast üle saanud. Oma seitsmendale olümpiale läheb ta vastu maailmakarikasarja kolmanda mehena, kusjuures paremat kohta polegi ta veerandsajandi pikkuse karjääri jooksul MK-sarja kokkuvõttes saanud. Võrdluseks, hooajal 2011/12 oli ta alles 51.

Kasai ei oska ise ka öelda, millal ta hüppamise ära võiks lõpetada. "Ma armastan seda ja ei suuda veel loobuda. Peamine põhjus on see, et ma pole veel kulda kätte saanud," ütles ta olümpiamängude ametlikule veebilehele.

Sel hooajal on ta ajalugu juba teinud, kui kerkis jaanuari alguses Bad Mittendorfis läbi aegade vanimaks MK-etapi võitjaks. Ja seitsme olümpiakülastusega tõuseb ta talimängude arvestuses koos Venemaa kelgutaja Albert Demtšenkoga liidriks.

Oma veteranmägikotkas on ka põhjanaabritel – Janne Ahonen (36) jättis mõned aastad vahele, aga on taas tornis. Poodiumile pole ta viimasel ajal siiski pääsenud.

Ole Einar Bjørndalen (Norra)

Ala: laskesuusatamine; vanus: 40; saavutused: 6x OM-kuld, 4x OM-hõbe, 1x OM-pronks, 19x MM-kuld, 11x MM-hõbe, 9x MM-pronks

Ent hooajal 2012/13 oli Bjørndalen veel raskes seisus, sest ei suutnud kordagi 4. kohast kõrgemale tõusta. "Mul oli kaks väga rasket aastat, nii spordis kui eraelus. Ettevalmistused ei tahtnud kuidagi õnnestuda, aga see-eest Sotšiks on kõik hästi kulgenud," rääkis ta Saksamaa meediale.

Segavate teguritena pidas ta silmas seljahädasid ja lahutusprotsessi Nathalie Santeriga. Pärast Sotšit on Bjørndalen lubanud karjäärile joone alla tõmmata.

Bode Miller (USA)

Ala: mäesuusatamine; vanus: 36; saavutused: 1x OM-kuld, 3x OM-hõbe, 1x OM-pronks, 4x MM-kuld, 1x MM-hõbe

Omamoodi tagasitulekuhooaega teeb Millergi, sest kaks aastat tagasi elas ta üle raske põlvevigastuse, mis lubas tal naasta alles paar kuud tagasi. Sellest hoolimata pole ta latti allapoole lasknud ja on kolmel korral poodiumile mahtunud.

Kunagine mölluvend on vaikselt maha rahunenud ja vaevalt näeb Sotšis samasugust vaatepilti, kui kaheksa aastat tagasi Torinos, kus ta eelistas võistlusteks ettevalmistumisele pidutsemist.

Claudia Pechstein (Saksamaa)

Vanus: 41; ala: kiiruisutamine; saavutused: 5x OM-kuld, 2x OM-hõbe, 2x pronks, 6x MM-kuld, 20x MM-hõbe, 13x MM-pronks

Läbi aegade edukaim Saksamaa taliolümplane läheb Sotšisse samuti väärismetalli järele. Viimaste aastate vorm annab selleks lootust, 2013. aastal samuti Sotšis peetud MMil teenis ta 3000 m ja 5000 m distantsidel pronksi.

Pechsteini karjääri kõige mustem periood oli 2009-2011, mil ta kandis võistluskeeldu veredopingu kahtlustuste pärast.

Vanameistreid tuleb Sotšis areenile muidugi veel. Murdmaasuusatamise eelmisest põlvkonnast on rivis veel itaallane Giorgio di Centa (41) ja tšehh Lukas Bauer (36). Austerlane Mario Stecher (36) ja ameeriklane Todd Lodwick (37) olid juba 20 aastat tagasi Lillehammeris Markvardti ja teiste toonaste kahevõistlusässade konkurendid. Soome jäähokimeeskonna raudvara on Teemu Selänne (43) ja Tšehhis Jaromir Jagr (41). Kelgutamises püüab järjekordset olümpiamedalit itaallane Armin Zöggeler (40), lumelaua paralleelsuurslaalomi kulda kaitseb Jasey Jay Anderson (38) Kanadast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee