Kristiina OjulandFoto: TEET MALSROOS
Dimitri Sendetski 6. veebruar 2014 07:00
Euroopa parlamendi saadiku Kristiina Ojulandi hinnangul tegi ROK vale otsuse, kui valis taliolümpialinnaks Musta mere äärse kuurortlinna Sotši. Eesti sportlased vaidlevad poliitikule vastu.

"Olümpiamängude põhimõtetest on kogu see korraldusprotsess väga kaugel," ütles Ojuland. "Algselt plaanitud eelarve on tõusnud üle nelja korra ning need on tänaseks kujunenud kõige kallimateks olümpiamängudeks. Võttes arvesse odava tööjõu kasutamise ning õõvastavad töötingimused, jääb ainult mõtiskleda, kuhu on see raha tegelikult läinud."

Laskesuusataja ja Eesti koondise lipukandja Indrek Tobreluts aga usub, et Venemaa saab mängude korraldamisega väga hästi hakkama: "Olen ka kuulnud meeletutest kulutustest ja korruptsioonist, aga see on Venemaa siseasi. Kui on raha, mida kulutada, siis miks ka mitte – see kõik on ju eesmärgiga korraldada head mängud!"

Suusataja Anti Saarepuule tundus eelmisel aastal Sotšis käies, et sinna on väga palju panustatud ja raha ei loeta: "Venemaa on endast annud palju ning tulevad vinged mängud. Mina ei kritiseeri küll kedagi ega midagi."

Kergejõustiklane Tiidrek Nurme ütleb, et pole vahet, millises riigis mänge peetakse: „Poliitikud ja olümpiamängude korraldajad, kes seavad poliitika rahvaste sõprusest olulisemaks, on eksiteel ja vastuolus olümpialiikumise ideedega.”

Kulturist Ott Kiivikas kurvastab, et asi muutubki iga aastakümnega üha rohkem poliitiliseks: "Tegemist on suure spordipeoga ja kuidagi võiks tüüri saada tagasi algse ideoloogia juurde, milleks olümpiamängud üldse ellu kutsuti. Kui mängudest jäävad järele ka edaspidi kasutatavad kompleksid, mitte mahajäänud spordirajatised, siis on nende olemasolu õigustatud."

Kergejõustiklane Grete Šadeiko märgib, et sportlasel ei pruugi teist olümpiavõimalust tullagi ning seetõttu pole poliitikute boikotimõtted kunagi head. Venemaa korraldas pool aastat tagasi universiaadi Kaasanis kõrgel tasemel.

Kahtleval seisukohal on ainult vehklemisliidu peasekretär Jüri Salm: "Võimalik, et paanikat on hetkel rohkem, kui asi seda väärt. Samas teatud asjad teevad veidi murelikuks ja neid peab tõsiselt võtma – näiteks erinevate riikide olümpiakomiteedele saadetud ähvarduskirjad ja mullu detsembris Volgogradis toimunud terrorirünnakud. Loodan, et Venemaa suudab tagada piisava julgeoleku."