Talisport

Mati Alaveri ettepanek: Andrus Veerpalu Eesti distantsirühma treeneriks! (5)

Ott Järvela, 17. märts 2014, 08:30
Mati Alaveri ettepanek on, et Andrus Veerpalust saaks Eesti distantsimeeste rühma treener.Foto: Mati Hiis
Suusatreener Mati Alaveri valdasid pärast laupäevast võistlust kahtlemata kahetised tunded – võitis tema endine õpilane Andrus Veerpalu, kes võistluse järel Alaveri aastatepikkuse hea töö eest tänas. Kolm aastat tagasi tippspordiga lõpparve teinud Veerpalu seljatas aga Alaveri praegused õpilased, Sotši olümpial võistelnud Karel Tammjärve ja Raido Ränkeli.

Mati, kas olid kindel, et Andrus tuleb ja võidab?

Kui aus olla, siis ei. Arvasin, et Karel Tammjärv ja Raido Ränkel saavad temast jagu. Aga samas väga suur üllatus Andruse võit ei ole, sest nägin, mis kiirustel ta Sotšis Aleksei Poltoraniniga sõitis.

Ta polnud ka suvel treenimata. Käis sageli meestele tehnikatrennis ning pani neid trenne kaasa nii, et Karelil ja Raidol oli kael pikali.

Aga ikkagi. Kas see, et karjääri lõpetanud sportlane võidab Eesti koondislasi, on see tingitud hooaja lõpust või on siin peidus midagi sügavamat?

Samal teemal

See on hea küsimus. Mul on lihtne vastata, sest kui võistlus lõppes, siis selle sama asja üle mõtlesin ja ütlen nii: teinekord on elus vaja aega, et hinnata mingi nähtuse olulisust ühiskonna arengus. Tuleb välja, et spordis on samamoodi vaja aega, et mõista sportlaste talendi suurust. Ja seda, kes ta tegelikult isiksusena oli ja on. Täna me nägime seda.

Et 43aastasena sellisel tasemel sõita… Üks asi on protokoll, aga tõusudel polnud ju täna vaja kella vaadata, et aru saada, kes juhib!

Kui suvel tehnikatreeningutel mõni noorsportlane arvas: vast on ikka uued tendentsid ja kas see Veerpalu tehnika, mida sa, Mati, siin filmid ja õhtul videost vaatame, on ikka see? Täna tehti puust ja punaseks ette! Nii lihtne see ongi.

Kas Andruse tänane võit on etteheide praegustele sportlastele, et nad pole piisavalt tööd teinud?

Sellises sõnastuses kindlasti mitte. Sportlased, kellega olen töötanud (Karel Tammjärv, Raido Ränkel, Algo Kärp), on ka tänavu teinud ära kolossaalse töö, aga kusagil üritasime liiga ja kusagil väljusid riskid kontrolli alt.

Kui võistlust detailsemalt analüüsida, siis Andruse eelis oli rada, mis oli jäine, aga mittehomogeense põhjaga, mis tähendas, et kogu aeg tuli liigutustegevust kohandada muutuvatele oludele. Seda teeb Andrus perfektselt!

Sensomotoorsete reflekside tase – sa loed kogu aeg, milline rada on, ja vastavalt sellele reageerid liigitustegevusega: tõuketugevusega, allaistega – on nagu muusikaline kuulmine: ühel on absoluutne, teisel väga hea, minul pole üldse.

Tänast sõitu vaadates veendusin taas: minu ettepanek on, et Andrus Veerpalu hakkaks kevadest Eesti distantsirühma treeneriks. Mõelge, mis respekt sportlastel tema suhtes on, kui Andrus mitte ainult kunagiste tulemustega, vaid täna ja praegu näitab, et tuleks teha nii!

Pole mingit varianti vastu vaielda.

Kui Andrus Veerpalu saab distantsirühma treeneriks, siis mida hakkab tegema Mati Alaver?

Eks midagi ikka mõtlen välja. Nii hull ei ole, et päris töötuks jään. Isegi laual on mõned pakkumised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee